Haydi Hayırlısı

Haydi Hayırlısı

Haydi Hayırlısı

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 17 Nisan 2017, Pazartesi

Haberi Paylaşın:Ýki aydýr Evet mi Hayýr mý derken geldi geçti. Ýþte sonuç ortada… Kesin olmayan sonuçlara göre %51.41 Evet, %48.59 Hayýr.

 Haydi Hayırlısı

İki aydır Evet mi Hayır mı derken geldi geçti. İşte sonuç ortada… Kesin olmayan sonuçlara göre %51.41 Evet, %48.59 Hayır. Türk seçmeni neredeyse oyları yarı yarıya bölüştürdü. Bunun anlamını siyaset bilimciler yorumlayacaktır. Hasbel kader bizlerde fikrimizi birkaç cümle ile anlatalım.  Öncelikle Evet oylarının içinde MHP oyları çok azdı gibisinden yapılan yorumlara katılmıyorum. MHP oyları olmasa ‘Evet’ kazanmayacaktı görüşü daha gerçekçi.  Çünkü, İki yıl önce yapılan 7 Haziran seçimlerinde Ak Parti oyları %40’lardaydı. MHP’nin oyları da %16. Buradan değerlendirirsek ‘Evet’ oyları içinde MHP’nin çok ciddi bir oy desteği vardır.

Türk milletine güvenmek gerekir. Öyle ki, 1987 yılı referandumunda da “Siyasi Yasaklar kalksın mı kalkmasın mı?” diye halka sorulmuştu. Kalksın diyenler Evet vermiş ve Evet’ler %50.16 ile kazanmıştı. Diyeceğim o ki, milletin geleceği ile ilgili kararlarda Türk seçmeni hassas davranıyor. Bir insanın siyasi yasağını “önce insan” diyerek kaldırabiliyor. O yasaklı liderler içerisinde Refah Partisi Lideri merhum Necmettin Erbakan’da vardı. MHP’nin kurucusu merhum Alparslan Türkeş’te vardı. Bir dönem Cumhurbaşkanlığı yapan merhum Süleyman Demirel’de vardı ve koalisyon hükümetine başbakanlık yapan merhum Bülent Ecevit’te vardı. Türk siyasi hayatındaki sistemi yeniden kurgulayacak olan yasaklar 1987 yılında kalkınca Türk siyasi hayatında renklilik oldu ve bugünlere kadar gelindi.

16 Nisan’da da ‘Evet’ler kazandı. Yine bir sistem değişikliği oylandı. Belki bir kaç yıl sonra güçlü bir devlet yapısına sahip olduğumuzda “iyi ki evet’ demişiz, iyi ki Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçmişiz” diyebileceğiz.

Aksini de der miyiz?

Ben sanmıyorum, ihtimal dahi vermiyorum.

Çünkü 30 yıl önce, 1987 yılında %50 oy oranıyla siyasi yasakları kaldıran Türk seçmeninden bu güne kadar “Elim kırılsaydı da, siyasi yasakları kaldırmasaydım” sözünü hiç duymadım, bugüne kadar “Keşke, evet vermeseydim” diyenini duymadım.

Neticede bu ülkenin keşkelerle yönetilmediğini Türk seçmeni çok iyi biliyor. Hukukun üstünlüğüne “Adaletin kestiği parmak acımaz” veciz sözüyle bağlı bir yaşam kültürüne sahip olarak bu inançla, sadakatle devletine sonsuz güveniyor. Ve, partililer MHP Lideri Bahçeli’nin “Evet, çifte su verilmiş çelik gibi oldu” sözünü yerine getirerek lidere sadakat ve bağlılığını da göstermiş oldu.

Haydi Hayırlısı!...

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/a919cb4c3d0dd1599002cb01c2bba503.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42