Yapılsın mı yapılmasın mı?

Yapılsın mı yapılmasın mı?

Yapılsın mı yapılmasın mı?

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 06 Kasım 2009, Cuma

Haberi Paylaşın:Yapılsın mı yapılmasın mı?


 


Büyükeceli’de nükleer santral niye yapılacak? Yapılınca neler olacak? Yöre halkı santralde iş bulabilecek mi? Bu soruların yanıtlarını bulmak için 30 yıldır Büyükeceli yolu gelip gidenler tarafınca bir hayli aşındırılmış. Köylüler bıkmış ve yorgun düşmüş. Bitkin bir haldeler. Ne olacaksa olsun diyorlar artık…


Yetkililer ara sıra çıkıp ‘‘aha ihaleyi yapıyoruz; hemen Akkuyu Nükreel Santraline başlıyoruz’’ diyerek Yapılsın diyenlerle yapılmasın diyenleri kızdırıp birbirine laf yetiştirmelerine adeta öncülük ediyor. 30 yıldır durum bu.


1 Kasım 2009 Pazar günü basın mensubu arkadaşlarımız ile birlikte Büyükeceli’deydim. Belde halkından işinin ehli bir rehber arkadaş Nazmi Söylemez ile santralin yapılacağı koy’u gezdik…


Keşke sizlerde gezebilseydiniz. Nükleer Santral yapılmadan önce görebilseydiniz…Ve gördüklerinizi bir başkasına aktarabilseydiniz.


Tabiî ki elinizde fotoğraf makineleri ile güvenlik memurlarını bir şekilde aşmanız gerekiyor. Gördüklerinizi karele sabitleyerek arkadaşlarınıza anlatırken göstermeniz lazım, çünkü o doğa harikası güzellikleri kelimelerle anlatamazsınız.


Büyükeceli Akkuyu köyünde, büyümekte olan çam fideleri, aşılı zeytin ağaçları, küçükbaş hayvanların besi kaynağı doğal bir derya olarak bizlerde iz bırakıyor. Birde bumlara muhteşem altın kumlu plajını ve balıkçılığını ekleyebiliriz.


Bütün bu doğal güzellikleri ile meşhur bu yere nükleer santral yapmak akıl karı değil. Mersin Gazeteciler Cemiyet Başkanı Ahmet Ünal, ‘‘Eğer nükleer santral yapılırsa bunu çocuklarımıza anlatamayız; Asrın hatası olur’’ sözleri ile acı gerçeği yetkililere duyurmuyor, adeta haykırıyor.


Tamam karşıt görüş olarak yapılmasın diyoruz fakat, bunun karşılığında alternatif önerimiz var mı?


Çevreciler, 30 yıldır yapılmasın diyerek yaptırtmadıkları için gururlular. Ama hepsi o. Zaten yapılsın diyen siyasi iradenin nükleer santral yapmaya niyeti yok. Olsa 30 yıl beklemezdi… 30 yıl önce Büyükeceli’ye nükleer santral yapılmış olsa idi; yapılan santralin ömrü bitmiş olacaktı. Yerine yine aynı  yere bir yenisi yapılmaya başlanacaktı. Böylece yöre Nükleer santral bacaları ile dolarak çirkin bir görüntü ortaya koyacaktı. Bu gerçekler bilindiği için Büyükeceli’ye Nükleer santral yapılmaz.


Yapılsın-yapılmasın tartışmalarındaki amaç; Mersin ilinin turizmde atak yapmasını engellemek içindir. Bu gerçeği de MESİAD Başkanı Ali Doğan tartışmalar olmasa buraya en az 20 bin yataklı oteller kurulur, 0n bine yakın insanımıza da iş imkanı sağlanır sözlerini ifade ederek dile getirdi. Bence alternatif çözümlerden biri bu.


Makina Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Naci Erçolak’ta, Nükleer Santrallerinin enerji üretmek için devrinin bittiğinı belirterek diğer bir alternatif öneri olarak Güneş enerjisini gösterdi. Güneşi olmayan Almanya’nın bile Nükleerden vazgeçerek güneşten enerji ürettiğini örnek gösterdi.


Eğer bu santral Büyükeceli’ye yapılacak diye diretiliyorsa bunun 2-3 yıl daha ertelenmesini öneren MTSO Meclis Başkanı Faik Burakgazi’ye katılmakla birlikte ben de diyorum ki bu santral bir ihtiyaç olarak yapılması zorunluluksa Büyükeceli’ye değil; Fırat veya Dicle nehri üzerinde yapılsın.


 


 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri