Seçimlere 23 ay var

Seçimlere 23 ay var

Seçimlere 23 ay var

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 27 Temmuz 2009, Pazartesi

Haberi Paylaşın:Seçimlere 23 ay var


 


İşi ehline vermek gerekir. İşi bilmeyen birinin açacağı zararları tamir etmenin zorluğuda göz önüne alınarak yapılacak işi ehline vermek gerekir.


Ehil kişi eğitim görmüş kişidir.


Halk tabiri ile eğitimi ikiye ayırabilirim. Birincisi, oku da adam ol, ata sözünden yola çıkılarak ülkemizin imkanları ölçüsünde verilen her türlü eğitimi kademe kademe okuyarak ele edilen eğitim diplomasıdır.


İkincisi ise yine halkımızın tabiri ile ‘alaylı’ denilen eğitimdir. Yani çıraklıktan göre göre işi yapa yapa elde edilen ustalıktır.


Yapacağınız iş türü önemli değil, kişiler kendilerine uygun işe mutlaka kavuşurlar. Biri kendi işini yapar diğeri elin işini yapar. Her ikisinde de işi iyi bilmek gerekir. İşi iyi bilmek demek ise ehil olmaktır. Yani işe yatkın insan deriz. Öyle olunması gerekir.


İşi ehline vermediğimiz zaman ne olur?


-Zamanında bitirilmesi gereken iş, zamanın da  bitmez. Tüketici ile aramızda yada patron ile işçi arasında sorun olur.


İşi iyi bilmez isek zamanında bile iş bitse kötü iş ortaya çıkar. Bu durumda da yine müşteri ile sorun çıkar yada patron ile işçi arasında sorun çıkar.


İşi ehline vermez isek başımızın ağrıyacağı daha kötü sonuçlarda ortaya çıkabilir. Bu sayfada hepsini yazmaya da gerek yok ama daha kötü bir sonuç için okumuş olduğum bir haberi size örnek olsun diye aktarayım.


“İki bacı varmış. Bunlar apartmanın yedinci katında oturuyorlarmış. Evli olan ablanın bir küçük çocuğu varmış henüz altı aylık. Evin küçük kız kardeşi ise 25 yaşlarında akli dengesi yerinde olmayan (toplum içinde zararsız diye tabir ettiğimiz şeklinde) biriymiş. O kızcağızda ablası işe gidince küçük yeğenine bakarmış. Günün birinde baktığı yeğeni  durmadan ağlamaya başlamış. Sonunda ağlamasını durduramayan ve de dayanamayan akli dengesi bozuk kızkardeş, çocuğu aldığı gibi yedinci katın balkonundan aşağıya atmış. ”


***


Aklını kullanamayan veya işin ehli olmayan biri tarafından ne gibi olumsuz işlerin yapılacağını varın bu öyküden sonra siz ders çıkartın.


Hastada makas unutanları, sedyeden acil hasta düşürenleri, çürük yerine sağlam diş çekenleri, inşaat halinde çöken apartman sahibi müteahhitleri gibi örnekleri hep  görmüşüzdür yada okuyup duymuşuzdur. Yazarlardan, siyasetçilerden, bürokratlardan, iş adamlarından daha çok örnek verilebilir.


Olumsuzlukları yaşamamak için, aklı yerinde ve iş bilen kişilere işimizi teslim etmeliyiz. Yalnız işimizi mi ? Elbette hayır!...


Evimizi, şehrimizi ve ülkemizi teslim etmeyeceğiz.


İşi ehline verdik dedik ama; bence yedi yıl uzun bir zaman oldu. Ak Parti hükümeti bizi kucağında ninniler söyleyerek sallayıp duruyor. Ağlamamıza çok az bir zaman kaldı gibi…Eğer bizlerde kucakta sallanıp, mışıl mışıl uyurken; ağlamaya başlayınca, yedinci kattan atılmak istemiyorsak;


Bulunduğumuz şehrin yöneticilerini seçerken  iş bilmesine ve akıllı olmasına özen göstermeliyiz.


Ankara’ya TBMM’e göndereceğimiz temsilcilerimize de aynı şekilde iş bilen ve aklını kullanan kişilerden seçmeliyiz.


Şurda seçimlere sadece 23 ay kaldı.


 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/26c7a318580937545f8199358b1c9a33.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42