Güçlü Aile Yapısı

Güçlü Aile Yapısı

Güçlü Aile Yapısı

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 27 Ocak 2017, Cuma

Haberi Paylaşın:Bir kýzý vardý iki de oðlu. Kýzý 13, küçük oðlu 8, büyük oðlu 15 yaþýnda idi. Baba aile reisiydi. Ailede ne derse o yapýlýrdý. Böyle olunca aile içi tartýþmada hiç bitmezdi. Bazen tartýþmanýn derecesi ‘eline ne geçirirsen ona atarsýn’ þeklinde oluyordu. Ýçi daðýlmýþ yastýklar, ayaðý kýrýlmýþ sandalyeler, içine çökmüþ koltuklar evin bir odasýnda birikiyordu.

 

Güçlü Aile Yapısı

Bir kızı vardı iki de oğlu. Kızı 13, küçük oğlu 8, büyük oğlu 15 yaşında idi. Baba aile reisiydi. Ailede ne derse o yapılırdı. Böyle olunca aile içi tartışmada hiç bitmezdi. Bazen tartışmanın derecesi ‘eline ne geçirirsen ona atarsın’ şeklinde oluyordu. İçi dağılmış yastıklar, ayağı kırılmış sandalyeler, içine çökmüş koltuklar evin bir odasında birikiyordu.

Yine birinde kızı, okul arkadaşı ile birlikte sinemaya gitmek istedi. Kararda tek yetkili olan baba, izin vermedi… Kız da izinsiz gitti. Tabi sinema dönüşü eve giren kız çocuğuna babası şiddet uyguladı… Birkaç gün sonra kız çocuğu evden kaçtı… Haftalarca arandı ama bulanamadı.

Toplumun en küçük temel yapısı olan ailede çatlak oluştu.

Evin büyük oğlu, kız kardeşinin evden kaçmasının sebebini babasını sorgulayarak aradı. Babada kızdı, oğlunu da evden kovdu… Anne perişan, küçük oğlan çaresiz.

Milyonlarca aileden oluşan toplumun adı millettir. Milleti güçlü kılan ise ailenin güçlü bir yapıya sahip olmasıdır. Güçlü ailelerden oluşan toplumlar, birlik beraberlik aramazlar. Zaten birdirler. Zaten beraberdirler.  Aynı bayrağa sahip çıkarlar. Aynı dili konuşurlar. Toprak onlar için vatandır. Vatanı ise canları pahasına korurlar.

Kızı evden kaçan ve oğlunu evden kovan baba’yı örnek verdim. Şimdi babanın ne yapması lazım onu örnekleyelim;

Sinemaya gitmek isteyen kızına babası,  eşine sorar, eşi olur şeklinde başını sallar ve baba kızına dönerek; “ Arkadaşın hakkında bize de bilgi ver, sinema dönüşün geç olmasın. Sinemaya varınca anneni ara. Eve dönerken yine ara … Haydi sana iyi eğlenceler.” Olsa nasıl olurdu? Kız sevinçten babasının boynuna sarılır… “Dünyanın en iyi babası sensin babacağım.” Nidasını atardı… Böylece evde huzur ve mutluluk olur. Evin büyük oğlu da babasını sorgulamazdı.

Evet toplumun güçlü olması güçlü aile yapısından geçer. Tek başına karar alan aile reisi yerine aile bireylerine danışılarak karar alınan bir aile yapısı daha iyidir. Özgürce yaşamın savunulduğu güçlü aile yapısı, toplumunda güçlü olmasını sağlar.

 

 

 

 

 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri