Siz necisiniz?

Siz necisiniz?

Siz necisiniz?

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 18 Nisan 2009, Cumartesi

Haberi Paylaşın:Siz necisiniz?


 


Türk vatandaşı Hrant Dink cinayeti sonrasında “Hepimiz Ermeniyiz” diye bağırıldı, çağırıldı. Türk Milletinin Ermenileri çok sevdiği bazı kişi ve gruplarca vurgulandı. Bu bağırma ne kadar gerçekçi oldu, ne kadar inandırıcı oldu zaman içindeki etkileşmeler ile ortaya çıkmıştır. Ben o kısmını ele almayacağım. Bu bağırmayı yapanlar Azeri hakkına gelince sus-pus oldular. Neden sus-pus oldular, onu sorgulayacağım.


Ermeni sınırının Türkiye tarafından açılması gündeme gelince Azeri kardeşlerimiz  “Ermeni sınırı açılamaz” dediler ve Devlet olarak bir dizi ülkemizi yönetenleri caydırıcı tedbirler aldılar. Bu tedbirler içinde Moskava’ya yanaşma da var.


Hepimiz Ermeniyiz diye bağıranlar, Azerbaycan halkına gelince destek vermiyorlar. Nedenine gelince bölücülerle işbirliği içinde oldukları içindir. Bölücü Kürtler ile Ermenilerin hedefi aynıdır. Türk Milletini bölmek. Ulus devletten ve üniter yapımızdan vazgeçilmesini istemektir. Bende onlara şimdi tam zamanı deyip soruyorum:


-Sahi “hepimiz ermeniyiz”diye bağıranlar şimdi siz necisiniz? Neden Azeri kardeşlerinize sahip çıkmıyorsunuz? Neden hepiniz Azeri olmuyorsunuz ve onları Moskova’ya teslim ediyorsunuz?


TARİH YANILMAZ


Amaç ve niyet önemli olduğu için Ermeni’den daha çok Ermenici olan bu kişiler ülkemizin yönetiminde kilit noktalarda söz sahibi olursa; bölücü kürtlerden daha güzel Türkçe konuşan Azeri kardeşlerimizi de sahiplenmezler. (Osmanlı İmparatorluğunun yıkılma sebeblerinden en önemliside budur. Ermenileri Vezir ve Sadrazam yaptık)  Bol kepçeden Atatürkçü olan ve çağdaş yaşayan  Ermenici vatandaşlarımıza, ülkemizin yönetiminde söz sahibi olan saygıdeğer yöneticilerimize ve yüce milletimize:  Azerilerin Kurtuluş Savaşımızda Türk Milletine  (Türkiye’ye) yardım ettiği tarih sayfalarını hatırlatalım.


 


AZERİ KARDEŞLERİMİZ


KURTULUŞUMUZA SAHİP ÇIKTILAR


 


“Mustafa Kemal Paşa, 3 Mayıs 1920 günü Doğu Cephesi Komutanı Kazım Karabekir Paşa’ya yazdığı bir mektupta “Devlette hiç para kalmadı. Şu anda içeride para temin edebileceğimiz bir kaynak da yok. Başka kaynaklardan para temin edinceye kadar Azerbaycan hükümetinden borç para alınmasını temin etmenizi rica ederim” diyordu. Kazım Karabekir Paşa, isteği Azerbaycan hükümetine iletti. Bu istek, Azerbaycan Sovyet Sosyalist Halk Cumhuriyeti ile Ankara Hükümeti arasındaki ilk resmi temastı.

Azerbaycan’dan


Türkiye’ye uzanan kardeş eli

1921 yılı içinde Nerimanov’un şahsi emri ile Azerbaycan Dışişleri Bakanı Mirza Davut Hüseyinov, kazanılan Birinci-İkinci İnönü Savaşları münasebetiyle çektiği telgrafta “...Kazanılan bu büyük zaferlerden dolayı Türk halkını Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti adına kutluyoruz.” diyor ve bu büyük zaferlerin şerefine Azerbaycan halkının yardım için 30 sistern petrol, 2 sistern benzin, 8 sistern kerosin gönderdiğini bildiriyordu.
Aynı yılın Mayıs ayında Azerbaycan devleti, TBMM hükümetine 62 sistern petrol gönderdi ve bundan sonra savaş bitinceye kadar aynı değerde petrol ve üç vagon dolusu kerosin göndermeyi taahhüt etti. Bu taahhüdün dışında 1922 yılında Batum yolu ile Azerbaycan dokuz bin tondan fazla kerosin ve 350 ton benzin gönderdi.


AZERİLER ATAMIZIN YARDIM İSTEĞİNİ


HEMEN YERİNE GETİRDİLER
Mustafa Kemal Paşa 1921 yılında Nerimanov’a bir mektup yazarak borç para talep etmişti. Bu mektubu 17 Mart 1921 günü büyükelçi Nerimanov’a ulaştırdı. Nerimanov, derhal 500 kg . altın gönderdi. Bunun 200 kg . devlet bütçesine, kalanı ise mühimmat ve silah için kullanıldı. Daha sonra Nerimanov Rusya’dan aldığı 10 milyon altın rubleyi Ankara’ya gönderdi. Bu yardımlarla savaş içindeki ülkenin durumunda belirgin bir düzelme oldu.
23 Mart 1921’de Azerbaycan hükümeti talep etmediği halde Türkiye’ye Azerbaycan halkının hediyesi olarak 30 sistern petrol, 2 sistern benzin, 8 sistern yağ gönderdi.


 


KARDEŞ KARDEŞE BORÇ VERMEZ;


HER ZAMAN ELİNDEN TUTAR
Nerimanov, Mustafa Kemal Paşa’nın yazdığı mektuba yazdığı cevabi mektubunda her gün kazanılan başarılarla Türk halkının emperyalizmden kurtulma günlerinin yaklaştığını, bu yüzden kahraman Türk halkını kutladığını yazıyor ve sonra ilave ediyordu; “Paşam, bizim Türk milletinde kardeş kardeşe borç vermez. Kardeş, her zaman kardeşinin elinden tutar. Biz kardeşiz, her zaman elinizden tutacağız ve tutmaya devam edeceğiz.” (A. Şemseddinov, Kurtuluş Savaşı Yıllarında Türkiye-Sovyetler Birliği Alâkaları, shf.66)”dedi.


Evet kıymetli okurlarım:


Kardeş kardeşe borç vermez: Kardeş kardeşliğini bilirse ana dilde eğitim diye saçmalamaz, bölücülük yapmaz. Ve kardeşine haince kurşun sıkıp onu şehit etmez.  Azeriler gibi öztürkçe konuşurlar. Azeriler gibi ellerinde avuçlarında ne varsa kardeşiyle paylaşır. Ben böyle bir kardeşi yeğlerim.


 


Rüştü Aydın/ 17 Nisan 2009

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/2d710610348a9c21682c134a49e821be.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42