Bukalemun

Bukalemun

Bukalemun

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 05 Ekim 2017, Perşembe

Haberi Paylaşın:Doğamızda çeşit çeşit hayvanlar yaşamakta. Birçoğunu da evimizde besleriz. Kedi, köpek gibi… Her hayvanın kendine özgü sevilmesi vardır. Kimimiz kedi köpek ile aynı evin içinde birlikte soluk alıp veririz.

Bukalemun

Doğamızda çeşit çeşit hayvanlar yaşamakta. Birçoğunu da evimizde besleriz. Kedi, köpek gibi… Her hayvanın kendine özgü sevilmesi vardır. Kimimiz kedi köpek ile aynı evin içinde birlikte soluk alıp veririz. Kimimiz evimizin bekçisi yaparız, kimimiz kafeslerde ötüşüne hayran olduğumuz kanaryaları besleriz ya da muhabbet kuşları ile sohbet ederiz. Ata biner eşek ile yük taşırız vs…

Sevdiğimiz hayvanların resimlerini de işletmelerimize amblem yaparız. Kedi, köpek, jaguar, kertenkele, kartal, şahin, arslan, kaplan, yılan, akrep, tavşan, geyik, ayı, balık, kurt, zebra, at, fil, kaplumbağa, kurbağa, örümcek, yengeç, timsah, boğa, maymun gibi ilk aklıma gelenleri sıraladım. Bukalemun’da bir hayvan. Onu amblem yapan firmayı da gördüm. Hem de Mersin’de bir mağaza açılışında.

Senaristi ve yapımcısı olduğum “Tek Kadın” Filminin çekimleri için Silifke’nin Ovacık köyüne aracımızla kırsal da gidiyorduk.  Dağ yolu,” in yok, cin yok” derler ya ıssız bir alandayız. Yol asfalt değil, taşlı topraklı bir yol.  Arabamız bir anda yolun ortasında durdu. Şoförümüz Fatma Hanım araçtan indi, tekerin hemen önünde bir canlı gördü… Taşın toprağın rengini almaya çalışmış ama tam kendini saklayamamış. Bu canlı bukalemun’du. Aracın içinde, koltuğun üzerine koyduk, koltuğun rengini aldı, kırmızı tişörtün üstüne koyduk kırmızı renk aldı… Adeta bizim için merak konusu olmuştu. Bir canlı saniyeler içinde nasıl renk değiştirebiliyor diye…  Bir kutu bulduk içine koyduk köye götürdük orada da biraz inceledikten sonra meyve ağaçlarının birine bıraktık… Doğasına kavuştu, özgürce renk değiştirmeye gitti.

Geçtiğimiz hafta Yenişehir ilçemizde mobilya firmalarından biri açılış yaptı. Firma sahibi sektöründe ilkleri yapmayı seven biri. Tüketici hem kaliteye kavuşacak hem de aldığı ürünü uzun ömürlü kullanacak. İkisi bir arada olan ürünlerin özelliği şu. Eşyaları kaplayan kumaşların kolayca çıkartılıp temizlendikten sonra tekrar eşyaya giydirilmesi veya rengini değiştirme imkânı gibi özellikleri var… Açılıp kapanan sistem ile eşyalar büyüyor ve tekrar küçülebiliyor. İki yaşındaki bir çocuğunuz için alacağınız çocuk odası eşyalarını 12 yaşına kadar kullanabileceğiniz bir sistem yapılmış. Müthiş bir şey bu. Çocuğunuz büyüdükçe aldığınız eşyaların ebatları da sizin parmaklarınızın ucunda isteğiniz anda büyütebiliyor ve aynı kolaylıkta kullanabiliyorsunuz. Yetişkinlerin oturma grupları, mutfak, yatak odası vs… tüm kullanılan eşyalarda değişkenlik ve kolaylık var. Müşteri memnuniyeti öne çıkartılmış… Daha bir çok özellik. Anlatmayla olmuyor tabi… Mağazanın görülmesi gerekir. 

Benim ilgimi çeken şey Bukalemun oldu. Firmanın amblemi bukalemun’du. Yastığı kucakladım resmimi çektirdim. Saniyeler içinde renk değiştiren bu güzel canlıyı, firmasına logo yapan Buka Sofa’ya da teşekkür ediyorum.

 

 

 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri