?Türküm Doğruyum Çalışkanım?

?Türküm Doğruyum Çalışkanım?

?Türküm Doğruyum Çalışkanım?

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 18 Eylül 2009, Cuma

Haberi Paylaşın:“Türküm Doğruyum Çalışkanım”


İlkokul sıralarında ezbere bildiğimiz bu sözler, seçmen olarak sandığa gittiğimizde maalesef unutuluyor. Nedeni ise aldatılıp kandırıldığımız için.


Aldatılmak önemli değil. Bir gün nasıl olsa gerçeği öğreniyoruz. Acıda olsa muhakkak öğreniyoruz.


Yine de ben o acı gerçeği öğreneceğimiz günler iyiden iyiye gelmeden birkaç cümle ile Türklüğümüzü ve Türkçe’nin önemi hakkında konuşayım.


Kürt kökenli ünlü Türkçü Sosyolog Ziya Gökalp, Türklüğe sımsıkı sarılmamız gerektiğini yüz yıl öncesinde yayınladığı kitaplarda (Türkçülüğün Esasları, Türkleşmek-İslamlaşmak-Muasırlaşmak, gibi…” anlattı.


Yine Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk Kurduğu Cumhuriyetin Türklük üzerine kurulduğunu kendi el yazısı ile kara tahtaya “Ne Mutlu Türküm Diyene” sözlerini yazarken gördük.


Bunlar genç Cumhuriyetimizin kuruluş öncesi ve sonrası iki örnek insanı. Lider insanı. Onlar on yılda ülkeyi demir ağlarla ördüler. Onlar on yılda ülkenin tüm sanayisini içeren işletmeleri kurdular. Onlar on yılda Türklüğü doruğa çıkardılar. Devam etseydi bugün dünyanın süper gücü olacaktık.  Belki de ABD nin elinde tuttuğu süper güç, bugün Türkler de  olacaktı.


Ya şimdi… 1938 den sonra gelen 10 yıllar da neler oldu? Hiç sorguladınız mı? En azından bir yurttaş olarak oy kullanmadan önce kendinize sordunuz mu? 1948 de 1958 de 1968 de 1978 de 1988 de 1998 de 2008 de hükümetlerimiz çok güzel işler yaptı diyebiliyor mu sunuz?


Yerli Türk Patentli Otomobil fabrikası kuruldu veya  Uçak tank, helikopter, savaş gemisi, bilgisayar, diğer teknoloji aletlerini hep Türk patentli yapabildik diyebiliyor muyuz?


Yapabildiğimiz ise  10. yıl marşı oldu. Hep birlikte ayağa kalkarak ülkeyi demir ağlarla ördük diye türküsünü söylüyoruz. Söylerken bile neden ilk on yılda neden takılıp kaldığımızı kendimize bir soralım.


Öte yandan, Türklük ile Kürtlük bir birine girdi. Bazıları: Türklere; “Siz ne Mutlu Türküm Derseniz, Onlarda Ne Mutlu Kürdüm” der diyerek ülke insanını iki parça halinde düşündürmeye başladı. İki parça olmak zorunda mıyız diye yine kendinize bir sorun.


***


Atatürk Cumhuriyeti kurduğunda ilk on yılda demir ağlar ile ülkeyi ördüğünde kürt açılımı diye bir kavram yoktu… Şimdi neden oluyor lütfen kendinize bir sorun...


***


Sevgili okurlarım. Terör sorun değil, bölücülük hiç değil, üstesinden elbette gelinir. Yalnız bizi iki parça etmek isteyen  içimizi kemiren, ciğerimizi söken sinsi, aldatıcı ve yalancı münafıkları artık bilelim ve ülkemizin birlik vede beraberliği için Allah a dua edelim.


Hepinizin Mübarek Ramazan Bayramını kutlar; sağlık esenlik ve mutluluklar dilerim.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/cee7b48417acc548eae29b736508b29a.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42