ÜRETİM ŞEHRİ Mİ, DUBAİ ŞEHRİ Mİ?

ÜRETİM ŞEHRİ Mİ, DUBAİ ŞEHRİ Mİ?

ÜRETİM ŞEHRİ Mİ, DUBAİ ŞEHRİ Mİ?

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 01 Mart 2009, Pazar

Haberi Paylaşın:ÜRETİM ŞEHRİ Mİ, DUBAİ ŞEHRİ Mİ?


 


29 Mart yerel seçimlerinde geriye sayım başladı. Seçim ayı olan Mart ayına girdik. 27 gün sonra sandığa gideceğiz.  Mersin’in Büyükşehir adaylarını değerlendirdim. Üretimi kimler düşünüyor, kimlerde tüketimi öne çıkartıyor bunları ele aldım.


 


BÜYÜKŞEHİR ÇUKURLARI


KORKULU RÜYAMDI


Mersin Büyükşehir Belediyesinin hizmetleri ile övündüğü asfaltlardan geçerken inanın arabam çukura düşecek diye tedirgin oluyordum.


Özellikle bir kamyon girecek büyüklükte açılan kanalizasyon çukurlarını; yapım aşamasında gördüğümde, aklımda kalan o çukurları düşünerek,  aracı süren Haber Müdürümüz Fatma Aydın’a “aman dikkat et Büyükşehir Belediye Çukuru’na  düşmeyelim” diye söylenirdim.


Gazetemize gelen haberleri incelerken benim korkulu rüyam gerçekleşmiş Akbelen mahallesi mezarlık yolunda bir ticari taksi Büyükşehir Belediye Çukuru’na düşmüştü.


Gerçek olan bu.


Bir asflat yapıldıktan sonra kısa sürede deliniyorsa, parçalanıyorsa araç geçemez hale geliyorsa bunun sorumlusu yapımcılarıdır. Sorumlusu elbette Büyükşehir Belediyesi ve onun yöneticileridir.


Çünkü asfalt yapımı için harcanan paralar bizim paralarımız. Bize hizmet olarak dönecek olan paralardır. Çar-çur edilsin diye toplanmıyor o paralar. Birkaç aylığına değil, yıllarca kullanılacak hizmetler için harcanması gerekir.  


İşi ehline vermezsen, yapılan iş saç baş yoldurur.


***


Gelelim Dünya Kenti Mersin’e.


Önce bir Mersin şehri olalım. Doğusu ile Batısı ile uyum içinde yaşam süren bir Mersin şehri. Bunun için yapılacak iş elbette akıllı hareket etmek, aklı öne çıkaran hizmetler üretmektir. Bunun en güzel örneğini Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz vermiştir. Tarsus’un dört bir yanı uyumlu yaşayan insanlardan oluşmuştur. Böyle olduğu içinde dördüncü döneminde de Burhanettin Kocamaz için 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde başkan olmayı garantileyen tek belediye başkanı diyebilirim.


Bu örnekte olduğu gibi önce Mersin’de yaşamı güzelleştirip sonra ekonomik sorun olan İşsizliği hallettik mi, dünya kenti Mersin için ilk adımı atmış oluruz. Ondan sonrası üretim ve yatırımdır.


ÜRETİM ŞEHRİ Mİ, DUBAİ ŞEHRİ Mİ?


Mersin Büyükşehir Belediye Başkanları içinde üretim ve yatırımı konuşan başkan adayı bir tek MHP’nin adayı Mahmut Tat. CHP’nin adayı Başkan Macit Özcan, topu hükümete atıyor. AKP’nin Başkan adayı Mustafa Eyiceoğlu’da hükümet benim diyor ama o da Mersin’i Dubai yapacak. Yani Dubai olan bir şehirde üretim olmaz. Aksine tüketim olur. Yani bir başkasının getirdiğini yiyen insanların şehri oluruz. Eğer ekmek kesilirse yani o birileri ekmek getirmezse açlıktan ölürüz. Böyle tarif etmek gerekir Dubai kentini. Sayın AKP Büyükşehir adayı Mustafa Eyiceoğlu tüketen bir Mersin halkı yerine balık tutmayı öğrenen bir Mersin halkı özlemi içinde olursa yani  üretimi teşvik ederse, üretimle beraber on binlerce kişiye iş imkanı sağlarsa  bence daha çok puan toplar.


***


Alt birim belediye başkanlarının çalışmaları da Büyükşehir için önem arz ediyor. Şu anda yapılacak seçimlerde partilerin Büyükşehir adaylarının gölgesinde kalan alt birim belediye başkanları küçük gözükseler de; Büyükşehir başkanını seçecek oy depolarıdır. Benim penceremden öyle gözüküyor. Eğer ki, Akdeniz Belediyesinde başarılı icraatlara imza atan CHP’den Kenan Yücesoy olmasa idi, Yenişehir’de İbrahim Genç olmasa idi, bence Sayın Macit Özcan Büyükşehir’i 3 dönem kazanmayı hayal bile edemezdi. Keza MHP’den Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna , Mezitli’den Eski Başkan Nuri Hocaoğlu ve Akdeniz’de Mehmet Akif Çifçi ile Yenişehir’de Hasan Ahi gösterilmemiş olsa idi şu anda Sayın Mahmut Tat, fabrikalar kurup on binlerce işçi alacağım sözünü cesaretle söyleyemezdi. Çünkü Büyükşehir’de hiçbir iddiası olmazdı.


GÜLNAR’LI OYLARI BELLİ OLACAK


AKP’nin büyükşehir’de alt birim belediyelerde seçili başkanı olmayışı elbette eksi puan, buna rağmen yerli adaya sarılarak  Toroslar’da Osman Arık’ı, Mezitli’de Ahmet Erşahin’i göstererek yerli adaylara, Akdeniz’de de Hacı Özkan ile doğu göçü alan yerleşim yerlerindeki insanların oylarını alarak, iddialı olmaya çalışan Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Eyiceoğlu o da Gülnarlı oylara talip. İşin ilgi çeken bir yönü de; bu seçimde gerçek Gülnarlı sayısını da öğrenmiş olacağız. Kime sorsak Gülnarlılar Mustafa Eyiceoğlu’na oy vereceğim diyor. Mersin merkezde yüz binlere kadar  çıktığı söylenen Gülnarlı oyları  Eyiceoğlu’nda toplanırsa seçimi alır. Ama bir de  30 bin oy çıkarsa  Demek ki 30 bin Gülnarlı var diyeceğiz ve bu rakamda Eyiceoğlu’nun Büyükşehir Başkanlığı için yetmez.


 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/6e0772eb859442f038494ce698127308.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42