Misak-i Milli’ye Sahip Çıkılmalı

Misak-i Milli’ye Sahip Çıkılmalı

Misak-i Milli’ye Sahip Çıkılmalı

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 21 Ekim 2016, Cuma

Haberi Paylaşın:Kerkük, Musul, Süleymaniye, Erbil… Misak-i Milli’nin bir bölümü. Irak’ýn içinde yer alan bu yerleþim illeri Türk’ündür. Türklerin olarak ta kalmalýdýr.

Kerkük, Musul, Süleymaniye, Erbil…  Misak-i Milli’nin bir bölümü. Irak’ın içinde yer alan bu yerleşim illeri Türk’ündür. Türklerin olarak ta kalmalıdır. Türkler, Misak-i Milli’yi çizerken birgün mutlak Kerkük, Musul, Süleymaniye, Erbil’inde Türk yurdu olacağına yemin etmişlerdir.

Bundan yüz yıl öncesinde “Ermeniler, Rumlar, Kürtler, Araplar Osmanlı’ya isyan ederek kopmak isterler. Bu istekleri ise; Mondros ve Sevr antlaşmaları ile Osmanlı’yı paylaşmak isteyen İngiltere, Fransa, İtalya, Rusya ve sonradan çıkma Yunanistan yapmaktadır.(R.A.’nın BOP kitabından) bu paylaşımlar ile Ortadoğu Hüseyin Paşa’nın oğullarına pay edilir. Sınırlarda adeta cetvelle çizilmiş gibidir.

2016 yılındayız. Musul’a ve yöresine her yerden askerler gidiyor. Yani, cetvelle çizilen devletçiklerin tekrar sınırlarının belirlenmesi çalışmaları yapılıyor.

Irak, Suriye iç savaşın içindeler. Ve bu bölgede yeniden çizilmeye çalışılan sınırlarda; söz sahibi, hak sahibi olması gereken birinci devlet varsa oda Türkiye Cumhuriyeti Devleti’dir. Asker ve silah bulunduran diğer devletler, Türklerin hak ve hukukuna saygı göstermek zorundadırlar. Türklerin isteklerinin gerçekleşmediği bir ortamda ne ABD ne Rusya ne bir başka devletin istekleri gerçekleşmez. Gerçekleşmesi için diretilirse ki o zaman Ortadoğu’da huzur olmaz.

Türk hükümetinin Musul’a müdahale etme isteği tamamen meşrudur ve haktır. Türklerin huzur içinde barış içinde yaşamaları için Irak’ta ve Suriye’de Türk askeri olacaktır. Olmalıdır.

Neticede Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ilelebet payidar kalması için Misak-i Milli’ye sahip çıkılmalıdır. 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri