2019 seçim analizi

2019 seçim analizi

2019 seçim analizi

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 18 Ocak 2019, Cuma

Haberi Paylaşın:Hatta desteklediği adayın seçim ofislerinde bile bir birlerine sorup kritik yapan görevli partililer var.

 2019 seçim analizi

Mersin’de seçimin sonucu ne olur sorusunu sormayan yok…

Sanayici, esnaf, işçi, memur, emekli sokakta kim varsa konuştukları konu yerel seçimler ve kim kazanacak?

Hatta desteklediği adayın seçim ofislerinde bile bir birlerine sorup kritik yapan görevli partililer var.

Onlarda soruyor kim kazanacak diye…

Görünürde üç adaylı bir seçim yarışı var. Fakat iki adayın öne çıkacakları kesin, üçüncü aday ise bir hayli gerilerde kalacak. Diğer partilerin adayları yarışı geriden takip edecekler gibi… Sadece ikisi, biri HDP. Ne yapacağı netleşmedi. Bir diğer parti de İP. Oda mevcut belediye başkanı Burhanettin Kocamaz’ı aday gösterdi.

Makalelerimde hep MHP’nin adayı seçimde iddialıdır diye aylar öncesinden yazmıştım. İkinci iddialı parti ise CHP’dir. Üçüncü iddialı parti de Ak Parti’dir diye… Ak Parti MHP ile ittifaka girince geriye iki parti kaldı. MHP ve CHP.

Demek ki Mersin’deki Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışı; MHP adayı Hamit Tuna ile CHP adayı Vahap Seçer arasında geçecek gibi gözüküyor.

Haber Türk TV’de sırayla canlı yayına çıkan partilerin Mersin Büyükşehir Belediye başkan adayları, değerlendirmede bulundular. MHP adayı Hamit Tuna kendinden emin, CHP adayı ile ikili bir yarış olacak derken seçimden de zaferle çıkacaklarını söyledi.

Mersin’de iki parti yarışacak. Çünkü; üçlü aday yarışlarında bir parti hep gerilerde kalmaktadır. Daha önceki seçimlerde bunu gördük. 

Fakat görünürde MHP, CHP, İP ve HDP adayları olmak üzere dörtlü bir yarış olacakmış görüntüsü olsa da; yerel seçimlerde, özellikle Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde HDP iddialı olamıyor ve oylarının bir çoğu CHP’ye yöneliyor. İp yeni bir parti ve MHP’nin oylarını kendisine hedef seçmiş görüntüsü veriyor. Ne kadar MHP oyları gelirse, o kadar büyükşehir seçiminde iddialı olacak. Fakat mevcut başkan Burhanettin Kocamaz, kendisine güvenen, partisinin üzerinde oy alacağına inanan bir isim ve merak ediliyor ne kadar oy alacak diye…

Durum böyle olunca, HDP ve İP’e gidecek oyların bir kısmı CHP’ye yönelse bile; CHP’nin seçim kazanma şansı çok zor. CHP adayı Vahap Seçer Sadece Cumhur İttifakının adayı MHP’li Hamit Tuna’ya rakip olacaktır.

Sonuç ne olursa olsun Mersin kazansın!

 

 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/71cbe813af36cd2c57dcdba278c00325.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42