Bakkal dükkanları çoğalacak mı?

Bakkal dükkanları çoğalacak mı?

Bakkal dükkanları çoğalacak mı?

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 19 Ocak 2009, Pazartesi

Haberi Paylaşın: 


Bakkal dükkanları


çoğalacak mı?


Bakkalık mesleği ülkemizin en üst seviyedeki insanları tarafından dikkate alınmaya başladı. İsrail, Yahudi olduğunu bir kez daha hatırlayarak yılbaşı günü başlattığı Filistinli kanı içerek noel kutlamasını aralıksız bu güne kadar sürdürdü. Ölen Filistinli’nin sayısı binleri aştı. Bu durum karşısında CHP’nin İsrail’i kınamak için Yüce Meclis’ten karar çıkartılsın teklifini Başbakan R.Tayyip Erdoğan kabul etmedi ve  eşi Emine ile birlikte ölen Filistinliler için timsah gözyaşlarını döktü. Mecliste karar almayan AK Parti  Hükümetinin Mersin Gençlik kolları yayınladıkları basın bildirisi ile İsrail’i kınadı. Tavanı ayrı telden tabanı ayrı telden çalan bir parti ile yola devam ediyoruz.


Peki bu kadar lafın; bakkallık mesleği ile ne alakası var diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Evet Geçtiğimiz günlerde Mecliste İsrail kınansın teklifini alan Başbakan’ın meşhur sözü bakkalar üzerineydi. Başbakan “Biz bakkal dükkanı idare etmiyoruz.” derken  devlet idare ettiğini ima ediyordu.


Demek ki BaşbakanTürk yurdu  Anadolu’da kurulmuş Türkiye Cumhuriyeti Devletini Bakkal dükkanı ile kıyaslayabiliyor.


Keşke Osmanlı ile kıyaslasaydı. Keşke Selçuklu ile kıyaslasaydı. Keşke Hun imaparatorluklarıyla dünyayı titreten Türkler ile kıyaslasaydı.


Öte yandan Mersin MHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mahmut Tat’ta bakkallardan bahsetti aynı günlerde seçim çalışmaları içerisinde Bakkallar ve Bayiler Odasını ziyaretinde; babasının bakkal olduğunu belirtip “Bende bakkal oğluyum” deyimini kullandı.


İşte iki örnek biri baba mesleği olan bakkallıktan iftiharla söz ederek devlet yönetimine talip oluyor; diğeri bakkallığı küçümseyip devlet yönetimi ile kıyaslayabiliyor.


Bakkal Ali amca dahi israilin katliamını kınar, İsraili yerden yere vurur ve hatta büyükelçiyi hemen Türkiye’ye çağırırdı. Ama Başbakanımız bunu düşünecek durumda değil. Çünkü o bakkal dükkanı çalıştırmıyor.


***


NÜKTE:


Siyasiler tarafından dile dolanan bakkallık mesleği rayting rekorları kırmaya başlayınca  süpermarketler, hipermarketler küçülerek her köşe başına birer bakkal dükkanı açmaya başlamış diye duyduk… Ne diyelim İsrail’i kınayacak kadar büyük devlet olamadık ama büyük bakkal oluruz.


***


Bir konu da şu.


Başbakan ne zaman dara düşse, suçlu arar. Aradığı suçlularda Meclisteki muhalefet partileri olur. İsrail’i kınayamadı ya. Bu suçunu bastırmak için “Sizlerde daha önce bu ülkeyi yönettiniz. O zaman İsrail ile ilişkileri neden kesmediniz. Şimdi bana kes diyorsunuz. Siz neden kesmediniz?”


Allah aşkına Tek başına anayasa değiştiren hükümetin başı Başbakan’a bu sözler uygun  düşer mi?


Adama derler!.. Kardeşim bu millet sana İsrail katlimanı durdurman için oy verdi” bunu der!.. Madem onlar önce yapamadıydı, sana oy verdi şimdi sen yap!..


Huzurlu bir 2009 istedik ama kan gölüne dönen bir dünyada yaşamak zorunda bırakılıyoruz. Allah sonumuzu hayır getire…


 


 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/26c7733041608cf52343739771e09950.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42