MHP Mersin?de 9?u görür mü?

MHP Mersin?de 9?u görür mü?

MHP Mersin?de 9?u görür mü?

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 03 Ağustos 2009, Pazartesi

Haberi Paylaşın:MHP Mersin’de 9’u görür mü?


 


MHP Mersin İl yönetimi belirlendi. Kasım ayında yapılacak olan Genel Başkan seçiminin ardından Milletvekilliği hesapları yapılmaya başlanacak.


Bilindiği gibi MHP Mersin’de birinci parti. En az 5 en fazla 7 milletvekilini alabilecek oy miktarını elinde tutan tek parti.


CHP ve Ak Parti ise az farkla MHP’nin ardından sıralanıyorlar.  


2007 yılında yapılan milletvekilliği seçimlerinde MHP 4, AKP 4 , CHP 4 milletvekili çıkarmıştı.


2009 Mart ayında yapılan yerel seçimlerde  MHP Mersin’de açık ara birinci parti çıktı. Bu sonuca göre MHP Mersin İl Kongresinde MHP Lideri Dr. Devlet Bahçeli haklı olarak Mersinlilerden MHP adına en az 9 milletvekili istedi.


Peki Dokuz milletvekili hedefi tutar mı?


MHP Mersin’de hep  iddialı olmuştur. 2011 seçimlerinde de iddialı olacaktır.


***


Adrese dayalı nüfus sayımı ile ortaya çıkan yeni seçmenlerin oy kullanması ile MHP, AK Parti ve CHP rakam olarak, 2007 seçimlerinin üstünde oy aldılar. Oy oranlarında ise değişiklik olmadı. 2009 Mart ayı yerel seçimleri Mersin il Genel Meclisi oyları MHP 31,25, AKP 25,75, CHP 22,8:


2004 yılı yerel seçimlerde alınan oy oranları şöyle; MHP 27,07; AKP 25,31; CHP 23,07 yerel seçimleri kıyasladığımızda Mahmut Tat yönetimindeki il başkanlığı yüzde 4 oranında oy arttırmış gözüküyor.


2007 Milletvekilliği seçimleri baz alınacak olursa 2011 yılında MHP biraz daha oylarını diğer iki partiye göre arttırmaya meyilli parti olarak gözüküyor.


Bu değerlendirmelere göre 2007 yılında beşinci milletvekilliği kıl payı kazanamayan MHP, bu kez beşinci vekilini garantiliyor. Altıncı ve yedinciyi hesap edecek olan MHP Mersin İl yönetimi Liderleri Devlet Bahçeli’nin 9 milletvekili istemi içinde var gücüyle çalışmaya adaylar gibi.


Neden olmasın sorusu hemen akla geliyor.


Bir İstemihan Talay, Bir Ali Er gibi Mersinlilerin ta kendisine ulaşabilen isimler Mersin’de parti için nabız yoklamaya başladılar bile… Bu isimler hangi partiye giderse taban oyuna sahip olurlar.


Büyük çatı projesi ile gündem oluşturan ve oy arttıran Devlet Bahçeli, Milletvekilliği seçiminde de büyük çatıyı oluşturmaya devam edecektir. MHP’nin yükselişi özellikle ülkemizdeki partileri değil, emperyalist güçleri korkutmaktadır. O yüzden MHP Lideri Dr. Devlet Bahçeli bugünlerde gelişen kürt açılımı nedeniyle de sık sık ABD’den, AB’den ve bir takım küresel sermaye sahiplerine sert bir şekilde tepkisini ortaya koymaktadır. 


Bu tepkiler bu kez sandığa yansır mı bunu zaman belirleyecek. Bir de MHP’nin il yönetimleri.


MHP İl yöneticileri için Mersin’i örnek alayım. Şu anda MHP Mersin İl Yönetimi için seçim yapıldı. Mahmut Tat ve ekibi sandıktan güçlü çıktı.


Bütün hesapların 2011 yılı Milletvekilliği için yapıldığı söylenirken Milletvekili adaylarının isimleri sıralarına konmaya başladı bile… İlk üç için söylenen isimler Mehmet Şandır, Behiç Çelik ve Mahmut Tat olarak dillere düştü. Dördüncü, Beşinci ,Altıncı ve hatta Yedinci sıralar için kıyasıya bir mücadele gözlenecek… Ne dersiniz? Tabi ki bunların konuşulması için daha çok erken… ama dilimiz durmuyor işte…


Partilere seçilecek milletvekili sayısını zaman ve sandık bilir diyelim ve bekleyelim.


 


Rüştü Aydın/ 3 Ağustos 2009

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/b128a2b063b02e5f248f8175be0b2008.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42