Seçim değerlendirmesi 1

Seçim değerlendirmesi 1

Seçim değerlendirmesi 1

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 04 Nisan 2009, Cumartesi

Haberi Paylaşın:Seçim değerlendirmesi 1


Seçim bitti, tartışmalar bitmedi. 30 Mart’tan bu güne kadar seçimin sonuçları üzerine gerek insanlarımız gerekse kazanan ve kaybeden adaylarımız yorum yapmaktalar, basına demeç vermekteler.


Kazananlar mazbatalarını alarak parti rozetlerini yakalarından attıklarını klasik deyimle, “herkesin başkanı” olacaklarını söylediler. Sadece Akdeniz Belediye Başkanı M. Fazıl Türk, herkesin başkanı olurken bir de “barıştan” bahsetti. Sanırım amca çocukları yada kardeş çocuklarının birbirleri ile çikolota -dondurma kavgası yapmalarını engellemek için söylemiştir “barış” sözcüğünü.


Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan ise MHP adayı Mahmut Tat’ın çıkışlarından önemli sonuçlar almış olacak ki, iki kelimesinden biri söz vermek oluyor. Yani “Bu mazbatayı, bana oy veren-vermeyen tüm Mersin halkı adına alıyorum ve görevimi layığıyla yerine getireceğime söz veriyorum” diyor.


Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna rahat bir şekilde seçim sonuçlarını gördü. Rahat olarakta devam ediyor. Salı günü dualarla belediye önünde 2. dönem hizmetine başladı sonra mazbatasını aldı ama şimdi en çok merak edilen konu şu:  Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, Toroslar’dan kaç dönüm toprak isteyecek. Hamit Tuna bu toprağı (arsaları) verecek mi vermeyecek mi? Büyükşehir Meclis üye sayısını ele aldığınızda CHP ile MHP arasında pek fark olmadığını görürsünüz. Ve bunun yanıtını soru ile cevaplarsınız.


Hangisi güçlü gelecek?


Rahat olan bir diğer belediye başkanı ise Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim genç, partisine ve kendisine gösterilen yüksek oranlı teveccühten dolayı gayet memnun. Hizmeti rahat olarak sürdürüyor. Oda  mazbatasını alarak 2. dönemine başladı.


Mezitli’de Av. Uğur Yıldırım, “Uğurlu olsun” diye diye seçimi kazandı ve başarısız bir CHP’li başkandan koltuğu başarılı olmak için devraldı. Başarısını hep birlikte zaman içerisinde göreceğiz.


Genel olarak Büyükşehir Meclisini ele alacak olursak bu 5 yıllık dönem Mersin için atılım yılı olmayacak gibi gözüküyor. Çünkü Ak Parti hükümetinin kararlarını uygulayan bir meclis yapısı ile bir beş yıl daha geçecek. Mersinlilerin hizmet isteme aşkı sandığa yansımadı. Rütun olarak devam edilmesi istendi. Göreceksiniz ne bir havaalanı yapılacak, ne bir metro yapılacak, ne bir liman hareketliliği olacak ne bir…. Hep birlikte izleyeceğiz. Çünkü Toroslar’dan Üçüncü çevre yolunun hemen girişindeki portakal bahçeleri kesilmeye başlandı. Macit Özcan Başkan ne demişti. Üçüncü çevre yolu bitti 4. sünü yapacağız. Yani Mersin üretim şehri değil, aksine bina şehri olacak.


MHP Mersin Büyükşehir adayı Mahmut Tat başarılı oldu mu?  Bence oldu. 89 bin oydan 109 bin oya çıkmak demek başarılı oldu demektir. Bu başarıyı, ülkücüleri meydanlara indirmeden, bozkurt işaretleri yaptırtmadan, Ahmet Şafak’tan, Mustafa Yıldızdoğan’dan ve diğer ülkücü sanatçıların türkülülerini söyletmeden, hiçbir ülkücü sloganı atmadan bu başarıyı yakalamıştır. Demek ki “büyük çatı” projesi bu tür seçim çalışmasını  gerektiriyordu. Mahmut Tat onu yaptı. Mahmut Tat seçim kazanamadı ama arttırdığı oy ile başarılı oldu. Takdir Mersinlilerin ve MHP Genel Merkezinin.


 


Peki  Mersin merkez dışında Tarsus, Silifke, Çamlıyayla, Erdemli, Bozyazı, Anamur, Gülnar  gibi büyük ilçelerde ve diğer kazanılan 20 küsür beldelerdeki başarı kimin?


Bu sorunun yanıtını MHP Mersin Milletvekili Behiç Çelik verecek. Son günlerde Mahmut Tat tarafından dile getirilen  Mezitli Belediye Başkanlığının kaybedilmesinin sorumlusu olarak gösterdiği ve MHP’den  ihracını istediği Mersin Milletvekili Behiç Çelik’i telefonla aradım. Kendileri Mersin’de seçim sonrası tartışmalara girmeyeceğini, Mezitli ve Nuri Hocaoğlu konusunda konuşmayacağını söylediler. Bu kararından doyalı kendilerine teşekkür ederim.


Mersinliler 28 Belediye Başkanlığını ve 24 İl genel Meclisi üyesi kazandıkları için  gururludur. Sevinçlidir. Bu başarıya imza atan isimlerin 2 yıl sonrasında yapılacak milletvekilliği hesapları için tartışmaları ise gereksiz ve bir o kadar da MHP açısından üzücüdür.


Mersinlilere yakışır bir şekilde seviyeli, olgun davranışlarla, tartıştırılmadan, kavgasız, dövüşsüz bir seçim geçirmelerinden dolayı tüm Mersinlileri tebrik ediyorum. Bundan sonra da seviyeli olgun bir siyaset devam etmesi dileğiyle…


 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/5aa3222a5fa838a9c4a56eca9959c5e8.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42