Metal Yorgunluğu

Metal Yorgunluğu

Metal Yorgunluğu

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 18 Ağustos 2017, Cuma

Haberi Paylaşın:Maddenin yıpranmış haline metal yorgunluğu deniliyor.

Metal Yorgunluğu

Maddenin yıpranmış haline metal yorgunluğu deniliyor.

Belli bir süre aynı basınç uygulanan metallerin zamanla yıprandığı varsayılır ve yenisi ile değiştirilmesi istenir. Bu durum metal yorgunluğu olarak tarif ediliyor. Örneğin uçakların, helikopterlerin pervanelerinin belli bir uçuştan sonra yenisi ile değiştirilmesi veya çok çalışan metal aletlerinin zaman içinde işlev görmemesi gibi… Özellikle kesici aletlerin bileylenmesi gibi…  Yada daha açık bir örnek verilmesi gerekirse hepimiz bir teli elimize alıp bir öne bir arkaya bükerek kopmasını sağlamışızdır. Bükülen telin büküm yeri ısındığından kopma derecesine gelmesi metal yorgunluğu olarak anlatılır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  Ak Parti içerisindeki “Metal Yorgunluğu”ndan bahsetti. İnsanlar için metal yorgunluğu nedir. Nasıl anlaşılmalı? Bence zaman mefhumu demiri bile yıpratıyorsa insanı ne yapar acaba?

İnsanı da yorar, yıpratır ve adeta yok sayar.

Başarılı insanların çöküş anına baktığınızda çoğu zaman metal yorgunluğunu sizlerde görebilirsiniz. Zirveye çıkan biri, kendinden daha güçlü, yıpranmaz eskimez birinin daha olamayacağını hesap eder, böyle biri çıkmaya kalkarsa; başarısını kıskandığını düşünür ve onu yenmeye çalışır tabi ki kötü nefsi burada metal yorgunluğunu ortaya çıkarır. Bu durum eğer ki bir parti yönetiminde oluyorsa, o yönetici partinin özüne, ruhuna fikriyatına aykırı hareket eder. Metal yorgunu olan partili yönetici yapacağı iyi işleri yapamaz hale gelmiş demektir. Yani heyecan bitmiştir.

İnsanlardaki metal yorgunluğunun en önemli işareti bence heyecanı yitirmektir. Partili olma heyecanı bitmiş ise insanın başarılı olma şansı da yok demektir.

Heyecanımıza sahip çıkmalıyız!..

Lider ülke Türkiye hayalini tüm canlılığıyla heyecanla yaşamalıyız.

Güçlü Türkiye hedefini kovalamalıyız.

Üreten ve satan zengin ülke Türkiye becerisine koşmalıyız.

“Türklük gurur ve şuuru, İslam ahlak ve fazileti” sözünü heyecanla yaşamaya devam etmeliyiz.

Sağlıcakla kalın!..

 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri