Cirit’in Düşündürdükleri…

Cirit’in Düşündürdükleri…

Cirit’in Düşündürdükleri…

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 06 Ocak 2017, Cuma

Haberi Paylaşın:Rahmetli babam Durmuþ Ali Aydýn, milli bayramlarý hiç kaçýrmazdý. Bayramýn olduðu gün sabah gün doðmadan abdestini alýr, sabah namazýný kýlar sonra kahvaltýyý birlikte eder bayram yerine bayram havasýnda rahmetli annemle birlikte giderdik… Elime kýrmýzý beyaz balonlarý tutuþturur, baþýmý okþaya okþaya bayram yerine ulaþýrdýk.

Cirit’in Düşündürdükleri…

1970’li yılların başındayız. Henüz ilköğretime yeni başladık, çocuğuz işte.

Rahmetli babam Durmuş Ali Aydın,  milli bayramları hiç kaçırmazdı. Bayramın olduğu gün sabah gün doğmadan abdestini alır, sabah namazını kılar sonra kahvaltıyı birlikte eder bayram yerine bayram havasında rahmetli annemle birlikte giderdik… Elime kırmızı beyaz balonları tutuşturur, başımı okşaya okşaya bayram yerine ulaşırdık.

23 Nisan, 19 Mayıs gibi 29 Ekim gibi milli bayramların yanı sıra; 3 Ocak Mersin’in Kurtuluş Günü yapılan kutlamalarda benim çok ilgimi çekerdi. O kutlamalara Mersin halkı kilometrelerce uzaklardan yayan yapıldak gelirler, Cumhuriyet alanını doldururlardı.

Bu bayramın özelliği ise; Kuvay-ı Milliye Milislerinin emperyalist ülkelerin temsili askerlerini yenerek onları denize dökmenin, ülkemizin topraklarından kovmanın canlandırıldığı çarpışma anlarını, yerlerde sürünerek düşmana yaklaşan Milislerimizin kurşun sıkış anlarının heyecanla izlenmesiydi. Fransız askerlerinin, Ermeni çetelerinin tek tek öldürülmesi, Kuvay-ı Milli’ye milislerinin kahramanca çarpışması , Mersin halkı tarafından coşkulu alkışlarıyla destek buluyordu. Cumhuriyet alanı adeta kurtuluşu canlı canlı yaşıyordu. Vali, Belediye Başkanı, Garnizon Komutanı araç üzerinde halkı selamlayarak geçişi, günün anlam ve önemi üzerine yapılan konuşmalar, kahramanlık şiirlerinin okunması, öğrencilerin halkın önünden bir ip gibi geçişi, halk oyunları ekiplerinin gösterileri ayrı ayrı birer güzellikti. Türk Milletine, Mersinlilere kurtuluşu yaşatan şehitlerimizin aileleri, şehit çocukları, torunları, gazilerimiz ile birlikte kurtuluşa damgasını vurmuş müfrezelerin temsili kortej geçişi  yapmaları ve kağnı arabalarına yüklenmiş mühimmatların geçişi, atlı birliklerin geçişi, cirit gösterileri ve daha ne güzellikler her yer kırmızı beyaz… Kurtuluş Coşkusu dorukta… Milli heyecan zirvede, dillerden dillere gelecek yıl yapılacak kurtuluş coşkusuna kadar anlatılıyordu… “Su Uyur, Düşman Uyumaz”  veciz sözüyle bu coşku nesilden nesile aktarılıyor ve nesiller fitneye, fesada karşı hep uyanık kalıyordu. 

Bu bayramların yaşanması, yaşatılması yeni nesle aktarılması ve milli heyecanın canlı tutulması karşısında hiçbir düşman duramazdı. Nitekim 15 Temmuz Feto ihaneti karşısında göğsünü hain kurşunlara siper ettiyse Türk evladı, tankların üstüne çıkıp canı pahasına altına yatıp karşı durduysa ihanetçilere; İşte bu bayramların coşkuyla kutlanmasındandır.

Ben şimdi 53 yaşına girdim ve hala milli heyecanın doruğa çıktığı o 3 Ocak kutlamalarını hiç unutamam. Ve 12 yıldır bu heyecanı bizlere 40-50 yıl öncesinin duygularıyla canlı canlı yaşatan ve ata sporumuz olan cirit müsabakasını birlikte izlediğimiz Toroslar Belediye Başkanımız Sayın Hamit Tuna Bey’e teşekkür ederim. 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri