Kent ve Tarih

Kent ve Tarih

Kent ve Tarih

Ali Kaplan

Son Güncelleme: 06 Ekim 2016, Perşembe

Haberi Paylaşın:Sosyal medya aracýlýðýyla yapmýþ olduðum bir paylaþýmdan yola çýkarak böyle bir yazý yazmam gerektiði kati oluþtu.

 KENT VE TARİH

 

 

Sosyal medya aracılığıyla yapmış olduğum bir paylaşımdan yola çıkarak böyle bir yazı yazmam gerektiği kati oluştu.

Ülkemizde ki en büyük sorunların başında “şehirleşme” olduğu bir gerçektir.

Burada ülkemizin şehirleşme sürecini tarihsel, sosyal ve ekonomik yönden değerlendirme konusuna girmek istemiyorum. Bu elbette çok uzun bir süreç ve çok farklı yönlere de sahip bir konu/ süreç.

Daha önceki yazılarımda bir çok defa gündeme getirmeye çalıştığım “Kentlilik” konusunun belki de en önemli halkalarından biri olan “ Tarih/ Kent Tarihi “ konusunu irdelemeye çalışacağım. Devam eden Yüksek Lisans çalışmalarımda bu konuyu inşallah daha da geniş kapsamlı izah etmek de mümkün olur.

Yaşam alanlarının modernleştirmeye çalışılırken özellikle tarihsel dokuya sahip yerlerde yapılacak düzenlemelerde geçmiş ve gelecek arasında ki köprünün bu tarihi yapılarla sağlanması gerektiği kanaatindeyim.

Her zaman deriz “Portakal çiçeği kokan bahçeler” belki de şehirleşme ile birlikte istemesek de buralar betonlaşmak zorunda kalmış olsa da “Tarihi mekanlar” , “Kentsel Tasarım” ile yenileme yapılacağında mutlaka oranın tarihi dokusu, döşenen taşları, bankları , ağaçları v.b. oraya ait dokular mutlaka korunmalıdır.

Anne ve babalar çocuklarına o tarihi yeri anlatmalı bunun için de orada bulunan en az betonlaştırılarak aktarılması sağlanmalı,

 

            Yere döşenen o parke taşı

            Oturulan bank

            Küçük havuzdaki kuşlar

            …

Yarına anlatılmalı yaşanan mutluluk ve hüzünle. Orada yazılı ve görsel olarak tarihi ile ilgili açıklayıcı bilgilerde olmalı.

Bence Kentler tarihle yaşar. Kentleri yaşatalım. Geçmişi geleceğe taşıyarak.

 

 

SAĞLIK GÜNLER DİLEĞİYLE

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/9f198892388187a0da68d4113740d1e9.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42