24 Haziran’a Doğru

24 Haziran’a Doğru

24 Haziran’a Doğru

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 25 Nisan 2018, Çarşamba

Haberi Paylaşın:Çok Partili Meclise Doğru yol alıyoruz... Cumhur İttifakı bütün partileri mecliste temsil ettirecek gibi görünüyor.

24 Haziran’a Doğru

Çok Partili Meclise Doğru yol alıyoruz... Cumhur İttifakı bütün partileri mecliste temsil ettirecek gibi görünüyor.

CHP, bir çok partiyi bünyesinde toplayarak Cumhur İttifakı’na karşı blok oluşturma çabasında olunca, 24 Haziran Seçimleri sonrasında bir çok partiye CHP sıralarından milletvekili kazandırma şansı doğacak gibi ve yeni dönem mecliste bir çok partinin temsil edilmesi sağlanacak...

İşte Cumhur İttifakı’nın faydaları şimdiden görülmeye başlandı.

MHP Lideri Dr. Devlet Bahçeli’ye kızıp, bağırıp çağıranlar, demokrasi diye yolara dökülenler, ittifaka karşı çıkanlar 24 Haziran seçimlerini görünce ipe un sermeye başladılar. Öyle ki Cumhur İttifakı dışındaki partilerin hemen hemen hepsi kendi adayları ile seçime gireceklerdi. İttifak kurmayız diye beyan veriyorlardı. Ne oldu da bundan vazgeçildi. Şimdi yana yana ittifak için parti arıyorlar. Hatta kendi partilerinin dışında Cumhurbaşkanı adayı da arıyorlar.

İşte gerçek demokratik yarış şimdi başlıyor.

Yüzde 0 ve 0.1 lik partiler bile, kendine bu demokrasi meydanında yer ve söz bulabilecekleri konuma geldi. Nitekim Yüzde 0 oyu olan partiye 15 vekil veren CHP “demokrasi için yaptık” söylemlerini dillendirerek seçimlerde o partinin temsil edilmesini bile sağladı…  Ama ne hikmetse Yüzde o oyu olan partiye geçen CHP’den istifa eden vekiller, hala CHP sıralarında oturmaya da devam ediyorlar.

CHP’nin kendi içlerinde bile diğer Yüzde 0 veya 1’lik partilere de yirmi şer vekil isteyenler çıktı… Neden olmasın? CHP’de yirmi milletvekili kalana kadar demokrasi uğruna gönderebilirler.

***

Türk siyasi hayatındaki bu önemli değişiklik, Cumhurbaşkanlığı Sistemi 24 Haziran 2018’de oylanacak. Böylece “Milli Devlet, Güçlü İktidar” sloganı da hayat bulmuş olacaktır.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri