Bayram ve terör

Bayram ve terör

Bayram ve terör

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 01 Aralık 2009, Salı

Haberi Paylaşın: 
 
Bayram ve terör
 
Bir bayramı daha geride bıraktık. Allah nasip etti sağ salim gördük. Anamurlu Rahmetli Hüseyin Gümüş, gazetemiz yazarıydı. Bir Kurban Bayramının arifesinde kaybettik. Allah’ın rahmetine kavuştu. Onu’da bu bayram vesilesi ile yad ettim. Yattığı yer mekanı cennet olsun.
 
***
Bayramın Düşündürdükleri:
Kasap insanların vahşice boğazladıkları, yollarda kovaladıkları, iğneyle bayılttıkları, ayaklarından kestikleri kurbanlıkları seyrederken o kadar üzüldüm ki, insan olduğumdan adeta utandım.
Birde otomobil kazaları, olmasın diyoruz ama insanız işte olmadan olmuyor. Yani, otomobil olmadan önce attan eşekten düşüp ölenlerin olduğunu bile anlatırlardı bizlere… kaza geliyorum demez her zaman gelir.
Bayrama girmeden önce bölücü teröristler mutlaka askerlerimizi şehit ederlerdi. Sanki gelenek halini almıştı… Açılım sözleri ile son bulur demiştim. Tamda bayramın son gününe girerken bu düşüncelerimi yazıya dökmeye hazırlanıyordum ki; birde flaş haberlerde “Mersin’de Karakol basıldı” alt yazılarını okudum. Yine hüsrana uğradım, yine aldatıldım, yine kandırıldım.
“O ne ya iç savaş mı var?  500 PKK’lı Karakol bastı.” Haberleri. Kimi kanallarda sayısı  400, bu konuda bile  kararsızlar.
Birkaç gazeteci arkadaşımı aradım. “O kadar büyütülecek bir mesele değil, Karakola bile yanaşamadılar. Havai Fişek patlatıp, ateş yaktılar hepsi o…” dediler. Evet durum böyle, uzaktan yakından beni arayanlara da böyle anlattım. Mersin ismi provoke ediliyor dedim. Gelecekteki daha büyük gösteriler için hazırlık, antrenman yapıyorlar dedim.
Üzgünüm, Mersinlilere bayramı yine zehir ettiler. Terörle anılan bir şehir olduk. Mersinli yöneticilerimiz derhal bir komisyon kurup bu konu için tedbir almalılar.
Ben ilk aklıma geleni öneriyorum:
PARKE TAŞLARININ ÜZERİNİ BETONLAYIN
Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Macit Özcan, Öncelikle Şevket Sümer, Yenipazar, ve diğer doğu göçü almış mahallerin ana caddelerindeki parke taşı ile döşenmiş kaldırımların üzerlerinin derhal beton ile kapatılması; Bu mahallelerde polise atılacak taş kalmasın. Yine bu bölgelerdeki petrol istasyonlarında, yanıcı madde satan işyerlerinde yakıcı ve yanıcı maddelerin satışının engellenmesi veya karneye bağlanması gibi tedbirler alınabilir.
***
Bayramın düşündürdüklerinden biride kardeşliğin, barış ve sevgi oldu. Akraba eş dost ziyaretleri yine öne çıktı. Memleket hasreti buram buram burnunda tütenler için bayram yine vesile oldu. Gittiler annelerinin, babalarının ellerini öptüler. Küsler barıştı, dargınlar kucaklaştı.
Gittiğim güzel bir mekanda ise en iyi öğüdü aldım. Konu bölücü terörden açılmıştı. Elazizli olduğunu söyleyen yaşlı bir amca dedi ki, “oğlum oyalanıyoruz. Biz elhamdülillah Müslümanız. Namazlı abdestli Kürtleriz. Hiç Müslümana arka çıkan bir Hristiyan devleti oldu mu? İçimizdekiler Hristiyan olanlardır. PKK Müslüman değil ki. Onlara her iş yaptırırlar ama Müslümana asla yaptırmazlar. Müslüman Kürtlere devlette kurdurmazlar. Kandırıyorlar.” Sözlerini anlatırken o kadar içten söyledi ki inanmamak elde değil… Yorum sizlere ait.
Daha nice bayramlara…
 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri