Parti Kursalar da...

Parti Kursalar da...

Parti Kursalar da...

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 04 Ağustos 2017, Cuma

Haberi Paylaşın:Son iki yıldır medyada ve kamuoyunda en çok konuşulan parti MHP oldu. Özellikle parti içi muhalefette bulunan isimlerin kongre talepleri olumsuz sonuçlanınca çareyi yeni bir parti kurmakla bulacakları yönündeki konuşulan konular oldu.

Son iki yıldır medyada ve kamuoyunda en çok konuşulan parti MHP oldu. Özellikle parti içi muhalefette bulunan isimlerin kongre talepleri olumsuz sonuçlanınca çareyi yeni bir parti kurmakla bulacakları yönündeki konuşulan konular oldu.

 MHP’de ise teşkilatlar olağan kongrelerini yapmaya başladılar. Ülkü Ocaklarında başkanlık yapmış isimlerin teşkilat başkanlıklarına getirilmesi ise partinin gençleşmesi açısından önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

MHP Teşkilatlarında yapılan değişiklikler ile Mersin MHP’de gençleşiyor.

MHP Genel Merkezi tarafından görevden alınan il ve ilçe başkanları yerine yeni atamaların yapılması ile bazı burukluklar, bazı illerde ki istifalar söz konusu olsa da bu durum, MHP’yi etkilemeyeceği görüşündeyim.

1997 yılından bu yana MHP’nin bütün kongrelerini takip ettim. Her kongre sonrasında bazı partililerin ‘Ben yoksam MHP’de yoktur’ düşüncesini sahiplenerek küskünlük yaşamaya başladıklarını, parti çalışmalarına ve kültürel etkinliklerine katılmayarak tepkilerini ortaya koyduklarını, hatta önemli bazı isimlerin de parti kurduğunu, başka partilerden belediye başkan adayı, milletvekili adayı yada bağımsız aday olduklarını gördüm.

 Neticede “Taş yerinde ağırdır” özdeyişinde olduğu gibi partiyle ilişkilerini kesenlerin hepsi hayal kırıklığına uğradılar. Bunlardan bazıları zaman içinde MHP Genel Merkezince affedilerek yeniden MHP yönetiminde yer aldılar, belediye başkanı veya milletvekili seçildiler. Birkaç örnek verecek olursak; Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu, kendince geçerli bir neden bulup MHP’den istifa etti. BBP’sini kurdu. Kurulduğu günden bu yana %1 civarında oy alıyor.  MHP Kurucusu Rahmetli Başbuğ Alparslan Türkeş’in oğlu Yıldırım Tuğrul Türkeş, MHP Genel Başkan Adayı oldu, seçilemedi. Seçilemeyince Aydınlık Türkiye Partisi’ni kurdu. Netice alamadı. Sonunda parti üyeleri ile birlikte MHP saflarına geri döndü… Fakat yine istifa ederek AK Parti Hükümetlerinde Başbakan Yardımcılığı yaptı. Son kabine değişikliğinde ise Ak Parti Hükümetinde kendine yer bulamadı. 

Bağımsız aday olan önemli isimlerde var… Hepsini tek tek saymayacağım. Sonuç elde edemediler. MHP’nin yönetimine, genel politikasına kızarak ayrılan ve parti kuranların sonucunu görmeleri açısından örnekler verdim.

Yazımın başında son iki yıldır MHP konuşuluyor dedim. Evet, küskünler var yine ayrılık var. Parti kuracakları söz ediliyor. Kurdukları zaman %1’i de göremeyeceklerine ben eminim. Sayın Meral Akşenir’i veya diğerlerini destekleyenlerin; MHP’den ayrılarak MHP düşüncesini bir başka parti çatısı altında devam ettireceğiz diyenlerin sonlarının hüsran olacağını, bilmemelerine imkan yok.

Tabi ki tecrübe sahibi olmak gerek… Kuracakları partiye ülkücülerin ve vatandaşların itibar etmeyeceğini daha önceki yaşanan parti denemelerinden dolayı ben biliyorum. Ülkücülerde biliyor oy veren vatandaşlarda…

Bekleyip göreceğiz.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/3af50f6d7412a7a082d6b937f3822dae.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42