Sevgi ve Saygı

Sevgi ve Saygı

Sevgi ve Saygı

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 10 Mart 2017, Cuma

Haberi Paylaşın:Sevgi ve saygý kelimelerini yaþamýmýzda çok kullanýrýz. En ufak bir karþý geliþlerde hemen “Lütfen saygýlý olun” sözü aðzýmýzdan çýkýverir.

 

Sevgi ve Saygı

Sevgi ve saygı kelimelerini yaşamımızda çok kullanırız. En ufak bir karşı gelişlerde hemen “Lütfen saygılı olun” sözü ağzımızdan çıkıverir. Sevgi de öyledir. Birini, birilerini, ülkeyi, bayrağı, vatanı, doğayı, kurumu, akrabaları, kendimizi velhasıl sevilebilecek ne varsa önce sevmek gerekir. Sevgi olmazsa saygıda olmaz.

Bir memur, bağlı olduğu kurumu sevmek zorunda, o kurumda çalışanlara da saygılı olmak zorunda. Yoksa… Ne sevgiden nede saygıdan bahsedebiliriz.

İşçide öyle, çalıştığı fabrikayı sevmek zorunda, çalışanlara da saygı göstermek zorunda…

Çünkü her gün mutlaka bir mesai arkadaşı ile karşılaşacaktır. Selamlaşacaktır.  Aksi olursa ne sevgiden nede saygıdan bahsedebiliriz.

Esnaflar bu işin sevdalısı, onlar için “müşteri velinimettir.” Müşterileri hem severler hem sayarlar. Böylece asırlar boyunca esnaf müşteri arasında hep sevgi vardır, saygı vardır.

Dahası insanın olduğu her yerde hem sevgi, hem saygı olmalı. Bulunduğu makama sevgi ve saygı gösterilmeli.

Bir Mersinli olarak, Mersin’de soluk alan birisi olarak, Mersin’i seven birisi olarak ve bir gazeteci olarak üzgünüm.  Mersin Baro’sunun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü anma esnasında sevgiden ve saygıdan uzak birkaç dakika yaşandı. Keşke Kurum sevilmiş olsaydı, keşke kurumun başkanına saygı gösterilseydi, keşke kurumda çalışanlar sevilseydi, sayılsaydı, ayrılıklar düşünülmeseydi. 

Seçimler demokrasinin en güzel meyvesidir. %50+1 haktır. Galibiyettir. Mağlup olanlar bir sonraki seçime kadar seçilenle; Sevgi ve saygı çerçevesinde muhalefet ederek yaşarlar. Demokrasi budur. Demokratik olmayan ise zorla bir şeyi kabul ettirmeye çalışmaktır. Halbu ki seçilenin, galip olanın bir programı vardır, kendi kuralları vardır, çalışma ekibi vardır. Bunlar göz ardı edilemez. Bu ekibe istemediği bir şeyi zorla kabul ettirmeye çalışmak demokratik değildir.

Evet, zorlamayla hiçbir şeyin olmayacağı bilinen bir gerçektir.  Zorlarsanız tatsızlık çıkar, ne sevgi kalır, ne saygı… Tıpkı ‘Kadınlar Günü’ anmasında yaşadığımız üzücü olayda olduğu gibi…

Mersin Baro’su Mersinimizin sevilen ve sayılan önemli bir STK’sıdır. Başarılar dilerim.

Sevgiyle kalın, saygı görün…

Tüm kadınlarımızın, ‘Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.

 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri