İttifak

İttifak

İttifak

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 02 Şubat 2018, Cuma

Haberi Paylaşın:Ülke siyasetinde yeni sayfalar bir bir açılıyor. Cumhurbaşkanı’nın halk tarafından seçilmesi ile birlikte siyasi partiler yüzde elli bir oranını bulmak için çareler araştırmaya başladı.

İttifak

Ülke siyasetinde yeni sayfalar  bir bir açılıyor. Cumhurbaşkanı’nın halk tarafından seçilmesi ile birlikte siyasi partiler yüzde elli bir oranını bulmak için çareler araştırmaya başladı. Bu çare arayışları de yeni sayfaların açılması anlamına geliyor. Bu sayfaların en önemlisi siyasi partilerin seçim öncesinde ittifak yapabilecek olmasıdır.  Bu konuda iktidar partisi Ak Parti ile muhalefet partisi MHP anlaştı, komisyon oluşturup çalışmaya başladılar. 

Çalışmaların bu hafta içinde netlik kazanması bekleniyor. İttifakın nasıl olacağı yönünde ise öne çıkan bazı iddialı görüşler şöyle; İttifak yapan partiler seçime ayrı ayrı pusulalarla girecekler, renkleri aynı olacak, oy toplamında oylar ittifak oyu olarak toplanacak. Bu şekilde ittifaka giren partilerden biri yüzde 10 ülke barajını geçerse ittifakın partileri barajı geçmiş olacak. Bu tasarı ile partilerin kendi oyları da belli olmuş olacak.

Partilerin ittifak yapmasını ilk kez MHP Lideri Devlet Bahçeli önermişti. Zaman içinde bu öneri hayat buldu ve çalışmalar sürüyor. Böylece MHP’nin istekleri bir bir yerine gelirken rakip partileri de çare aramaya doğru yönlendirmesi de konuşulmaya başlandı.

Onlar da ittifakın cazibesinden faydalanmayı düşüneceklerdir.  Hatta siyasi kulislerde bazı partilerin de Ak Parti +MHP ittifakına dâhil olmak istedikleri yönde konuşmaların olduğu söyleniyor. Böyle bir durumda, Ana Muhalefet Partisi CHP ile güçlüyüz imajı veren diğer partilerin de bir araya gelerek ittifak oluşturma çabalarını,  gelecek günlerde hep beraber göreceğiz. Çünkü MHP Lideri Devlet Bahçeli, yaptığı hamlelerle Türk siyasi hayatına yeni çığırlar açmakta.

Öyleki; bundan sonda Türk siyasi hayatında ittifak kurarak seçime gidilmesinin önü yasal olarak açılıyor.

Öyleki;tek başına iktidara geleceğiz diyerek, MHP’den koparak parti kuranların hevesleri “ittifak” ile sona erecek.

Öyleki; ilk turda kendi partimiz ile seçime gideceğiz diyen partilerin hepsi ittifak arayışı yapmak zorunda kalacaklar.

Ve bir tarafta ülkenin bekası için milli ittifak oluşturanlar ile diğer tarafta daha fazla demokrasi, daha fazla barış diyenlerin oluşturacağı bir ittifak oluşması ülkenin gündemine gelecek.

Şimdi MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin ittifak çıkışı ile, hem partisinin önün açılıyor hem de siyasi rakiplerini alt ediyor olması, önümüzdeki ayların en çok konuşulan siyasi gelişmeleri olacak…

Bir de Ak Parti ile MHP yerel seçimlerde de ittifak yapalım derlerse, görün siz Türkiye’nin siyasi haritasını… Neler değişiyor neler!

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/635e2d7aafdc14b1b4c38ed2654bd279.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42