Ölüm Allah’ın Emri

Ölüm Allah’ın Emri

Ölüm Allah’ın Emri

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 30 Mart 2018, Cuma

Haberi Paylaşın:Ölüm Allah’ın emri, her insan ölümü tadacaktır. Öleceğini bile bile yaşamak belki insan için en zor olanıdır.

Ölüm Allah’ın Emri

 

Ölüm Allah’ın emri, her insan ölümü tadacaktır. Öleceğini bile bile yaşamak belki insan için en zor olanıdır.

Çünkü insan düşünebiliyor. Cenab-ı Allah akıl melekesini vermiş. Aklını kullanarak, düşünerek en güzeli bulabilmeyi hedefleyen tek canlı insandır. Bunun için Allah sorgusunu. sualini insana yapacaktır. Başka bir canlıya değil.

Mesela, üzerine binip yol teptiğimiz at’tan hesap sormayacaktır, fakat o ata zulüm eden, çatlatıncaya kadar koşturan, aç bırakan insandan hesap soracaktır. İnsan ve diğer canlılar için buna benzer karşılaştırma yapılabilir.

İyilikte kötülükte insan içindir. Ölümü bilmek, ölümden ibret almak dünya yaşamına iyi veya kötü gözle bakmak insanın elindedir. Yaşarken pek farkına varmayız ama ölüm olduğu anda, hele hele en yakınınızdaki kişi vefat edince önce bir buz gibi olur insan, “ölüm de varmış, ne zaman geleceği belli değil” diye düşünür.

İnsan sağlıklı bir şekilde nefes alırken o nefesin kıymetini bilmeli. Eş dost ve diğer insanlarla yaptığı beşeri ilişkilerinde kimseyi kırmamaya, üzmemeye dikkat etmeli. Ne de olsa naaşı musalla taşına konduğunda, orada imam “Hakkınızı helal ediyor musunuz” diye sorduğunda “Helal olsun” sözlerini duysakta; kırdığınız, döktüğünüz insanların içinde hala olumsuz düşünce sahibi insanlar olacaktır. Bunu düşünerek, yarınımızı hesap ederek, ahretteki sorgu suali hatasız yanıtlayabilmek için hiçbir insanı üzmemeliyiz. Yaşarken insana yatırım yapmalıyız.

“Şu üç günlük dünyada” diye başladığımız sohbetler, ölümü düşünerek, sağlıklı ve güzel yaşamak için söylenmiş güzel sözlerdir... Maddi zenginlik dünya içindir ve gönül zenginliği ise insanlık içindir.

Bu duyguları kaleme döktüren MHP Akdeniz İlçe Başkanı iken vefat eden merhum S. Erdoğan Alkaya’ya Allah’tan rahmet diler, eş dost ve akrabalarına ve de MHP camiasına başsağlığı dilerim. Öyle ki; Merhum Başkan görevi başında vefat etti. Son üye kaydını yaptıktan sonra partisinin makam koltuğunda ruhunu Hakk’a teslim etti. Hatta Genel Merkez Kongresine ameliyattan çıkar çıkmaz Ankara’ya giderek MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli’ye oy bile attı, geldi. Merhum Başkanın Muğdat Camiisinde kılınan cenaze namazına ve mezarlıkta yapılan defin törenine; dünyada yaşarken selam verdiği, saydığı sevdiği, sohbet ettiği tüm dostları ve sevenleri katıldı. Muhteşem bir son yolculuğa uğurlama oldu. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.

 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri