Nefes

Nefes

Nefes

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 09 Kasım 2009, Pazartesi

Haberi Paylaşın:Nefes


Türk Askerinin zor şartlarda görev yaptığını anlatan Nefes filmini basın camiası ile birlikte Mersin Forum’da izledim.


Öncelikle seyirci olarak filmin içeriğini anlayamadığımı belirtmek istiyorum. Vatan Sağolsun denilebilmesini gerektiren bir sahnesini göremediğimden canı gönülden alkışlayamadım, içten gelen duygu yükü ile gözyaşlarımı silerek ağlayamadım… Sanki ‘PKK’nın nefesi ensemizde’ filmini izler gibi oldum. 


Yapımcı olarak ise film üretimi düşünülürken kime nasıl bir  mesaj verildiğini çözemedim. 


Seyredenlere sordum:“Türk askeri aciz gösterilmiş dediler; Komutan ile Teröristin kin davasına dönüşmüş olduğunu söylediler; Bayrağın yırtık olarak dalgalanması anlamsız buldular; filmin sonunda yaralı Türk askeri tarafından yere düşmüş Atatürk Büstünü yerden alıp kucaklayarak seke seke götürmesinin ne anlam ifade ettiğini çözemediklerini belirttiler. 


Bir de filme övgü vardı Türk Askeride ölürmüş, ölürken delirirmiş gibi sahnelerin filmlerde olacağını savunanlarda oldu. Elbette olacak. Çünkü her insan ölümü tadacaktır. 


Türk Askerinin Lanet okumayacağında birleştiler; “Am…. Koduğum bakkalı,  s….ktir, seni s…ti mi” gibi Küfürlü konuşmaları Türk askerlerine yakıştıramadılar. 


Diyaloglarda duygu verecek konuşmaların zayıflığının dikkat çektiğini anlattılar. 


Neticede Vatan Sağolsun deyiminin içi boş çıktı dediler.


SORULAR YANITLANIR MI BİLMEM


AMA BEN SORAYIM


Türk askeri niçin zayıf, kişiliksiz, pısırık korkak ve cinselliği ister halleri ile gösterildi? Birkaç silah sesi duyulması ile kurşunların uçuşması ile korkan pısırıklaşan deliren kaç tane Türk askeri görüldük ki bu; konu yapıp senaryolaştırıldı?


Üstelik dünya üzerinde kişisel kin davasına dönüşen terör görüldü mü hiç; Bunu konu etmişler? Üstlerinden emir almadan operasyon düzenleyen Komutan ile Doktor kod adlı teröristin kişisel davası mı oldu terör? Türk komutanı deli rolünde mi oynuyor? 


Türk Ordusunun savaşta olduğu vurgulandı kimle savaş yapıldı?Savaş yapılan insanlar kim? Taraflar kim?


Ve filmin sonunda Karısına askerlikte geçen süreler için pişman olduğuna vurgu yapılan bir şiir… Lanet okunarak söylenen mısralar bana Ahmet Altan’ın vatan anlayışını çağrıştırıyor gibi geldi ya sizce? 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri