Atama demokrasisi

Atama demokrasisi

Atama demokrasisi

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 10 Mayıs 2009, Pazar

Haberi Paylaşın:Atama demokrasisi


 


Türkiye’nin siyasetinde “ ideoloji”  siyasi partilerin hedeflerinde olmayan bir kavram haline geldi. Geçmişte siyasi kadroların oluşması ve genişlemesi  fikri “ideoloji” ile eş değer oluyordu. Bugün ise ideoloji artık rafa kalktı.İdeoloji yerine kısa dönemde gerçekleştirilmek istenen hedefler var. Bu hedeflere kavuşabilmenin yegane yolunu ise günümüz için geliştirilen siyasi atamalarda aramamız gerekiyor.


Bilindiği gibi çoğulcu demokrasimizde kim çok ise onun istekleri haklı ve geçerli oluyor. Çok sayısını belirlerken oy ve sandık ikilisi kullanılıyor. Yalnız bu kullanım demokrasimizin asli unsuru olan parti yönetimini seçerken kullanılmaz oldu. Yani Parti lideri yöneticisini belirlerken oy ve sandık ikilisini kullanmaz oldu. Yerine atama getirdi. Ben buna atama demokrasisi dedim.


Ak Parti 2002 yılında iktidara gelirken %34 oy aldı ve tek başına iktidar oldu. Bu oluşumda tek karar verici Başbakan Recep Tayip Erdoğan oldu ve yöneticilerini atayarak yaptı. Yani atama demokrasisini tercih etti ve %34 oy alarak başarılı oldu. Başarısı ikinci dönem seçimlerinde % 47’lere çıktı. En son yerel seçimde (Mart 2009) 8 puan geriye düşerek %39’da kaldı. Atama demokrasisinde gerileme bile ağır ağır oluyor.


Yıllardır parti üyelerinin önüne sandık koyan CHP yönetimi artık oy ve sandığı kullanmaz oldu. MHP ‘de de aynı yöntem geçerli…Diğer partilerde de oy ve sandık koyarak yönetim belirlenmez oldu.


Ve biz Demokrasi ile yönetiliyoruz.


Günümüzün siyasi şartları neyi gerektiriyorsa onu yapmak gerekir diye düşünüyorum. Bu düşüncemi yazı harici hep sesli olarak,  partili dostlarıma söylemişimdir. Atama bugün için en iyi ve pratik bir çözüm yolu ise yapılmalı. İyi mi kötü mü oldu sorusunun yanıtını sandık sonucu  veriyor zaten.


8 Mayıs 2009 tarihinde MHP Mersin İl Başkanlığı makamı bir kez daha atama ile Mahmut Tat’a verildi. Haberimizin başlığını da “Mersin MHP’de Tat’lı başkanlığa devam”dedik.


Hemen bana soruyorlar. İyi mi kötü mü oldu diye…


MHP Mersin İl Başkanı Mahmut Tat’ı 12 yıllık gazetecilik yaşamımda iyi tanıdım. İlk başkanlık dönemini seçimle kazanmış MHP Mersin İl Başkanı olmuştu. Milletvekilli seçimleri geldi, İl başkanlığından istifa edip Milletvekili adayı oldu kısmet değilmiş nasip olmadı. İkinci dönemi ise atama ile MHP Mersin İl başkanı oldu. Kendisi ile yaptığım özel bir sohbette bana “ Rüştü bey, seçimle geldim, çalıştırılmadım. Bu kez atama ile geldim, çalıştırılma sözü aldım, öyle İl başkanlığını kabul ettim.” Dedi. Daha çok özel sohbetler de oldu ama önemli olan çalıştırılmama sözcüğünün perde arkasıdır.


MHP İl Teşkilat Başkanlığına atama ile gelen Mahmut Tat, bu kez iyi çalıştı. Yada kendi deyimi ile çalıştırıldı. Öyle ki;  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday oldu ve 109 bin oy alarak partisini ikinci yaptı. İl genelinde 28 belediye başkanlığını ve İl Genel Meclisi sayısında da artış sağlayarak üye sayısını 24’e çıkardı. Büyükşehir meclisinde üye sayısı ile ikinci parti konumunda ve diğer alt birim belediyelerde de MHP’li üyeler söz sahibi konumunda. Ben bu sonuca başarı diyorum. Çünkü, iddia edildiği gibi ‘Mahmut Tat Büyükşehir’e aday olursa oy vermem diyenler’  oy verdiler. Vermeselerdi, MHP Büyükşehir’de oy oranı 89 binlerden en az 60 binlerde düşmesi gerekirdi. Aksine düşmeyip 109 bin’e çıkıyorsa, aday ve partisi başarılı olmuş demektir.


Sadece Mahmut Tat isminden dolayı başarılı olamadı diyenler hesabını son bahara doğru yapılacak olan İl başkanlığı seçimlerinde karşısına bir aday çıkartıp onu destekleyerek, Mahmut Tat’ın Mersin İl başkanlığına son vermeleri gerekir. Bu yapılabilir mi? Elbette yapılabilir. Atama ile İl başkanlığına gelemeyenlerin yapacağı son tercih, sandıkta kazanmaktır. Ama ben bu yazımın ana temasını atama demokrasisi olarak koyduğum için, bende iddialıyım ki, Parti Genel Merkezi’nden atama ile görev alamayanların, seçimle iktidarı ele geçirmeleri günümüz siyasetinde bir hayli zor olacaktır. Bu da dikkate alınmalıdır.


Netice olarak Mahmut Tat Mersin MHP Teşkilatlarını yönetmek için bir kez daha güçlü olarak İl başkanlığına gelmiştir. Hayırlı olsun.


Mahmut Tat, Teşkilat içerisinde yapılacak olan seçimlerden de güçlü çıkacak ve kendi ekibi ile yine sandıktan çıkmaya en büyük aday olacaktır. MHP Mersin İl Başkanlığı için çıkacak adaylara şimdiden başarılar dilerim.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/ba0e6d4f9672366ceba67e3b8bd07f23.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42