İstikbal 1071

İstikbal 1071

İstikbal 1071

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 11 Ekim 2018, Perşembe

Haberi Paylaşın:1071. Sayımızı yayınladık. Ne Mutlu bize, ne mutlu sizlere…

 İstikbal 1071

 

1071. Sayımızı yayınladık. Ne Mutlu bize, ne mutlu sizlere…

1071 sayısını görünce ilk akılama gelen 26 Ağustos 1071 Malazgirt Zaferi oldu. İstikbal Gazetemiz’de 1989 yılında daktilo yazması ile çıktığında birgün resmi bir gazete olur duasında bulunmuştuk. Ve o gün:

“Gün bugundür

Attığın her adımda,

O’nu düşünüp, nefsini muhasebe ediyorsan

Ne Mutlu Sana!

 

Gün bugünse, O;

Ateşten bir gömlektir

Giymek için onu;

“Dil ile takdir, kalb ile tasdik” ediyorsan

Ne Mutlu Sana!

 

Fasık-münafık-kafir,

Devir bunlarındır.

Yalan-iftira-fuhuş,

Bugün onlarındır.

İşte!

Gün bugündür!

Dil-el-düşüncen ile

!İSTİKBAL’İN İÇİN

Müslüman Türk’üm

Diyebiliyorsan

NE MUTLU SANA!” Şiiriyle 1989 yılında daktilo yazmalı gazetemizle başlamıştık. Nereden nereye…

26 Aralık 1997 yılında ise Mersin ve ilçelerinde yayın hayatına başlayan İSTİKBAL GAZETEMİZ 1071. Sayısıyla yayın hayatına devam ediyor ve tüm okurlarıyla her hafta buluşuyor.

1071 yılında ne olmuştu.

Orta Asya’dan akın akın Anadolu’ya gelen Türk boyları, Selçuklu Devleti etrafında toplanmaya başladılar. O tarihlerde Gaznelilerin hükümranlığına son veren Selçuklu Devleti’nin başında Sultan Alparslan Bey vardı. Selçuklu Devleti ile sürekli Anadolu’nun içlerine doğru giden Türklerin komşusu ise Doğu Roma olmuştu. Türkler gittikleri her yerde yerel insanları kucaklayıp, onların sorunlarını çözüp, huzur ve refahı sağladılar.

Doğu Roma’ya bağlı olan Anadolu’da yaşayan bir çok topluluk, Roma yönetiminden gördükleri zulümlerin karşılığında; şefkat ve yardım gördükleri Selçuklu Devletinin Türk askerlerini daha çok sevmeye başladılar. Bu durum Doğu Roma’yı rahatsız etti. Doğu Roma ise henüz imparatorunu bulamamış durumda iken çareyi eski komutan Romen Diojen’de gördüler ve onu Roma İmparatoru yaptılar. Sonrasında Romen Diojen Anadolu’da İslam adına yerleşen tüm devletlere savaş açtı tabiki  Selçuklu Devleti başta geliyordu… İki devletin orduları 26 Ağustos 1071 tarihinde Muş ilinin Malazgirt ovasında karşılaştı. 70 bin Roma ordusuna karşı 40 bin Türk ordusu savaş alanındaydı.

Savaş meydanında orduları ile birlikte namaz kılan Sultan Alparslan Bey, Allah’a dua eder, niyetinin halis olduğunu belirterek Allah’tan yardım ister ve beyaz kefenlik giyerek savaş meydanına atını sürer. Savaşı Selçuklu Sultanı Alparslan bey ve Türk ordusu kazandı. Alparslan Bey Ordusunu hilal şeklinde kurdu, verdiği taktikler ile de Roma ordusunu darmadağın etti. Tabi ki Roma ordusu içinde bulunan Peçenek ve Uz Türkleri savaşın başlamasından kısa bir süre sonra Türklerin safına geçmeleri ve Ermenilerin savaş alanından çekilmeleri Türklerin savaşı kazanmasında önemli rol almıştır. Savaş ilerledikçe zaten güçsüz duruma düşen Roma ordusunun askerleri de savaş alanından kaçtılar. Neticede çok az bir askeri ile yalnız kalan Roma İmparatoru Romen Diojen’de teslim oldu. Sultan Alparslan, Roma İmparatorunu affetti. Ülkesine dönen Romen Diojeni ise kendi halkı affetmeyip öldürdü.

Kısacası 1071 Malzgirt Zaferini sizlere aktarmaya çalıştım. Bu zafer Türklere Anadolu’nun kapısını ardına kadar açmıştır. Bugün Anadolu topraklarında Türk insanı olarak, güçlü ordusuyla huzur ve refah içerisinde yaşıyorsak bir nevi bunu Selçuklu Sultanı Sultan Alparslan bey’e borçluyuz diyebilir.

Gazetemizin 1071. Sayısında yola çıkarak Türk milleti’nin tarihindeki bu kutlu zaferi tekrar hatırladık. Yıllar önce yazmış olduğum Alparslan’a Dair adlı şiirimi sizlerle paylaşıyorum:

Alparslan’a Dair

Zaman zaman hatırlarım

Daha dün gibi

Bir şok gibi fırtınalar koparmıştı

O an için

Türküm, Türk yükselmeli

Türk yurt edinmeli diyordu

Ve;

Vuruyordu bir balyoz gibi

Malazgrit’te Bizans’a

Dayanamadı zavallı Diojen

Teslim etti Anadolu’nun anahtarını

Kahraman Alparslan bey’e

Ruhun Şad olsun,

Türkün yüce Başbuğu Alparslan Bey

Sen ki bir yurt kazandırdın

Oğuzhan’ın Türkmen soyuna.

Sağlıcakla kalın!

 

 

 

 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/619067394acfdbeccd81124eb2026e8c.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42