Ne Mutlu Türküm Diyene?

Ne Mutlu Türküm Diyene?

Ne Mutlu Türküm Diyene?

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 23 Mayıs 2009, Cumartesi

Haberi Paylaşın:Ne Mutlu Türküm Diyene…


 


Artık askerlik anılarında resim pozlarında kalacak. Sırtını dağa yaslayıp “Ne Mutlu Türk’üm Diyene” yazısı ile çektirilen askerlik hatırası  resimler gibi…


Daha çok demokratik  hak ve Özgürlük çerçevesinde; Hükümet tarafından yeni  çıkartılacak olan yasalarla “Ne Mutlu Türküm Diyene”yazılı dövizler dağdan taştan belleklerden silinecek.


Biri diyor ki; Sen “Ne Mutlu Türküm Diyene” dersen o da Ne Mutlu filancayım… diyebilir. Onun için “Ne Mutlu Türküm Diyene” demeyelim. Yani insana ölümü gösterip sıtmaya razı ediyorlar. Ne yapalım şimdilik sıtma ile yaşamaya devam edeceğiz.


***


Sorun “Türk” kelimesinde. Hümanist göz böyle görüyor. Türk kelimesi dile getirildiği sürece masum ve mazlum karşıtları da başka bir kelime söyleyecek. Ve bu hep böyle sorun olarak gidecek. 


Hümanist göz , Türk kelimesinin her yerde söylenmesinin iyi olmadığını düşünüyor. Daha insancıl oldukları için, bazı Türk olmayan içimizdeki insancıkları incitmeme adına haklı olabiliriz diye düşünüyorlar.


Türkiye Cumhuriyeti Devleti olan ülkemizin kurucu insanlarına ‘Türk’ dendiği için bundan rahatsızlık duyan ve hümanistliği savunan içimizdeki demokratik hak ve özgürlük isteyenlerin sayısı bir hayli fazla.


Cumhurbaşkanından, Başbakanından, Genelkurmay Başkanından en aşağıdaki müstahdeme kadar, medyasından magazin sanatçılarına kadar herkes hümanizmi savunuyor ve  insanları çok seviyorlar.  Aman canım diyorlar ne olacak, onlarda ana dilinde konuşsunlar, yazışsınlar, okul açsınlar, müzik yapsınlar, şehirlerine köylerine Kürtçe  isim versinler… Harita çizip Mehmetçik şehit etsinler…  dahası var da onu da siz üretin lütfen.


Bu hümanistlere bir de ben teklif getireyim. Bakarsın akıl akıldan üstündür. Tutar mı tutar


Hani sıtmalı yaşıyoruz ya, bazen düşünüyorum ülkenin adını değiştirsek, içinde Türk kelimesi olmasın her hangi bir kelime olur. O zaman belki Türk olmayan, kendini Türk olarak hissetmeyen insanlara hümanistçe bir yaklaşım ile sonsuzluk içinde mutluluk vermiş oluruz. Sorun da biter. Kürtler bile, Kürtüz diyemez hale gelir. Ne dersiniz?


Siz ne diyeceğinizi düşüne durun: Ben çok inatçı ve ateşli biriyim. ‘Her ahval ve şeriatta dahi’:  “Ne Mutlu Türküm Diyene” demeye devam edeceğim.


 


****


HÜMANİST: hümanizm görüş ve felsefesine inanan kimse veyahut davranis,


HÜMANİST:  insanları seven insan,


HÜMANİST: insanlara değer veren, onları sayan, kisiliklerine ve dıs görünüşlerine pek aldırış etmeden onları insan oldukları icin seven insan.


KEŞKE: Irak’ta iki milyon insanı öldüren milyonlarca insanı sakat bırakan ABD’de hümanist olsaydı.


KEŞKE: Afganistan, Pakistan ve Afrika’da milyonlarca müslümanı katleden ABD’de hümanist olsaydı.


KEŞKE: Kızılderililerin soyunu kuruturken soykırım yapmadan önce de ABD  hümanist olsaydı.


KEŞKE: Anadolu’da yüz binlerce Türk’ü katleden, Karabağda soykırım yapan Ermeniler’de hümanist olsaydı.


 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/508c2895d65ae2603ede0e4ba9f38b5e.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42