MHP Seçim Değerlendirmesi

MHP Seçim Değerlendirmesi

MHP Seçim Değerlendirmesi

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 29 Haziran 2018, Cuma

Haberi Paylaşın:Sordular, seçim sonucu ne olur diye. Soranlara: MHP baraja takılmaz, Mersin de gücünü korur, ilk turda da Cumhurbaşkanı en az 50+1 ile seçilir, dedim.

MHP Seçim Değerlendirmesi

Sordular, seçim sonucu ne olur diye. Soranlara: MHP baraja takılmaz, Mersin de gücünü korur, ilk turda da Cumhurbaşkanı en az 50+1 ile seçilir, dedim. Dediklerim doğru çıktı. MHP Ülke genelinde bir önceki seçimde olduğu gibi baraja takılmadı ve Cumhur İttifakı güçlü bir şekilde meclise girdi.

Anketçiler MHP’yi %5-6 lar da gösterdiler. Baraja takılır dediler ama yanıldılar. Güvenlerini kaybettiler. Şimdi de yerel seçimler için başlayacaklar belediye kazanamayacaklar diye… Onlar üç beş kişiyle konuşup MHP’yi hep küçük göstermeye devam edecekler çünkü bazı konuşmacıların dertleri MHP başarılı olmasın. Türk Milleti ise MHP’nin varlığına inanmış, ülkenin sigortası kabul etmiş ve dahası belediyelerdeki dürüst hizmet gücünü de benimsemiştir. Bunu 9 ay sonra yapılacak olan yerel seçimlerde Allah kısmet ederse hep birlikte göreceğiz.

TV de ki tartışma programlarında MHP hakkındaki olumsuz düşünceler biraz yumuşamış gibi gözüküyor. Öyle ki;  konuşmacılar hep bir ağızdan 24 Haziran seçimlerinin galibinin MHP olduğunu artık alenen dillendiriyorlar. Yanıldıklarını söylüyorlar. Ama fazla gitmez önümüzdeki birkaç gün içinde yine MHP’yi küçük oranlarla bazı konuşmacılar konuşmaya başlarlar, dedim ya bunların derdi yeter ki MHP başarısız olsun.

24 Haziran seçimlerinde MHP başarılı oldu. MHP’li belediyelerin bulunduğu il ve ilçelerde MHP oylarında düşüş olsa da MHP buralarda da güçlü çıkmıştır. Çünkü genel seçimin değerlendirmesini genel seçim sonuçları ile yapmak gerekir. Yerel seçimin sonucunu da bir önceki yerel seçim sonuçları ile karşılaştırmak mantıklı olacaktır. En azından MHP açısından bu böyledir.

YERELDE;

 1994 yılı seçimlerinde Tarsus’ta en geride iken birinci sıraya yükselerek Belediye Başkanlığı kazanan MHP bu işi Mersin’de başarmıştır. Yine ilk defa Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı MHP kazanmıştır. MHP’nin belediye başkanlıklarındaki kazanma refleksi 2019 yılında yapılacak olan yerel seçimlerde tekrar edecektir.

Diyeceksiniz oyu kimden alacak?

Bu soruya MHP Genel Merkezi’nin göstereceği MHP Mersin Büyükşehir belediye Başkan Adayı parti teşkilatları ile birlikte yapacağı seçim çalışmaları ile yanıt verecektir. O’nun kişiliği ve hizmetteki başarı grafiği Mersinli seçmenleri etkileyecek ve MHP dışındaki diğer partililerden de oy alacaktır. 25 yıldır bu böyle olmuştur.

MHP Belediye başkanlıkları seçiminde, Mersin’de tüm ilçelerde yine en iddialı parti konumunu sürdürecektir.

GENELDE;

Ülke genelinde MHP’nin seçim sonucunu değerlendirecek olursak en başarılı parti olduğunu söyleyebiliriz. Fazla detaylara girmeden birkaç cümle ile şunu söyleyebilirim: MHP Güneydoğu, Doğu Anadolu, İç Anadolu,Karadeniz ve İstanbul’da oylarını arttırmıştır. Bana bu oy artışı sürpriz gelmedi. MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli’nin Cumhur İttifakı’nı öne sürerken bu oy artışlarını da mutlaka hesap etmiştir. Hangi partilerden oy aldığı gibi soruların yanıtlarını ileriki haftalarda değerlendiririz ama bir gerçek var ki 2019 yerel  seçimlerin de MHP’nin belediye başkanlığı kazanacağı büyükşehir, il, ilçe ve beldeler güney doğu, Doğu Anadolu, İç Anadolu ve yine Akdeniz ile Ege’den çok sayıda olacağı gerçeğidir. Bu gerçeği not etmek gerek. 

MHP Seçim değerlendirmesini yaptım… Diğer partileri de gelecek yazılarımda yaparız inşallah.

Sağlıcakla Kalın

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri