2019 da Hangi Parti İddialı

2019 da Hangi Parti İddialı

2019 da Hangi Parti İddialı

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 19 Ekim 2018, Cuma

Haberi Paylaşın:Ülke gündeminde adı af olan ceza indirimi, yerel seçimlerde ittifak yapılması ve fiyat artışları çok konuşulurken, Mersin gündeminde ise yerel seçimlerde belediye başkanlıklarına aday olacak isimler daha çok gündem oluşturuyor.

 2019 da Hangi Parti İddialı

Ülke gündeminde adı af olan ceza indirimi, yerel seçimlerde ittifak yapılması ve fiyat artışları çok konuşulurken, Mersin gündeminde ise yerel seçimlerde belediye başkanlıklarına aday olacak isimler daha çok gündem oluşturuyor.  Özellikle Mersin Büyükşehir Belediyesi için ismi öne çıkanlar o kadar çok ki, inanın 31 Mart seçim günü seçmenin kime oy vereceğini şimdiden yorumlamak çok zor. Ben aday olacak kişiler üzerinden değil de, parti bazında kim öne çıkar onu yazmak istiyorum.

Ülkemizde yapılan seçimleri incelediğimiz zaman Genel seçimlerin ardından yerel seçimler yapılıyor. Sadece 1999 seçimlerinde hem yerel hem genel seçimler birleştirilerek yapıldı. O seçimden de yılların iktidar partisi ANAP ancak koalisyon hükümetinde ortak olabildi. O seçimde DSP-MHP-ANAP-Koalisyon hükümeti çıktı. Ondan sonra yapılan 2002 erken genel seçim, ardından 2004 yerel seçim. 2007 yılı genel seçimi ve ardından 2009 yerel seçimi. 2011 yılı genel seçimi ardından 2014 yerel seçimi ardından 2015 Haziran ve 1 Kasım seçimi.  Ve ardından erken seçim ile 2016 yılı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi seçimi yapıldı. Şimdide 2019 yılında yerel seçimler yapılacak.

Önce genel seçim sonra yerel seçim klasik hale gelen seçim takibini Mersin sonuçları açısından inceledim. Mersin Büyükşehir Belediye başkanlığı seçimlerinde üç partinin başkan adayları öne çıkıyor. MHP, CHP, AK Parti, bu üç partinin aldığı oylar arasında 4-5 yüzdelik oran oynuyor. 2014 seçimlerine kadar hep CHP’nin adayı kazandı. Kazanırken en yakın takipçisi ise hep MHP’nin adayı oldu.

Asıl ilgi çeken konu ise genel seçimlerde yüzde onluk bir oy kaybı yaşayan MHP, yerel seçimlerde birinciliğin en büyük partisi konumuna geliyor. Yani Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığını almakta iddialı bir parti oluyor.

 2019 yılı 31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimlerde Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için en büyük iddialı parti, yine MHP olacaktır. Çünkü genel seçimlerde birinci parti olan Ak Parti yerel seçimlerde yüzde 5-6 civarında oy kaybı yaşıyor. Böylece üçüncü parti oluyor. Yine genel seçimde ikinci parti olan CHP’de de aynı şekilde yüzde 3-4 civarında oy kaybı yaşıyor. Bu oy kayıpları doğal olarak genel seçimlerdeki oyunu yüzde elli altmış oranında arttıran MHP’ye gittiğidir. Netice olarak MHP adayı, hem CHP seçmeninden hem Ak Parti seçmeninden yüzde yirmileri geçen oy kazanıyor. Bu durum ise MHP’yi yerel seçimde iddialı konuma getiriyor. Şu anda partilerin Mersin büyükşehir Belediye Başkan Adayları içinde adayını belirleyen tek parti MHP oldu. MHP’nin Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hamit Tuna.

Önümüzdeki haftalarda adaylar bazında da değerlendirmemi yapacağım.

Bu üç partinin dışında da partiler var diyeceksiniz. Tabi ki onlara oy veren seçmenlere de saygılıyım ancak yerel seçimlerde partilerin oyları kadar, aday yapılan kişilerinde gayret ve çabaları partinin oy attırmasında öne çıkıyor. Bu nedenle o parti seçmenlerinden birçoğu adayları ile öne çıkan üç partinin adayından birine de oy verebiliyorlar. Bunu 31 Mart 2019 da yapılacak olan yerel seçimlerde daha net bir şekilde görebileceğiz. Hatta ittifak konusuna şimdi girmek istemiyordum ama en azından şunu yine Mersin yerel seçimleri için yorumlayabilirim. Partiler arasında ittifak olursa adayların kazanması için oy oranı yüzde 50+1 olacağını düşünüyorum. Mersin için partiler arasında ittifak olmaz ise adayın kazanması için oy oranının yüzde 32-35 oranları arasında olacağını söyleyebilirim.

***

Ülkemizin yetiştirdiği en iyi şairlerden biri olan Bahattin Karakoç’a Allah’tan rahmet diler, dost ve yakınlarına, şair dostlara başsağlığı dilerim.

 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/e9079c1127ea0e29f3f883147c866b98.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42