Teknoloji ve İnsan

Teknoloji ve İnsan

Teknoloji ve İnsan

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 16 Şubat 2018, Cuma

Haberi Paylaşın:İnsan yaratılışından bu yana sürekli kendini geliştiriyor. Buluyor, bilgi sahibi oluyor ve üretiyor. Üretim önemli. Günümüzde en önemli üretim ise teknolojide oluyor.

İnsan yaratılışından bu yana sürekli kendini geliştiriyor. Buluyor, bilgi sahibi oluyor ve üretiyor. Üretim önemli. Günümüzde en önemli üretim ise teknolojide oluyor.

Binlerce yıl önce insan taşları birbirine sürterek ateşi buldu, ateşle dağları eritip demiri buldu, demire şekiller vererek aletler yaptı… Araçlar yapıp hızlı hareket edebildi, tonlarca ağırlıkta uçak yapıp havada uçurdu. Ve o aletlerin yapımı 21. Yüzyılda devam ediyor…

Adına yapay zeka diyorlar.

MTSO-Mersin Ticaret Odası ‘Geleceğin teknolojileri’ adı ile teknoloji ürünlerinin tanıtımını yaptı. Burada; Mehmet Yenilmez, “…Yapay zekanın ise elektriğin keşfi kadar önemli” olduğunu vurguladı. Gelecek yıllarda et ve tırnaktan hasıl olan insana rakip, teknolojik ürünler üretilecek. Yani robotlar… Robotların bile birbirleriyle iletişim kurabilecekleri, söyleniyor.

Robotlar, insan hayatındaki yerlerini alacaklar. İnsanın günlük yaşamında verdiği mücadelenin içinde ürettikleri robotlar da olacak.

Teknoloji geliştikçe insanla yapılan birçok işin, artık robotlar ile yapılacak olmasının dezavantajları da var.

İşgücü olarak insana ihtiyaç azalıyor. Hemen işsiz olan insan ne yapacak sorusu akla geliyor. Ve teknoloji geliştikçe, yapay zekaların devreye çokça girmesiyle birlikte; dünyadaki insan nüfusu da alabildiğine çoğalıyor… Yani işsizler ordusundan oluşan bir Dünya düşünebiliyor musunuz?  25-30 yıl sonra Dünya nüfusunun 10 milyarı bulacağı belirtiliyor.

Ne olacak bu insanların hali?

Hadi robotlar bir şekilde enerji ile beslenecek, ya insan! İnsanların besinlere ihtiyacı var. Besinler ise kıt kaynaklardır. Bu gerçeği Mersin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ö. Abdullah Özdemir, “Dünya nüfusunun 2050 yılında 10 milyara ulaşacağı öngörülüyor. Yani bugüne göre yüzde 35 daha fazla olan bir nüfusu beslememiz gerekecek. Oysa dünya genelinde tarım arazileri azalma eğiliminde. Dolayısıyla bu arazileri artık çok daha verimli kullanmak mecburiyetindeyiz…”Sözleriyle dile getiriyor.

Teknoloji ve üretim buna da bir çare bulacaktır elbette…

Sağlıcakla kalın!

 

 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/0627daa5fcafc739b7acb2bb433987d7.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42