Kuyruk Sırasında Sohbet

Kuyruk Sırasında Sohbet

Kuyruk Sırasında Sohbet

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 11 Kasım 2016, Cuma

Haberi Paylaşın:Alevi vatandaþlarýn aþure daðýtýp oruç tuttuðu Muharrem ayý etkinlikleri yapýldý. Alevi derneklerince düzenlenen etkinliklerde Aþureler daðýtýldý, semahlar yapýldý, sazlý sözlü deyiþler ile Muharrem ayýnýn önemine deðinildi. Etkinliklere destek veren kurumlara da teþekkürler edildi.

 

Kuyruk Sırasında Sohbet

Alevi vatandaşların aşure dağıtıp oruç tuttuğu Muharrem ayı etkinlikleri yapıldı. Alevi derneklerince düzenlenen etkinliklerde Aşureler dağıtıldı, semahlar yapıldı, sazlı sözlü deyişler ile Muharrem ayının önemine değinildi.  Etkinliklere destek veren kurumlara da teşekkürler edildi.

Toroslar Belediyesi ve Alevi Kültür Dernekleri  Toroslar Şubesi’nin birlikte organize ettiği “Geleneksel Aşure Etkinliği”ne katıldım.

Toroslar Belediyesince ilçeye kazandırılan Cumhuriyet Meydanı, alevi vatandaşları bir araya getiren aşure etkinliğine ev sahipliği yaptı. Öğle vakti olmasına, güneşin yakmasına rağmen vatandaş sandalyelerinde oturdu. Semah gösterilerini izledi, aşıkların söylediği eserlere eşlik ettiler,  Protokolün gelmesi ile program başladı. Dernek başkanları konuştu, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna konuştu, Gelecek yıl Cem evi yapımı için söz verdi… Burada dikkatimi çeken bir şey ise Başkan Tuna’nın ismi anons edilince meydanı dolduran vatandaşların hemen hemen hepsi var gücüyle alkışladı… Yani alkışlarla Başkan Hamit Tuna’ya sevgilerini ilettiler.

Konuşmalardan sonra aşure dağıtımı yapıldı. Meydanın kenar kısmında konuşlanmış çadırlardan özel saklama kaplarına konmuş aşureler dağıtıldı. Dağıtım öncesinde ise uzun bir kuyruk oluşmuştu. Sırası gelen iki elinin alabileceği kadar alıp sandalyede oturan yakınlarına aşure götürüyorlardı. Bende gideyim diye düşündüm ve beraber geldiğimiz bacanağım Ahmet Ekrem Şenli’ye ben aşure almaya gidiyorum diyerek ilk çadırın önündeki uzun kuyruğa girdim. Kuyruk sohbetleri oldum olası dikkatimi çekmiştir. Tüm gerçek konuşmalar, halis sözler ve iyiniyetler hep bu kuyrukta duyulur. Bende hemen arkamda konuşan vatandaşların sözlerine dikkat kesildim.

Vatandaş;“Meydan iyi doldu. Geçen yıldan daha iyi gibi…”

Diğer Vatandaş; “Çok iyi, vatandaşlarımızın ilgisini çekmeye başladı. Gelecek yılarda daha da artar. Tabi ki Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’nın çok katkısı var. Hiçbir şey esirgemiyor. Bu meydanı donatmak kolay değil. Binlerce kişiye aşure dağıtılıyor.”

Vatandaş; “Sunniler de geliyor.”

Diğer Vatandaş; “ Etkinlik olunca ilgi çekiyor, hem alışmaya da başladılar. Aşurelerde iyi…”

Kuyrukta sıra bana gelmişti iki adet aşureyi aldım, yerime gidip afiyetle yedik. Hizmetin memnuniyet verici yönlerini vatandaşın sohbetinde dinlemek bana da kuyruk sırasında nasip oldu ya… Birlik ve beraberliğimizi pekiştiren, insanlara iyi, güzel hizmet eden kullarından eylesin bizleri Cenab-ı Allah.

Sağlıcakla kalın.

 

 

 

 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/d4360df251e09d32779875f6e040d562.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42