KENT VE İNSAN

KENT VE İNSAN

KENT VE İNSAN

Ali Kaplan

Son Güncelleme: 02 Kasım 2016, Çarşamba

Haberi Paylaşın:Yazýlarýmý takip edenler uzun zamandýr “Kent” üzerime yazmaya çalýþtýðýmý bir takým konularý da kendi ölçümde sürekli olarak dile getirmeye çalýþtýðýmý gözlemleyeceklerdir.

 KENT VE İNSAN 

 

            Yazılarımı takip edenler uzun zamandır “Kent” üzerime yazmaya çalıştığımı bir takım konuları da kendi ölçümde sürekli olarak dile getirmeye çalıştığımı gözlemleyeceklerdir.

            Aslında aradığımın ne olduğuna bu hafta bir dersim esnasında  ulaştım ya da fark ettim diyebilirim.

            Kentler de insanlar gibidir demişti hocamız.

            Evet çok doğru ve yerinde derin anlamlar ve manalar içeren bir söz.

            Kent ve İnsan. İnsanlar kent dışında da yaşamlarını sürdürebilirler ama insanların olmadığı yaşamadığı bir kentin de anlamı yoktur “harabe” denir geçer gider.

            Peki insanlar yaşadıkları “Kent” daha iyi ya da kötü yapabilirler mi?        

Hem “elbette” hem de “maalesef” diye cevap verebiliriz.

            İnsanların bazen şehirlerde bazen de şehirden uzak kalarak amaçları aslında yaşam kalitelerini yükseltmektir.

            Nedir  bu yaşam kalitesi?

            Günümüz de 24 saatin bile yetmediği günler olduğu düşünüldüğünde yoğun ve yorucu bir tempodan “çok kıymetli olan” o zamanın dinlenmeyle/ ya da aile ortamında geçirilecek süre zarfını en iyi değerlendirmek olsa gerek “ Yaşam kalitesi” .

            Kent ve İnsan ile Yaşam Kalitesi arasında bir bağlantı kurmaya çalışacak olursak. Modern binalar ya da binalar özelde elbette daha iyi bir yaşam standardını yakalamak için yapılıyor. İnsanlar yıllarca birikimle ya da aldıktan sonra yıllarca borcunu ödemeye çalıştıkları binalarda en iyi şekilde yaşamak isterler. Bu da bir mücadeledir aslında.

            Yaşanan bu yerleri “Yaşam Kalitesi” bakımından  en iyi noktaya getirmek için gayret göstermeliyiz. Çünkü bir binayı yaptığımızda onu oradan kaldırıp başka yere koymamız elbette imkansız. Ama iyi ve güzel sonrasında ise “Yaşam kalitesi” elimizde. İnsanlar daha mutlu oldukları yerde daha kaliteli bir zaman geçiriler.

            Mersinimizle ilgili bir çalışma nedeniyle tarihi, ekonomiyi ve geçmiş yaşamı anlatan çok güzel kitaplara ulaştım. Bu çalışmam çok kapsamlı olmasa da bunu bir doküman haline getirmek amacım.

            Kent ve İnsan. Kentlerde insanlar gibidir. Doğar, yaşar ve belki bir gün onlarında görevi nihayetlenecektir. Ama biz o zamana kadar yaşadığımız ve yarınlara emanet edeğimiz bu yerleri koruyarak gelecek nesillere aktarmalıyız. 

SAĞLIKLI GÜNLER DİLEĞİYLE

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri