Matematik

Matematik

Matematik

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 01 Şubat 2009, Pazar

Haberi Paylaşın:Matematik


 


Fen dersleri içerisinde yer alan matematik dersi, bir çok öğrencinin gözünde ve hatta ailelerin nazarında lüzümlu bir ders olarak görülmez.  Sosyal yaşantımızda insani ilişkiler kurduğumuz insanlarla konuşurken matematik bilgisine ihtiyacımız olur. Hatta  farkında olmadan da konuşuruz . Örneğin, Elektrik, su ve telefon  makbuzlarını öderken bölme, çıkarma ve çarpma  işlemlerini cebimizdeki paraya göre devamlı yaparız. Makbuzların miktarını kuruşuna kadar hesap eder öyle yatırırız.


Toplama çıkarma ve çarpma olarak ana hatlarıyla ifade edeceğimiz matematik bilgisi her insanın bilmesi gereken önemli bir ilimdir.


Peki matematik bilgisinden yoksun olursak ne yaparız?


-Aldanmamız kaçınılmaz olur. En iyi  şekilde aldatılır ve kandırılırız.


***


Lise diplomasını almam için matematik dersini geçmem gerekiyordu. Modern Matematik kitabındaki alfalar, cosinüsler, x’ler, y’ler, artılar eksiler çarpılar derken o çağın öğrenci algılaması ile matematik dersini zar zor geçtim ve lise diplomamı aldım.


***


İyi ki almışım. Çünkü bazı insanların beni aldatıp kandırmaları bir hayli zor. Bir işi enine boyuna ince eler sık dokurum. Yani matematik bilgime güvenerek ‘iyi hesap ederim’ Bu hesap etmeyi, herkese tavsiye ederim.


Neden derseniz?


-Yerel seçime gireceğiz. Hepimizin kutsal saydığımız birer oyu var. Ve bu oyu verdiğimiz parti ve onun adayı bizim için çok önem arz ediyor.


Hesabı iyi yapmak gerek. Onun için birer oyları üst üste koyarsak, binlerce oy ediyor.


O binlerce oy Mersin Büyükşehir belediyesini yönetecek kişiyi belirleyecek ve bu kişi de her yıl trilyonluk gelire yön verecek. O, bütçe dedikleri trilyonları bulan parayı harcayacak.


Bu toplamayı ve toplamdan harcanarak çıkacak parayı  iyi hesap edemezsek cebimize girecek kuruşlar buhar olur, paralar adil dağıtılmaz ve aldanırız kandırılırız. Onun için matematiği iyi bilmek gerekir.


Başkan adaylarının matematik hesaplarını seçim boyunca hep göreceğiz. Şu anda bile konuşuluyor. MHP Büyükşehir adayı Mahmut Tat, Fabrika kuracağını beyan ederken matematik olarak ta 10-15 bin civarında işsize iş imkanı sağlayacağını, toplayıp çarparak söylüyor. Karşısında ki aday CHP’li mevcut Başkan Macit Özcan Kanal 2000 TV’de konuştu. Başkan Macit Özcan, Mahmut Tat’ın her evden bir işçi alacağını algılamış ve matematiğini ona göre yaparak toplayıp çarparak diyor ki; 160 bin konuttan birer kişi alsa 160 bin işçi  eder. 160 bin işçiyi Mahmut Tat alamaz. Fabrika da kuramaz.


Evet ne diyelim. Matematik hesap işidir. Hesabı iyi yapamaz isek 160 bin kişiyi işe alacaklar diye konuşuruz.


Hesabınızı seçmen olarak iyi yapın. Hangisi doğruyu hesap ederek söylüyor kararı sizler verin. Milletin cebine hangisi daha fazla kuruş girdirecek, kendi paranızı hizmet olarak adil dağıtacak onu iyi hesap edin. Toplar mısınız çıkarır mısınız yoksa çarpar mısınız bilmem ama hesabınızı iyi yapın öyle sandığa gidin, lütfen!..


***


Ak Parti Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Eyiceoğlu da Toros TV’de konuştu. Matematik hesaplarını oda yapmış. Mersin’de 10 bin evsizin olduğunu hesap ederek, 10 bin konut sözü verdi. İşsizliğe de el atacağını belirti. Ayrıca Mersinlilerin Mersin’e sahip çıkmasını da MHP Adayı Mahmut Tat’tan aylar sonra istedi. Hesabınızı iyi yaparsanız bundan bir buçuk  ay önce bilboardlarda “Mersin Mersin’i Sahiplenenlerindir” sözü ile Mersine sahip çıkılma işini MHP Büyükşehir Adayı Mahmut Tat başlatmıştı.


Evet En büyük bomba ise Eyiceoğlu’nun rakibi olarak geldi. Toplamayı çıkarmayı çarpmayı ve bölmeyi kullanarak Eyiceoğlu kendisine rakip olarak ortalığa Adil Aktay’ı koydu. Nasıl mı? Dedi ki; 100 bin oy Ak Partinin 101 bin oy CHP. Aradaki fark bin kişi. DSP adayı Adil Aktay olunca o farkta kapandı hatta CHP’nin küskünleri hep Adil Aktay’a gitti. Öyle olunca CHP’ye oy kalmadı benim gerçek rakibim Adil Aktay’dır dedi. Ne diyelim. CHP’li Başkan Macit Özcan’ın Rakibi MHP’li Mahmut Tat, İkisi birinciliğe-ikinciliğe yarışırken; AKP’li Mustafa Eyiceoğlu’nun rakibi de DSP’li Adil Aktay olunca bu ikilide üçüncülüğe-dördüncülüğe mi yarışır, merak konusu oldu.


Tüm adaylara başarılar diliyorum. 


 


******


MGC’de seçim


Konu başlığı matematik olunca MGC’de sayıları topladık ve top yekün oy birliği  ile Mersin Gazeteciler Cemiyeti Yönetimine üye seçildik. MGC’nin kongresine yakından uzaktan gelerek oy kullanan, emek veren tüm meslektaşlarıma teşekkür ediyorum. Hepsinden Allah Razı Olsun.


MGC Başkanımız Ahmet Ünal’a ve yeni Yönetim Kurulu üyesi arkadaşlarımı da hayırlı olsun diyor, başarılar diliyorum.


 


 


 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/16f678355dce84b583284e5d79f8d00a.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42