Taş binaya kim oturur

Taş binaya kim oturur

Taş binaya kim oturur

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 08 Şubat 2009, Pazar

Haberi Paylaşın:Taş binaya kim oturur


Mahmut Tat mı Macit Özcan mı?


 


Seçim kızıştı demek için 17 Şubatı bir görelim. Bu tarihten sonra belediye Meclis Üyesi adayları da netleşsin. Ondan sonra tüm adaylar kılıçlarını çeker meydana iner. Mersinlilere seçimlik vaatlerini tek tek anlatırlar.  Bizler de İyi bir dinleyici ve okuyucu olalım, iyi takip edelim, ondan sonra oyumuzu verelim.


Özellikle Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adaylarını yakın takibe aldım. Çünkü en çok bütçe Büyükşehir de var. En kolay para orda harcanıyor. Buna hemen bir örnek vereyim:


CHP li (1999 yılında DSP den seçilmişti. Şimdi ise; DSP ye verilen her oy MHP ile AKP ye gider diyor.)Büyükşehir Başkanı Macit Özcan köy köy gezerken minibüsler içinde gıda paketlerini yıllardır köylülere ve şehirdeki bazı insanlara  ev ev dağıtıyor.  Bu yardım kutucuklarının maliyetinin 33 trilyonu bulduğu söyleniyor (İhale edilmiş miktarı  bizlere bildirirse Sayın Başkan bu köşeden yardım parasının tam miktarını  yazarız.)


Bu örneği şunun için verdim. Hani köylülerimizin ağzında bir deyim vardır. “Ulan herife bak be! Babasının çiftliği gibi kullanıyor! Har vurup harman savuruyor”


Evet bu trilyonluk gıda paketleri ile kaç tane fabrika kurulur?


Benim cebimde olsa en az 33 tane kurulur derim.


O parayla matbaa açsam. 330 tane orta boy süper bir matbaa kurarım.


En az 40 tane günlük  gazete basabilecek tesisli matbaa kurarım. (Böylece yüzeli tane basan günlük gazete yerine 50 bin 100 bin basan günlük gazetemiz olur. Ve Mersin kazanır.) Buralarda yüzlerce insan işçi olarak çalışabilir.


Ben matbaa dedim sizlerde yaptığın iş türlerinden birinin hesabını yapın. Yani bir köylümün şehirde aç insanın!? Evine bırakılan bu yardım kutucukları insanı ayda bir kez doyururken kurulacak fabrikalar ile her gün doyurulacak. Lütfen bu hesabı iyi yapın. Çok kolay. En azından Büyükşehir Başkanı Macit Özcan a sorun!. Olur mu olmaz mı diye…


Olmaz derse; Ev yapıp satıyorsun, çay satıyorsun, tost satıyorsu,  deyin


Olur derse bu güne kadar 10 yıldır neden fabrika açmayı düşünmedin diye sorun.


Sorgulama bu kadar basit.


 


***


AKP li Mustafa Eyiceoğlu (1999 yılında MHP den Gülnar Belediye Başkanı seçilmişti. Bıraktı Milletvekili oldu. Son milletvekili seçiminde sıraya giremedi. Şimdi Büyükşehir adayı oldu) Gülnarlılar bile MHP nin adayına oy vermeye hazırlanıyor. Çünkü Makarnacı İş adamı Mahmut Arslan ın desteklediği söylentileri Mersin sınırlarını bile aştı Ankara larda konuşuluyor. Böyle olunca 2004 te AKP den Büyükşehir Adayı olan ve  umduğunu bulamayan Mahmut Arslan ın desteklediği Mustafa Eyiceoğlu nun hiç şansı yok.


***


Gelelim DSP ye. Büyükşehir adayı CHP li Macit Özcan ın kritik değerlendirmesini yapmadım çünkü DSP faktörü içinde eriyip gidecek olan bir isim. 1999 seçimlerinde DSP nin hiç şansı yokken aday gösterilen Başkan Macit Özcan, MHP ile DTP arasında gidip gelen oy sayımları esnasında tombaladan çıkar gibi çıktı Büyükşehir e  başkan oldu. Hayırlı olsun dedik ve iki dönemdir (on yıldır) Bizleri yönetiyor. Hizmetleri eleştirmeyi vatandaş 29 Mart tarihinde yapacak.


Ben partiler arasında ki hesaplaşmayı değerlendireceğim.


DSP nin Büyükşehir adayı Adil Aktay oldukça iddialı çıkışlar yapıyor. Söylemlerini projelendiriyor ve CHP nin oyunu eksiltebilecek kapasitede. Belkide AKP, MHP, DTP ve CHP arasından 1999 yılında DSP oyları gibi çıkış yapabilir ve Büyükşehir Başkanı olabilir. Hesap bu.


***


Böyle olunca Mevcut CHP oyları gerileyecek. AKP nin oylarıda gerilere gidince geriye bir tak atak yapan MHP oyları kalıyor.


Projeleri ile çalışan tek Aday MHP li Mahmut Tat. Vatandaş iş istiyor. İş için fabrika kuracağını söyleyen tek aday Mahmut Tat.


Neticede Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi MHP li Mahmut Tat ile CHP li Macit Özcan arasında geçecektir. Diyorum.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/1ef56e456b98a03966eaeb5d4b09229d.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42