Mersin’i Yönetmek

Mersin’i Yönetmek

Mersin’i Yönetmek

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 15 Ekim 2016, Cumartesi

Haberi Paylaşın:Mersin’i yönetmek mi istersiniz yoksa idare mi etmek? Ekim ayý meclis toplantýsýnda Mersin Büyükþehir Belediye Meclisi gerçekten de tarihi bir karar verdi. 1/100.000’lik çevre planý görüþüldü ve meclisten geçti.

 Mersin’i Yönetmek

Mersin’i yönetmek mi istersiniz yoksa idare mi etmek? Ekim ayı meclis toplantısında Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi gerçekten de tarihi bir karar verdi. 1/100.000’lik çevre planı görüşüldü ve meclisten geçti. Devletin belirlediği alanlarda plana dahil edilmiş oldu. Bunun üzerine  benim hayırcı dediğim “Hayırcılar Grubu” koro halinde Mersin “Büyükşehir Belediyesi bu kararı ile Mersin’e Sahip Çıkmadı” görüşünü savunmaya başladılar ve Nükleer karşıtı eylemcileri ile birlikte hareket ederek, Akkuyu Nükleer Santrali’nin yapımı için Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı onay vermiş gibi söylemlere giriştiler. 1974 yılında devletimiz tarafından Nükleler Santralin yapım kararı alınıyor ve yeri 1976 yılında işaretleniyor. 42 yıllık bir maziye sahip olan Nükleer Santral o günkü tarihte yapılmaya başlansaydı bugün Türkiye’de çift rakamlı çok sayıda Nükleer santralimiz olacaktı. Türkiye’nin enerjiye ihtiyacı var. “Nükleere Hayır” demenin bu ülkeye hiçbir faydası olmamıştır.

Halbuki bugünlerde Nükleer Santralin Akkuya’da yapımını yeniden devlet politikası haline getiren hükümetimizdir. Rusya ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti yapım için anlaşmışlardır. Bu konuda Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ve Başkan Kocamaz’ın yapacağı bir iş yoktur.  Mecliste en iyi kararı cesaretle verdiler. Bence kutlamak gerek. Çünkü planın geçmesi ile en çok sevinen  iş adamları olmuştur. Yani Mersin’e yatırım yapacak olan, sanayiyi genişletecek olan iş adamlarının önünü yıllarca kilitleyen bir yapıdan bir anda kurtuldular.

Burada tekrar soruyorum. Mersin’i yönetmek mi istersiniz yoksa idare mi etmek?

Bence geçen yıllarda Mersin hep idare edildi. Hiç yönetilmedi. Şimdi yönetme çabasında olan gecesini gündüzüne katan ve cesur kararlara imza atan bir yönetim var. Başkan var. Bunu ben  böyle yazsam da iş adamları bunu cesaretle söylüyorlar. Başkan Burhanettin Kocamaz son meclis kararı ile olmaz denilen çevre planını hayata geçirdi dediler. Sanayicilerin önünü açtılar, arsa sahipleri kazanacak dediler, Mersin’e sanayi yatırımı gelecek dediler, üretim artacak dediler…

***

Esnaflarda Güzel Şeyler söyledi,

Mersin Merkezinde yapılan çevre düzenlemelerini yerinde gezdik. Harıl harıl işçiler, mühendisler çalışıyor. Daire Başkanı Vedat Doğan Atatürk Caddesini, Yoğurt Pazarını, Ulu Cami alanını ve iç sokaklarında yapılan çalışmaları tek tek anlattı, Mersin güzelleşecek dedi. O dedi vatandaşta dedi… “Sabah sekiz akşam sekiz çalışıyorlar, güzel şeyler yapılıyor, biz bu çalışmayı 15 sene bekledik. Hep dediler bugün yarın bugün yarın şimdi yapılıyor.” Evet vatandaş da böyle söyledi.

Ne diyelim Mersin’i yönetmek gerek!

Hem de vatandaşın takdir edeceği öveceği şekilde yönetmek.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri