Düzensizlikler aldı başını gidiyor

Düzensizlikler aldı başını gidiyor

Düzensizlikler aldı başını gidiyor

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 27 Haziran 2009, Cumartesi

Haberi Paylaşın: 


Düzensizlikler aldı başını gidiyor


 


Haklı kim haksız kim?


Belge denilen kağıt parçasına son noktayı Genelkurmay Başkanı Organeral İlker Başbuğ koydu. Özellikle bu konu için yaptığı basın toplantısında açıklamaya yapan Başbuğ,  O bir belge değil kağıt parçası olduğunu söyledi.


Şimdi, o kağıt parçasını alıp okuyan, gazetesine basan; o gazeteyi alıp okuyan, okuyup belge diyerek ortaya çıkıp darbeciler geliyor diye mahkemelere vererek yaygara kopardılar.


O yaygarayı diğer gazeteler, radyo ve tv’ler sür manşetten vererek  iki hafta boyunca Türk Milletinin kulaklarını sağır edercesine; ‘Bozuk plak gibi’ tekrarlayıp durdular.  Bu gelişmeler ile neler oluyor? sorusu aklımızı kurcalıyor.


Biri devleti yöneten Hükümetin Başbakanı, basılan yaygaraya destekçi bazı gazete patronları. Öbür tarafta Genelkurmay, Türk Milletinin gözbebeği ordu ve askerleri.


On beş gündür Türk insanını boşu boşuna bir kağıt parçası ile meşgul ettiler. Kazançlı çıkan kim, ezilen kim, mağdur olan kim, haklı haksız olan kim? Bu kimlerin yanıtını kim vermesi lazım. Hukuk. Haydi hukukçular çok taraflı yayın yapandan başlayın sorgulamaya. Sonunda haklı haksızı ortaya çıkarın.


***


EZAN SESİ


Üç aylara girdiğimiz şu günlerde bir konu var. Uzun süredir yazmak istiyordum. Bu üç aylar vesilesi ile nasip oldu. Evet, Kent içinde cami minarelerinden yükselen ezan sesleri bozuk ve düzensiz  çıkıyor.  Bu düzensizliği ele almadan önce bana tepki göstermeye başladınız sanırım. Yazdıklarımı okuyunca hak vereceksiniz. Çünkü, cami hoparlörlerinden kulağımıza kadar gelen merkezi ezan sesinin düzensizliğine benim gibi sizlerde mutlaka şahit olmuşsunuzdur. “Ezan vakti geldiği zaman… mekanik bir dıt dıt.. sesi sonra sanki beyninizin içine biri elini sokmuş karıştırıp duruyor gibi hışırtılı bir ses ve gök gürültüsünü andıran bir yüksek ses kulağımıza geliyor. Ya yinemi derken, hocanın ani ve dik çıkışlı “Allah’ü Ekberrrrr” diye başlayan ezan-ı okuması bir anlık tepkinizi yok ediyor ve huşu içinde ezanı dinliyorsunuz. Fakat o da ne, ezan bir anda yok oldu. Daha yeni başlamıştı hoca okumaya… ses gelmez oldu. Kulağınızı biraz açıyorsunuz gök yüzüne doğru taaaa uzaklardan bir ezan sesi hafiften geliyor onu dinlemeye çalışırken birden bire elektronik ses gök gürültülü bir şekilde tekrar patlıyor ve hocanın ezanı devam ediyor. Neyse diyorsunuz bu kez ezanın bittiğini ima eden dıtt, dıtt… sesi geliyor. Fakat o da ne  hoparlörden bu kez de başka karışık sesler duyuluyor bazen de türküler çıkabiliyor.”


Bu anlattıklarıma bizzat ben şahit oldum. Bu durumu başkaları tarafından şikayet olarak sayın müftümüz de almıştır. Almadıysa bu yazıyı değerlendirmesini rica ediyor ve cami minarelerinin hoparlörlerini kontrol ettirmesini rica ediyorum. Çünkü bu konu İslam’ın, Müslümanlığın temel taşı gibir. Ezanı huşu içinde dinleyemeyen mümin kardeşlerimiz dışında turistik bir kent olmamız nedeniyle şehrimize gelen yabancılarında dikkatini çekecek ve kötü bir ses düzeni ile ezan dinletiyor olacağız.


***


OTOBÜS


Mersin Büyükşehir belediye Başkanı Macit Özcan, 29 Mart Yerel seçimler öncesinde Kayrakkeşli köyünde köylülere en kısa zamanda otobüs sözü vermişti.


Arslanköy yolu üzerindeki Büyükşehir sınırları içindeki köylüler otobüs olmadığından düzenli bir şekilde şehre geliş gidişlerini yapamadıklarını söylediler. Bu düzensizliği sona erdirecek adımları köylüler Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Macit Özcan’dan atmasını bekliyorlar.


 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/d5d368ffa2c963abb64f63b047bd7a12.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42