“Dat, dat!..; Pat, pat!..”

“Dat, dat!..; Pat, pat!..”

“Dat, dat!..; Pat, pat!..”

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 19 Ağustos 2016, Cuma

Haberi Paylaşın:Ýnsanlarýn birey olarak yaþamalarý, tek baþlarýna hareket etmeleri, etrafýndaki insanlarý görmezden gelmeleri gibi bir durum söz konusu deðildir. Ýnsanýn yaratýlýþýnda toplumcu olduklarý kabul edilir. Yani birden fazla insanlarla birlikte yaþam sürmeleri kaçýnýlmazdýr.

 “Dat, dat!..; Pat, pat!..”

İnsanların birey olarak yaşamaları, tek başlarına hareket etmeleri, etrafındaki insanları görmezden gelmeleri gibi bir durum söz konusu değildir. İnsanın yaratılışında toplumcu oldukları kabul edilir. Yani birden fazla insanlarla birlikte yaşam sürmeleri kaçınılmazdır.

Bunun için insanlar bir araya gelmişler, siteler inşa etmişler, çoğaldıkça yüksek tepelere kaleler yapmışlar ve dış etkenlerden korunarak birlikte yaşamayı sürdürmüşlerdir. Neticede birlikte yaşamın getirmiş olduğu kurallarda ortaya çıkmıştır. Yazılı ve yazılı olmayan bu kurallar binlerce yıldır insanlarla birlikte yaşamıştır. Kurallardan vaz geçersek birlikte yaşamaktan da vaz geçmiş oluruz.

Kuralların ne olduğu ile ilgili detaylara girmek istemiyorum. Onu bir başka makalemde ele alabilirim. Benim diyeceğim şu: birlikte yaşıyorsak eğer, birbirimizi rahatsız edecek hal ve hareketlerden uzak durmalıyız. Adeta kaçınmalıyız.

Gazetemize gelen bir okurumuz; şehir merkezlerinde çevre kirliliği oluşturuyor dediği  “korna sesleri”nden ve yolu kesen çıkıntılı barikatların çıkardığı “pat pat” seslerinden oldukça dert yandı. Özellikle otobüs ve minibüs duraklarına yakın olan meskenlerde oturanların yada ana cadde kenarlarında ikamet eden vatandaşların korna seslerinden rahatsız olduklarını anlattı. Sabahın ilk ışıkları ile birlikte araçların yol üzerinde sürekli kornaya basmalarından dolayı uykularını alamadıklarını bildirmeleri benimde dikkatimi çekti…

Şöyleki; yolcu araçları genellikle yolcu almak maksadı ile her sokak başına geldiklerinde “dat, dat, datttt!..”  kornaya basıyorlar ve gürültü kirliliği oluşuyor.  Halbuki yolcular durakta araç bekleme kültürüne sahiptirler. Öte yandan yol kesen çıkıntılarında çok fazla olduğu bir şehirde yaşıyoruz. Bunlar azaltılabilir.

Sabah, öğle, ikindi, akşam ve gece fark etmez eğer bir gürültü kirliliği varsa bundan her canlı nasibini olumsuz bir şekilde alır. Kornaya sürekli basmanın bir ihtiyaç olmadığını düşünüyorum. Ve yol kesen çıkıntılara gelince araçları oldukça yavaşlatıp öyle yola devam etmenin gürültü kirliliğini de ortadan kaldıracağına inanıyorum.

“Dat, dat!..; Pat, pat!..” seslerinin en aza indirgendiği bir şehirde yaşamak arzusuyla, sağlıcakla kalın.

 

 

 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/093d58926854b2dd977ca2ce007d9bce.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42