İstiyoruz Desinler?.

İstiyoruz Desinler?.

İstiyoruz Desinler?.

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 05 Ocak 2009, Pazartesi

Haberi Paylaşın: 


İstiyoruz Desinler….


Mersin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 87. yılını kutladık. Hümanist olan entel takılan sosyal demokratız diyen bazı insanlarımız bu kurtuluşu abarttığımızı sesli olarak düşünüyorlar. Ve kutlanmasını doğru bulmuyorlar.


Kutlamalar amacına uygun yapılmaz ise basitleşir. Zamanla değerini kaybeder. Onun için bu tür düşünceli insanlara şu soruyu soralım:


Peki biz bu kutlamayı yapmazsak gelecek neslimize kimi, neyi nasıl örnek göstereceğiz?


Şimdi 2055 yılına geldiğimizi düşünelim. Gelecekteki neslimiz 46 yıl öncesine ait Mersin’in kurtuluşunu kutlayan insanların  2 çeşit video görüntülerine bakıyorlar.


Birincisinde Mersin Valiliğinin kutlama görüntülerinde Vali Beyin konuşması, Büyükşehir Başkanının konuşması, gazilerin konuşması, bando takımı gösterimi vs…


İkinci  görüntü de ise Toroslar Belediyesi’nin 5 km boyunca ellerinde Türk bayrakları ile on binlerce insanın yürüyerek kutladığı görüntüler. Kuvvay-i milliye milislerinin orijinal giysileri, atları, kağnı arabaları, öküzleri, mehteran ve halk.


Siz hangisini izlerken duygulanırsınız? Hangi görüntü milli ruhunuzu okşar?


Elbette detaylı bilgi dolu kültür kokan gösteriler insanlara duygu verir. Heyecan oluşturur.


Eğri oturup doğru konuşalım.


Devlet olma fikrinden hızla uzaklaşıyoruz. Buna meyil eden, bunu hedefleyen siyasi otorite derhal bu hevesinden vazgeçmeli.


Gelecek neslimizi oluşturacak olan çocuklarımızın eğitimini milli duygularla beslemez isek, devlet olma düşüncesi gelecek neslin kafasında biter. Buda çeşitli etnik yapılanma ile bölünmeyi doğurur. Bölünmek ise bir hastalıktır. Küçülmedir. Yok olmadır.


Yeniden dağları eritip çıkmanın da bir alemi yok.


Henüz yol yakınken, yola devam edenlerin artlarında engel bırakmadan bu işi yapmalarını istiyorum. Eğer o yola devam edenler beceriksiz ise işi ehline versin. Yada niyetleri vatanı bölüp parçalamaksa bunu istediklerini beyan etsinler. Bakın hiç biri değil ise; siyasi otorite 2009 da ne yapmalı:


AB’nin ortaklığında yokuz, desinler.


NATO’yu BM’yi tanımakta, zorlanıyoruz desinler.


Irak’tan ABD askerleri çekilmeli, desinler.


İsrail devleti kendini feshetmeli, desinler.


İçimizdeki bazı iş adamlarına “üretme” şartı, getiriyoruz desinler.


Silah sanayiyi hemen kuruyoruz, desinler,


Tekonoliji buluşları için öğrenci kampları geliştiriyoruz, desinler.


Tarıma elverişli arazileri kimseye satmıyoruz, desinler.


Yabancılara mülk satışını iptal ettik, desinler.


Yabancı Vakıfları kapatıyoruz, desinler.


Türklüğe hakaret edenleri yargılayıp sınırdışı etmeyi istiyoruz, desinler


Milli duyguları yok eden kemiren virüsleri istemiyoruz,desinler.


Türk Cumhuriyetleri ile sosyal, kültürel ve askeri ortaklıklar kurmalıyız, desinler.


Evet daha çok desinler var ya… Ben,  2009 yılının bu konuda aydınlık getirmesini, adaletli ve huzurlu bir yaşam sürmemize vesile olmasını diliyorum.


 


 


 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/6c96b3fd25b1e79fce920c99501bda96.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42