Kargaşa ortamını kim ister

Kargaşa ortamını kim ister

Kargaşa ortamını kim ister

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 12 Ekim 2009, Pazartesi

Haberi Paylaşın:Kargaşa ortamını kim ister


 


Yedi yıldır, evet yedi yıldır karıştırılmadık, karmaşalaştırılmadık bir yanımız kalmadı. Mıncıklanmadık bir yerimiz kalmadı. Biz hala iyi yönetiliyoruz, öyle mi?


Yönetilmiyoruz. Yönetildiğimiz söyleniyor.


İşte Ankaraspor olayı bir de spor kalmıştı karıştırılmadık.


Evet, birden fazla makam diye tutturursa siyasetçilerimiz en sonunda futbolda olduğu gibi ülke de siyaseten karışır… her şey alt üst olur.


Yoksa amaç bumu?


***


Kargaşa ortamını kimse istemez. Kargaşa kelimesi siyasetçileri ve onların insan kaynaklarını ilgilendiren bir kelimedir.


Kışkırtmalar yapılarak, karışıklıklar çıkartılarak toplumda ortaya çıkabilecek düzensizlik, mevcut düzenin darmadağın olması ve anarşiye zemin hazırlanması gibi sonuçları ortaya çıkaran Kargaşa’ya da  kimse sahip çıkmaz.


Siyasetçilerin söylemlerinin ciddiye alınabileceği en iyi ortamlar kargaşa ile hazırlanır. Bu ortamlarda mevcut iktidarın elinde tuttuğu siyasi gücün hedeflediği fikirler kanunlaşır uygulamaya geçirttirilir. Kimsede neden niçin diye soramaz. Çünkü sormaya hali yoktur.


***


“İş işten geçti” diye bir tabirimiz var. Olan olmuş artık neyini tartışıyoruz geleceğe bakalım sözleri de meşhurdur. 71 yıldır hep böyle oldu.


Atatürk isyan bastırır, Ondan sonra gelenler af çıkartır. Bizde siyaseten alkışlarız. Olan oldu deriz. Geleceğe bakalım.


Siyasetçilerimizi darağacına gönderir asarız, gıgımız çıkmaz. Olan oldu deriz, geleceğe bakalım.


Sağ-sol diye birbirimizi yerken asker geldi 17’lik tüyü bitmemiş yetimleri astılar gıgımız çıkmadı. Olan oldu deriz geleceğe bakalım.


Değişim, değiştim diye geldiler. Türkçeye; Kürtçeyi eklediler,  vatanı da demokratik açılım ile köklediler, gıgımız çıkmıyor. Bir şey olmaz geleceğe  bakalım… Bir bakabilsek geleceğe….


***


Ben biraz geleceğe bakayım;


Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli atılmıştır. Bu temel üzerine inşa edeceğimiz kalkınma planlarını bırakarak, kargaşa ortamı oluşturulup; yeni bir millet yaratarak, yeni bir dil üreterek ülkeyi iki parça haline getirme hedefini ortaya attılar.


Bunu yapmak yerine tam tersini yapsanız ne olurdu? Kürtçe diye bir dilin olmadığını savunsanız. Konuştuğunuz farklılığın adı dil değil, ‘ağız’ derseniz 71 yılda neleri kazanmış olurdunuz?


GÜZEL ŞEYLER OLURDU:


-Kendilerine uzun bir süredir kürt denilen vatandaşlarımızı yurttaş yapardınız. (zaten kendilerini ayırt etmiyorlar.)


-Onların Türkiye Cumhuriyeti Devletine  verecekleri kaktılar ile övünürdünüz.


-Bölücü Kürtler dağda değil, yanı başınızda olurdu.


-Elbette siyasette yapacaklardır. Yıllardır DP’de CHP’de MHP’de ve diğer partilerde  siyaset yaptılar zaten. Şu an doğu kökenli milletvekillerinin çoğu o zamanlar CHP milletvekiliydi… Şimdiki gibi teröristi destekleyen particilikle de hiç uğraşmamışlardı.


Kazanımlar daha da arttırılır. Bu kazanımlar kargaşa ortamından iyidir. Tabi ki mevcut siyasi erk’in hedefteki fikri önemli. Ayrıştırma mı birleştirme mi açılımlardan önce bunun yanıtını vermeliler.


  

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/dc6dad0863816594deaae1786d9bb276.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42