Kitap Fuarı ve Okumak

Kitap Fuarı ve Okumak

Kitap Fuarı ve Okumak

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 18 Kasım 2016, Cuma

Haberi Paylaşın:Okuma kültürü kazanan öðrencilerin, yaþam boyunca okumayý býrakmadýklarý gözlenmiþtir. Okuma kültürüne ilk okul çaðlarýnda baþlanmalýdýr. Ýlk okul çaðlarýnda baþlanýlan kitap okuma alýþkanlýðý ömür boyu sürmektedir.

 Kitap Fuarı ve Okumak

Okuma kültürü kazanan öğrencilerin, yaşam boyunca okumayı bırakmadıkları gözlenmiştir. Okuma kültürüne ilk okul çağlarında başlanmalıdır. İlk okul çağlarında başlanılan kitap okuma alışkanlığı ömür boyu sürmektedir.

Henüz 8-10 yaşlarında iken öykü benzeri sonrasında roman ve daha sonrasında mesleki ve ilmi kitaplar okunmalı. Kitap okuyan insanların kelime dağarcıkları genişler. Cümle kurmakta zorlanmazlar. Bilgi sahibi olurlar ve meramını anlatmaktan çekinmezler.  Aydın dediğimiz insan olma yolunda önemli gelişme kaydetmiş olurlar. Bilgili olurlar, yalan söylemezler. Okuyan insan elbette güçlü olur. Güçlü olan insan fitne ve fesadın karşısında eğilmez. Bilakis onlara her ortamda verecek yanıtları hazır olur. Onun için demişler ya; “Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar” diye… Yine de insanlar okuyarak elde edindikleri bilgi donanımını cesaretle her platformda dile getirecektir.

Okuyan insan iyi yönetici olur. İyi yönetici yanlışlarla iş yapmak isteyenlere, hep doğrularla yanıt verir. Öyle ki bazen fitneciler ortaya çıkarak yalanlarını iyi yöneticiye yamamak için uğraş verirler. Fakat sadece “çamuru at izi kalır” hesabından öteye geçemezler. O izi de; İyi yönetici anında silmesini iyi bilir. Bunu tabiî ki okumayı sevdiği ve edindiği bilgileri yaşamı boyunca elde ettiği tecrübeler ışığında doğru kullandığı için o kötülük izlerini siler atar. Netice de okumak çok önemlidir.

Okumalıyız.

Okumak bir kalkandır. Kötülük oklarını yaklaştırmaz.

Okumak aydınlıktır. Bütün karanlıklara ışık olur, aydınlatır.

Okumak  güçtür, farklılıktır.

Okumalıyız.

Mersin CNR Kitap Fuarı; 26 Kasım-4 Aralık tarihleri arasında Yenişehir Fuar Merkezi’nde açılacak. Dokuz gün boyunca yayınevlerinin stantlarında binlerce kitap sergilenecek. Yazarlar kitaplarını imzalayacaklar. Kitap fuarına katılın. Çocuklarınızı, hatta yakınlarınızı da yanınıza alarak fuara akın edin. Gücünüz nispetinde birkaç kitap alın, hem siz okuyun hem çocuklarınız.

Mersin Yazarlar Derneği Standına da uğrayın bir çay içimi kitap sohbeti yapalım.

Sağlıcakla kalın.

 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/4587be4b1df4582cb6f8ff2ad56002f5.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42