Üretim ve logo

Üretim ve logo

Üretim ve logo

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 20 Eylül 2018, Perşembe

Haberi Paylaşın:Artık bir kuru soğan, bir ekmek parası için çalışılmayacak. On yıla varmadan yapay zeka dediğimiz robotlar insan gücünün yarıdan fazlasına sahip olacaklar.

  

Üretim ve logo

Artık bir kuru soğan, bir ekmek parası için çalışılmayacak. On yıla varmadan yapay zeka dediğimiz robotlar insan gücünün yarıdan fazlasına sahip olacaklar.insanlar işsiz olacaklar ama aç kalmayacaklar. İşsiz kalan insanlar devletleri tarafından desteklenecekler.  Devleti yönetenler ve özel işletmeler iş gücünü robotlara yüklerken, işsiz kalan insanlar ise bir şekilde günlük temel gıda ihtiyaçlarını karşılayacak,  teknolojik gelişmeleri takip edebilecek bir yapıya kavuşacaklardır.

Daha şimdiden ülkemizde işsiz insanlarımıza “işsizlik fonu” adı altında ödemeler yapılmakta.

Türkiye, dünya devletlerinin gerisinde olmamalıdır.  Onlarla her alanda yarışmalı.

Türk insanı açlık çeken dünya ülkeleri arasına girmemelidir. Bunun için ülkemizi yönetenler ve muhalefet edenler üretim konusunda hem fikir olmalılar.

Bilim ve teknoloji sürekli geliştirilmeli. İnsanlarımız bu konuda eğitilmeli ve teşvik edilmelidir.

Kıssadan hisse teşvik konusundaki bir anıyı sizle paylaşayım: Cumhuriyetin ilk yıllarında, üniversitelere bir ilan gönderilir. Avrupa da okumak isteyen öğrencilerin başvuruları talep edilir. Bu arada bir öğrenci, gidip gitmemek konusunda karar veremez. Yine de gitmek için İskece Gar’ına gelir. Hala trene binip binmemeyi düşünürken, gar’dan bir görevli telgraf getirir. Telgrafı okur, “Sizleri bir kıvılcım olarak yolluyorum. Alevler olarak geri dönmelisiniz.” İmza Mustafa Kemal. Öğrenci gidip gitmeme konusundaki düşüncelerinden dolayı kendinden utanır ve “Gelde şimdi gitme, gitte çalışma, ülken için canını verme. Düşünün bir kere 1923’de o kadar işinin arasında 11 öğrencinin nerede ne zaman ne hissettiğini ve ona göre telgraf çeken bir liderin önderliğinde bu ülke için can verilmez mi?” sözlerini düşünerek Avrupa’ya gider. Okur, başarılı bir öğrenci olarak diplomasını alır gelir ülkesine. Ülkesinde başbakan olur. Bu kişi Sadi ırmak’tır.

***

Ticaret bakanlığımızın “Yerli Üretim Logosu” yarışması sonuçlandı. Tabi ki herkes gibi benimde ilgimi logo çekti. Evet, logo da Türk Bayrağı’nın olmaması ise eleştiri konusu oldu. Eğer biz hala yabancı hayranlığı güderek logomuz da Türk Bayrağını görmek istemiyorsak, Dünya ülkeleri arasında yarış yapamayız.  Yerli üretilen mallarımızın logosunda Türk Bayrağı yer almalı, ya da bir şekilde Türk Bayrağı ve Logo yan yana getirilmeli.

Bilim ve teknolojide, tarımda, sanayide, uzay’da ve her alanda üretim yapan bir ülke olarak dünya ülkeleri arasındaki seçkin yerimizi almalıyız ve yabancı hayranlığından ziyade onların ilmini almalı yatırımcı firmalarını ülkemize çekmeliyiz. Böylece ülke insanı robotlarla işgücünü paylaşsa, onlara birlikte yaşasa bile inanın gelir seviyesi çok yüksek yaşam standardı üst seviyede olacaktır. Yeter ki inanalım ve yerli üretimimizi arttıralım.

Sağlıcakla Kalın.

 

 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/f56b21fd343a0da00a8648f51b01f0c3.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42