Kaliteli Yaşam

Kaliteli Yaşam

Kaliteli Yaşam

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 25 Mayıs 2017, Perşembe

Haberi Paylaşın:Kalite kelimesini bugünlerde sýk kullanýyoruz. Çünkü Mersin Büyükþehir Belediyesi Türkiye Kalite Derneði (KaLDer) iþbirliðinde sempozyum düzenledi.Kalitenin, kaliteli yaþamýn ölçülerini, gereklerini konuþmacýlar bu sempozyumda anlattýlar.

Kaliteli Yaşam

Kalite kelimesini bugünlerde sık kullanıyoruz. Çünkü Mersin Büyükşehir Belediyesi, MESKİ ile birlikte Türkiye Kalite Derneği (KaLDer) işbirliğinde sempozyum düzenledi.Kalitenin, kaliteli yaşamın ölçülerini, gereklerini konuşmacılar bu sempozyumda anlattılar.

Açılış programını izledim. Fatih Altaylı ile Mehmet Y. Yılmaz’ın söyleşisine kulak verdim…  Özellikle Fatih Altaylı’nın bilginin kaliteye verdiği katkının önemini anlatırken verdiği örnekler dikkatimi çekti. İnsanın ne kadar çok parası olsa da, kaliteli bir yaşam için diğer insanların yapacağı hizmetlerin önemli olduğuna da dikkat çeken yazarlar, bireylerin kaliteli olmasının yetmediğini toplumunda kaliteli yaşama katkı vermesinin hassasiyetlerini dile getirdiler. Yani kalitede ‘Toplumculuk’ öne çıkıyor.

Toplumcu olabilmek için kaliteyi konuşacağız.

Kaliteli yaşama sahip olmak için bireylerin, toplumla beraber yaşam sürdüğünü akıllarından çıkarmaması gerekir. Attıkları her adımda bir başka kişinin olumlu ya da olumsuz etkileneceği, söyledikleri her sözde kişi yada kişilerin muhatap olacağı bilinmelidir. Bunun için dedikodu üreten insanlardan uzak durulması gerekir. İşte burada bilginin önemi ortaya çıkıyor ve Fatih Altaylı’ya hak vermeliyiz. Doğru bilgi paylaşımı sayesinde bireyler ile toplumun yaşam kalitesi daha iyi olacak.  İş üretenle laf üretenler bilgi sayesinde tespit edilecek.

“Ainesi iştir kişinin, lafa bakılmaz”  , “Lafla peynir gemisi yürümez” gibi atasözlerimizi örnek almalıyız.

Kaliteli yaşam için, trafikten vereceğim bir örnekle; toplumla iç içe olduğumuzu anlatmaya çalışacağım.

Otomobilimizle dörtyol kavşağına sola dönüş sinyali vererek yanaşıyoruz ve kırmızı ışıkta bekliyoruz. Önümüzde bir araç, ardımızda üç dört araç sıraya girmişiz. O da ne? Hemen sağımızdan bir araç sürücüsü. Hemen ardından bir tane dana hızla geçerek ışık direklerinin önünde sola dönüş sinyali vermiş yeşil ışığın yanmasını bekleyen aracın önüne geçiyorlar. Yani argoca ‘uyanıklık’ yaparak ilk önce kendileri geçecek… Bunu her gün yüzlerce sürücü yapıyor.  Bir de bir yanlışta şu: Bir elinde cep telefonu kulağına dayalı, diğer elinde direksiyonla hareket halindeki araçta sürücülük yapıyorlar. Trafik kurallarına uymama yaşam kalitesini düşüren en önemli konulardan biridir. Allah korusun bu kurallara uymayanlardan birinin yapacağı hata ölümlü sonuçlanacak kazalara yol açabilecektir.

Buradan alınacak ders, elbette kalitede; diğer insanların yapacağı işlem ve kurumların hizmetleri öne çıkmaktadır. Bunun içinde bilgi sahibi olmak çok ama çok önemlidir. Ve insanların birbirine sevgi ile saygı ile bağlanması da bir o kadar önemlidir.

Sağlıcakla kalın, Kaliteli bir yaşam sürün. 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/6f4f2b82e84e865ab036f6327de903da.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42