Apo?nun asılamayışı neden gündeme geldi?

Apo?nun asılamayışı neden gündeme geldi?

Apo?nun asılamayışı neden gündeme geldi?

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 22 Ağustos 2009, Cumartesi

Haberi Paylaşın:Apo’nun asılamayışı


neden gündeme geldi?


 


“İspatlayamayan namussuz ve alçaktır” Bu söz Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayip Erdoğan’a ait. Muhalefet partilerinden MHP’lilerin Demokratik Açılım, (Kürt Açılımı) projesine ABD projesi demelerinden sonra Başbakan R. Tayip Erdoğan tarafından söylendi.


İŞTE O SÖZLER : Bu konuda fazla konuşmak istemiyorum. Çünkü biz şu anda bir barış sürecini sürdürmenin gayreti içerisindeyiz. Fakat ben bütün medyaya ve Türk halkına şunu söylüyorum. Türkiye de idam cezası kalkmadan önce bu ülkenin iktidarında kim vardı? DSP vardı. MHP vardı. ANAP vardı... Ve yakalanıp getirildiği zaman Öcalan idamı ile alakalı olarak kararı sümen altında bekleten iktidar kimdi? Bunlar değil miydi? Bunlardı. Bunlar şimdi neyi konuşuyorlar? Nasıl kendilerinde bu tür bir şeyi konuşma hakkını buluyorlar ve onların iktidarı döneminde yine AB müktesebatına göre idam cezası kaldırılmıştı. Hatta o dönemde parlamentoda olan ve şimdi milletvekilimiz olan arkadaşlarımızın bir çoğu da idam cezasının kaldırılmasına yönelik olarak AB müktesebatına bunlar da destek vermişlerdi, bu yapılmıştı.


Şimdi kalkıp da bu tür şeylerin konuşulmasını anlamak mümkün değil. Bakın, ben çok açık, net bir şey söylüyorum. Bir kağıt almış dolaşıyorlar; Amerika nın bir projesidir bu... Bunu ispat ederlerse her şeye varım. Ama ispat edemezlerse alçaktırlar, namussuzdurlar. Bu kadar açık, bu kadar ağır konuşuyorum. Çünkü artık bu kadar iftiraların, bu kadar hakaretlerin altında bu iktidar kalmaz. Bu iktidar Türkiye Cumhuriyetinin iktidarıdır. Herhangi bir ülkenin temsilcisi değildir


***


Bende çocukluk anılarımı hatırladım. Henüz 10-11 yaşlarında iken akranlarım ile tartıştığımızda “İspatla lan!..” diye bağrışırdık. Hatta diğer akranlarımızdan birilerini de “yalanlarımızı doğrulatmak için” şahit gösterirdik.


***


-Kürtçe diye bir dil yoktur. Var olan ise ‘ağız’dır Güneydoğu Bölgemizde ki vilayetlerin bir çoğunda değişik ağız yapısında konuşulan lehçeler vardır. Doğru olan budur. Yanlışı doğru diye millete yutturmanın siyaseti olmaz. Hele hele bu yanlışa taraftar aramak için kapı kapı hiç gezilmez. Geziliyorsa elbette proje yerli olmaz.


- Muhalefet partilerinin iktidar oldukları zaman içinde  apoyu asamadılar sözü ne kadar inandırıcı?  35 bin kişinin katili Apodur. Mahkeme kararını verdi. Asın dedi. Türk Milleti olarak asamadık. Asamayanların içinde en şanslı hükümete sahip olan siyasi parti AKP ve hükümetidir. Hükümetin Başbakanı Recep Tayip Erdoğan’dır.


DSP’liler ANAP’lılar ve MHP’liler ortak hükümette beceriksiz çıktılar, asamadılar. Peki AKP iktidarı “bu bebek katilini” neden asmıyor. Hem de tek başına anayasa değişikliği bile yapacak gücü varken neden asmıyor?


Madem ki yeniden gündeme geliyor o zaman bende derim ki; apoyu sen as!.. AKP olarak Tek başına anayasayı bile değiştirdin… Hala da asabilecek milletvekili sayın var. Neden asmadın! hala neden asmıyorsun?


***


Tabi bu aponun asılamayışı konusunu  dile getiren başbakanın amacı ne bilemiyoruz? Vatandaşlar apoyu çoktan unutmuşlardı bile… asmak gibi bir dertleri de kalmamışken yeniden gündeme gelmesini iki konuya  bağlayabilirim.


Birincisi: Muhalefet partileri CHP ve MHP’nin  demokratik yada kürt açılımı dedikleri mevzuları vatana ihanetle eş değer görmeleri ve ciddi anlamda çıkışlar yapmaları üzerine; Başbakan, apoya can simidi gibi sarılmış olabilir… 


Nede olsa 2002 seçimlerinde “Apoyu asamadılar” diye AKP %34 oy almış MHP, DSP, DYP ve ANAP baraja takılarak Meclise girememişlerdi. 2011’de yapılacak seçimlerin akabinde yine böyle bir tablo özlemi olabilir Başbakanın. Onun için Recep Tayip Erdoğan söz konusu muhalefet partilerini işaret ederek İdamı kaldırdılar, Apoyu asamadılar diye millete yeniden şikayet ediyor.


İkincisi: Kürt açılımının selameti için gerçekten apoyu asabilirler. Belki de asacaklar.


***


Ramazan-ı Şerifiniz  Mübarek olsun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/bcbe00fe1a6a6ec9404322aacea68328.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42