Orman yanıyor, turist gelmiyor

Orman yanıyor, turist gelmiyor

Orman yanıyor, turist gelmiyor

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 12 Temmuz 2008, Cumartesi

Haberi Paylaşın:Orman yanıyor, turist gelmiyor,


Akdeniz sahipsiz, siyaset durgun


 


Üç gün boyunca  Akdeniz kıyı şeridini gezdim. Yol güzergahı yeşil alanı dağlık kısmı cayır cayır yanıyor. İnsanlar bitkin, yorgun ve yarınsız… Belediye başkanları yangın bölgesinde. Milletvekilleri yangın bölgesinde. Mersin ili yöneticileri çaresiz. Pazartesi başlıyan kıvılcım Salı günü kızıl alevlere dönüşüyor ve 70 bini bulabilecek top sahası büyüklüğündeki bir alanı kül ediyor. İçinde insanları, hayvanları ve canlık tüm varlıkları ile birlikte kül ediyor.  Allah insanlara sabır versin, hükümete idarecilerine de  akıl.


Vatandaş diyor ki, yanan alanın odununu satmış olsanız on tane helikopter alır. Uçak alır, yangın söndürme için ne gerekiyorsa alır. Evet çaresizlik diz boyu. Sorumlusu da elbette yangına geç müdahale eden hükümetin bakanı, bakana bağlı müdürleri. Yardım parası göndermekle hükümet olunmamalı. İnsanları bir dilim ekmeğe muhtaç eden hükümet olmaz olsun. Hem muhtaç edeceksin hemde yardım eli uzattım diye kasıla kasıla gerileceksin, böbürleneceksin.


Ben biliyorum ki, o evleri yanan 7 köyün sakinleri , yanan ciğerimizin bekçileri öyle bir mağdur edildiler ki keçilerini bile korudukları ormandan besleyemediler. Tel örgülerle keçiler için girilmez yasakları koyup köylüyü perişan ettiler. Gübre ve mazota zam üstüne zam yapıp ürünlerini ürettirmez oldular. Ancak kendi yiyeceklerini üretip 12 ayı kurtarmanın peşine düşmüştüler ki o da yandı bitti kül oldu.


5-6 bin Gülnar köylüsünün canı yandı. Onlara milyarları versen de o yanan hatıraları geri gelmez. O orman kokusunu duyamazlar artık. Evet birer canlı ölü gibi yaşayacaklar bundan sonraki hayatlarını.


Halbuki Türk insanı ektiğini biçerek ömrünü idame ettirip düşmanlarına geçit vermezdi. Onları beton yığınlarına hapsederek Avrupa’nın AB’sine teslim etmek onların ölümü demektir.


Bari bundan sonrası için yardım edilecekse o köyler yeniden inşa edilsin. Köylülere, hayvanlar verilsin, tohumlar verilsin, su götürülsün, ağaçlar ekilsin. Ekinler biçilsin… Bir nebzede olsa o köylüler işte devlet bu desin. Haydi kolay gelsin Orman Bakanı.


 


***


ANAMUR EKONOMİSİ MUZA ENDEKSLİ,


MUZ PARA ETMEDİ, TURİZM LAFTA


Turizm bölgesi olması için uğraş veren Mersin’in Akdeniz kıyısında turizm adına hiçbir gelişme yok. Otel motel sahipleri dört gözle bekliyor böyle bir yapılanmayı ama yaprak kımıldamıyor. Akdeniz gerçekten sahipsiz bir kıyı şeridi.


Görüştüğüm iş adamları ilgisizlikten-sahipsizlikten  yakınırken ülke genelindeki ekonominin bozuk gitmesi ile hiçbir iş kolunda gelişme olmadığını anlattılar. Çekler dönüyor, senetler protesto oluyor. İşçilerin maliyetlerini karşılayamaz olduklarını söylerken; Anamur yöresinde muz üreticileri bunların üstüne bir de bankaların haciz şokları ile sarsılmış durumdalar. 1700 e yakın muz üreticisi ürünlerinin para etmemesi üzerine kullandıkları kredileri ödeyemediler ve banka tarafından haciz kondu. Muz üreticileri bu durumun düzelmesi için muzlarının en az bir önceki yılın fiyatından satılmasını bekliyorlar. Geçtiğimiz yıl 1.00 Ytl nin üzerinde satılan muz bu yıl 800 kuruşa bile  zor alıcı bulduğunu söylediler.


 


***


YABANCI TURİST DEĞİL YERLİSİ BİLE GELMİYOR


Mersin’de turizm işi ile uğraşan vatandaşlarımız bu yıl ilgisizlikten dert yanıyor ve bu sorunu ülke ekonomisinin kötü gidişine bağlıyor. Ayrıca yerel hizmet veren kurumların da yatırımları yapmaması ekleniyor. Ve diyorlar ki yabancı turist değil, yerlisi bile gelmiyor. her şeye rağmen rutin hizmetlerini sürdüren yatırımcılar turizmdeki olası kıpırdanmayı bekliyorlar.


 


***


SİYASET DE DURGUN


Mersin Anamur arası siyaset yapan kişiler bir an önce Ak Parti’nin kapatma davasının sonuçlanmasını bekliyorlar. Dava sonucuna göre başta yerel seçim olmak üzere siyasetin kızışacağını söylüyorlar. 


 


Silifke,  Belediyesi için MHP’de Bayram Ali Öngel ismi daha önce açıklanmıştı. AKP’de ise MHP’li bir isim düşünülüyor söylentisi bayağı gündem bulmuş gibi… CHP’de öne çıkan isim henüz yok.


Aydıncık ilçesinde CHP’den Ahmet Bahar ismi yine yerinde korunuyor. MHP ve AKP için bir ses yok.


Bozyazı ilçesinde MHP’ye rakip var… MHP’li Belediye Başkanı Mehmet Ballı’nın meclis üyesi Osman Kahvecioğlu’nun aday adayı olması bekleniyor ama henüz açıklamayı erken buluyor. Diğer parti adaylarının isimleri ise henüz ortalıkta yok.


Anamur Belediyesi için ise mevcut başkan CHP’den M.Suphi Alp’e rakip yok ama rakiplerinden MHP’ye; isimler adeta havada uçuşuyor. Tam 17 isim var diyorlar. Bunlar içinde öne çıkan ilk isim MHP Eski ilçe başkanı Halil Aydoğdu ben aday adayım demişti. Ondan başka açıklayan yok. Yalnız Niğde Üniversitesi Öğretim Görevlisi Kemal Mert’in ismi vatandaşlar ve iş adamları arasında sıkça konuşuluyor. Kemal Mert’in İleriki zamanlarda adaylık için açıklama yapması bekleniyor. AKP’nin Anamur’da adı bile yok. Eski Belediye Başkanı Süreyya Çelik’in AKP’den koyacağı söylentileri dolaşsa da AKP’nin  iki partiyi geçip seçim alması çok zor görünüyor.


Beldelerdeki belediye başkanlıkları için  ise Akdere’de MHP’li Sadık Güner’in en büyük rakibi CHP olacak gibi… Onun da belirlediği bir isim yok. Büyükeceli köy oldu. Anamur Çarıklarda ise CHP’liler bile MHP’li başkan Sezai Şimşek’e oy vermeye hazırlanıyorlar. Tekmen ve Tekeli’de AKP’li belediye başkanlarına büyük tepki var rakiplerinde ise öne çıkan bir isim yok. Ören’de ise yine CHP önde ama onlarda da belediye başkan adayı ismi için, iç çekişme hat safhada.


 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/b19e1a540ae4794898c51833b7872e0b.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42