Hedef Belirlemek

Hedef Belirlemek

Hedef Belirlemek

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 06 Haziran 2009, Cumartesi

Haberi Paylaşın:  


Hedef Belirlemek


 


Hedefi olmayan hareketlerin başarılı olması beklenemez. Başarıyı yakalamak yalnızca hedefi belirlemekle de olmaz. Hedef belirleyen yapı kesinlikle kararlı ve inatçı olmak zorundadır. Hedef için oluşturulan  çalışma koşullarına; bir disiplin içinde uyulması halinde, bir bütünlük halinde uygulanması halinde, yapılan iş başarılı olur.


Bu kısaca açıklamanın ardından biri Mersin ilimiz için öne çıkarılan 5 yıllık çalışma planını diğeri ise ülke genelinde öne çıkartılan ekonomik teşvik paketlerini  değerlendirelim.


İlimizde tarım öne çıktı. Mersin Vali Yardımcısı Ahmet Zahteroğulları, İl Genel Meclisi üyelerine yaptığı teşekkür konuşmasında  2009-2013 yılları için yapacaklar atılımlar ile Mersin i tanımın başkenti yapacaklarını söyledi. Bunun için Hollanda nın tarım politikalarını örnek olarak verdi.


 


MERSİN DE HAVAALANI YOK, YOL YOK!..


Hedef belirlemek iyi. Yalnız tartışılması gereken bir konu var. İlimizin tarıma hazır olmadığı görüşüdür. İklim ve coğrafi açıdan, insan kaynakları açısından potansiyel var. Yapı nın kararlı ve inatçı olması için alt yapılar eksik. Mersin de Havaalanı yok. Mersin Limanı tarım için hazır değil. Mersin-Anamur arası tarıma elverişli yol yok. Tarım sanayisi oluşmamış ve en büyük eksiklik ise hedef yok. Sayın Vali Yardımcımızın İl Genel Meclisi ile birlikte belirledikleri hedef; maalesef hükümetin hedefinde yok. Ekonomiyi teşvik paketinde hükümetin tarımla ilgili bir maddesi yok. Hükümet tarım üretimini düşünmüyor.


Böyle olunca Mersin için düşünülen tarımın başkenti olması düşüncesi hedefi; 2009-2013 yılları içerisinde gerçekleşmesi mümkün gözükmüyor.


***


Ülke genelini dört bölgeye bölen ve bölünmüş bölgeler için değişik teşvikler verilmesi ile gerçekleşecek olan yatırım projeleri ne kadar başarılı olacak. Buda çok yönlü düşünülmesi gereken bir konudur.


Ben iyiniyet yönünden ele alarak konuya gireceğim. Hükümet bu konuda bence iyiniyetli değil. Çünkü 2002 den bu yana üretimi ve yatırımı düşünmeyen, hep tüketimi özendiren hep eleştiri ve kavgacı üslubu ile öne çıkan hükümet bu teşvikler ile de bölgeler arası tartışmaları başlatan taraf olacaktır. Tartışmaların sonucunda tatsızlıklarda çıkabilir.


 


DOĞU ZATEN ZENGİN BİR BÖLGE,


AMA BAKIMA MUHTAÇ GÖSTERİLMİŞ


Karadeniz den Adana ya kadar Doğuyu 4. bölge içine alarak hükümet ne yapmaya çalıştığını detaylı olarak anlatmalı. Çünkü, Doğu dediğimiz bölgenin belli bir kısmının insanı zaten zengin bir yapıya sahip, en lüks araçlar onlarda, tapu ile toprak sahibi olanlar onlarda, nüfus yoğunluğu onlarda, mağdur ve mazlumları oynadıkları için işsizi en az olan onlar. Elektrik, Su faturaları başta olmak üzere en az vergi ödeyenler yine onlar. Hal böyle olunca bir de teşvik ile bunu yasalaştırıp zenginliğine zenginlik katmaya çalışıyoruz. Öyleki o yöre insanına; “Yatırım ve istihdam ağırlıklı paket ile  girişimcilerine vergi indirimi, SSK priminin Hazine tarafından karşılanması, faiz desteği, yatırım yeri tahsisi, KDV istisnası ve Gümrük Vergisi muafiyeti sağlanacak olması tamamen bir ayrıcalıktır. Ve hedefi ülke kalkınması olmayan değişik bir yapıya doğru kayması olarak yorumlanabilir.


Bu açıdan değerlendirdiğim için bu teşvikler, ülkemizin ekonomik kalkınmasına hiçbir fayda ve kazanç getirmeyecektir.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri