Mersin Limonata

Mersin Limonata

Mersin Limonata

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 10 Temmuz 2017, Pazartesi

Haberi Paylaşın:Öyle ki, limon denilince akla Mersin gelir. Mersin denilince aklınıza limon gelsin. Çünkü, Mersin Limonata sizin ağzınıza tad verecek, sizi serinletecek, gönlünüzü ferahlatacak “Oh bebe iyi ki Mersin Limonata varmış” diyeceksiniz. İçtikçe içesiniz gelecek.

 

Mersin Limonata

Limon sözünü bile etseniz bir çok insanın ağzı ekşir dudakları büzüşür, yutkunur.

Limon bu!.. Bizi ne kadar ekşitse de sofralarımızdan vazgeçemeyeceğimiz bir ürün. 

Arkadaşlar arasında ufak şakalaşmalar sonucu çıkan tatsızlıklarda bile limon suyu kaynaklı  “Yüzünü ekşitme”  ifadesini kullanırız. 

Hayatımızın her anına giren Limon en çok hangi ilimizde yetişir diye sorsam kaç kişi doğru yanıt verebilir bilmem. Ben sizlere bildiğim kadar birkaç rakam vereyim.

Limonun başkenti diyebileceğimiz Erdemli’de 245 bin ton. Silifke’de 55 bin ton. Mezitli’de 55 bin ton. Türkiye geneli 750 bin ton, Mersin geneli ise 450 bin ton.

Öyle ki, limon denilince akla Mersin gelir.  Mersin denilince aklınıza limon gelsin. Çünkü,  Mersin Limonata sizin ağzınıza tad verecek, sizi serinletecek, gönlünüzü ferahlatacak “Oh bebe iyi ki Mersin Limonata varmış” diyeceksiniz. İçtikçe içesiniz gelecek.

Neden Mersin Limonata?

53 yıldır, limonla iç içe yaşıyorum. Erdemli’de doğdum, akrabalarımın çoğu Erdemli’de… Doğduğum ilçede gözümü açtığımda lmon ağaçlarını gördüm, limon ağaçlarına salıncaklar kuruldu içinde nenniler söylenerek uyudum.  Her gidişimde akranlarımla limon ağaçları arasında saklambaç oynadık… Bu sosyal yönünü bir kenara bırakırsak; Limonun gıda yönüne bir bakalım: Salataya limon, kısıra limon, çorbaya limon, kebaba, tantuniyle limon, suya limon, göze limon, koku gidermeye limon sıkardık.  Limon sıkardık diye diye yazarken bile ağzım ekşimeye başladı…  

Sağlığımıza bire bir faydası olan Limonun suyunu neden üretip kazanç elde etmeyelim. En önemlisi de sağlık tabiki, işte bunun için Mersin Limonata olsun. Hakiki limonun suyunu içmek için Mersin Limonata olsun.

Mersin Limonata’sını markalaştıralım. Bu amaçla yola çıkan dostlarımı tebrik ediyorum. Limon suyu, limonata olsun, adı da Mersin Limonata olsun! Güzel Mersin’imizi dünya alem limonatası ile tanısın bilsin!..

 

 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri