Kibir

Kibir

Kibir

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 14 Aralık 2018, Cuma

Haberi Paylaşın:Kibirin TDK’daki (Türk Dil Kurumu) karşılığı yani anlamı şudur: “Kendini beğenme, başkalarından üstün tutma, büyüklenme, benlik, gurur”

 

 

Kibir

Kibirin TDK’daki (Türk Dil Kurumu) karşılığı yani anlamı şudur: “Kendini beğenme, başkalarından üstün tutma, büyüklenme, benlik, gurur”

Dünyada en büyük canlı hangisidir diye bir soru yöneltsek alacağımız yanıtlardan ilk önce fil deriz, sonra deve deriz daha sonra gergedan deriz, aklımıza gelebilecek korku veren hayvanları tek tek sıralarız timsah deriz piton yılanı deriz ya da kartal atmaca gibi yırtıcı hayvanları sıralarız büyüklük cesaretle birleşirse Arslan deriz kaplan deriz, kurt deriz…Ama hiçbir zaman aklımıza insanı getirmeyiz. Halbuki insan yaratılmışların en kutsal olanı, en büyük ve en manidar olanı, Allah’ın sevgili kulu olan insandır. Düşünme yeteneği bahşedilmiş yegâne büyüklükteki canlı insandır. İnsan ilmi ile bilimi ile fenni ile bunları harmanlayan düşüncesi ile dünyayı yönetebilen tek canlıdır. Bu açıdan bakıldığında elbette en büyük canlı insan olmalıdır.

İnançlı imanlı, ahlaklı edepli, iş bilen, iş üreten, çalışkan vefakar cefakar, şefkatli ve  gayretli, “önce insan” diyebilen Peygamber efendimizin ahlakı ile bezenmiş insanlara diyeceğimiz bir laf yoktur. Sözümüzde yoktur.

Bu yüceliği, büyüklüğü insanlar birbirlerine karşı orantısız uyguladıklarında ne olur? Nasıl bir sonuç ortaya çıkar tahmin edebiliyor musunuz?

O zaman “Ben” der insanoğlu, “ben senden daha iyiyim”, “ben büyüğüm”, “ben her şeyi bilirim”, vs… Bu tür davranış biçiminde olan insanlara kibirli derler. Büyüklük taslayan bencil kişilerdir.

Halbuki bunlara; “bildiği yanıldığına yetmez” der ata özdeyişleri…

Öyledir de. Çünkü, binlerce yıldır, icatlar üreterek dünyayı keşfeden neticede fetheden insan, toprağa karışarak bunu yapıyor. Tekerleği, Elektriği, interneti vb.leri bulan dahiler bugün hayatta yoklar, gelecek yıllarda da yeni icatlar bulan dahiler hayatta olmayacaklar ama onları bulanların sayesinden insan her geçen gün gücüne güç katıyor… Neticede insan güçlü oluyor. Kibirli insanlar ise yeni bir şeyler üretmek yerine üretme çabasında olan yeni icatlar keşfetme çabasında olan insanların önüne set olurlar, ^ben senden daha iyiyim, daha güçlü ve bilgiliyim” gibi kendince iddialı sözler ile başarılara gölge düşürme çabasında olurlar. Neticede kibir başarıya engeldir. Kibirli bir insan kendin kendini yer bitirir farkında bile olmayabilir.

Örnekleri ilimden, fenden, bilimden verdim, fakat buna en güzel yanıt bence Türk siyasi tarihinden verilebilir. Makam hırsı mevki hırsı insandaki kibiri ayyuka çıkarabiliyor. Seçimler geldiğinde hayal kırıklığına uğrayan binlerce kibirli insanla doludur Türk siyasi tarihi…

Türk insanı bencil olana itibar etmiyor. Tam aksine; Türk Milleti mağdur olana yardım eder, düşmüşün elinden tutar kaldırır yalnız ama yalnız, kibiri için nefsi için kanmış, aldanmış makam hırsına kapılmış kişilere de o makamı vermez. 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/155240bdaeed5b11ef6059bc2d2d01dc.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42