Hizmette Duyarlılık

Hizmette Duyarlılık

Hizmette Duyarlılık

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 26 Temmuz 2008, Cumartesi

Haberi Paylaşın:Hizmette Duyarlılık


Türk insanın yaratılışında vardır. İyilik yapıldığını hissettiği an ne düşmanlık kalır ne kin nede bir nefret. Türk hemen sarılır, kucaklaşır öper o anda düşmanlıkta biter. Düşmanlık demek istemiyorsanız nefret deyin.


İlimizde Gülnar İlçemizin güzelim ormanını (3 bin hektar deniliyor, Akdeniz Belediye Başkanı Kenan Yücesoy bizim Akdeniz ilçesinin büyüklüğünde dedi.) yangında kaybettik. Yeşil alan ile birlikte nerdeyse bir düzineye yakın köy, 6-7 bin insan evsiz barksız, hayvansız, ağaçsız kalarak mağdur oldu.


Yaralar bir bir sarılıyor. İlk günleri hatırlıyorum. Ben de Büyükeceli tarafındaydım. Helikopter suyu denize daldırıyor, kaldırıyor boşaltıp geliyor bir daha… Amansız bir mücadele vardı yangınla… o ilk günlerde kin nefret ve düşmanlık duyguları had safhaya çıkmıştı. Kime karşı, belki devlete, belki devletin yetkililerine belki insanlığa…


HİZMET


VALİ AKSOY


Ama şimdi yaralar bir bir sarılınca, yardımlar her insana ulaşınca ve devlet (Mersin Valisi Hüseyin Aksoy) yanlarına gidince o mağdur o yaralı insanların gözlerinde sevinç vardı. Umut vardı.


İsteklerini devlete iletirlerken cesaretleri vardı. Elektrik acil sorun dediler. Vali Aksoy TEDAŞ Müdürüne “Derhal geçici bir sistem oluşturulsun, köylere enerji verilsin”dedi. Köylüler “ekmek yetmiyor” derken Vali Aksoy;  “Sizlere acil üç bin ytl dağıtıldı, ekmek gibi acil ihtiyaçlarını karşılarsınız” derken artık ücretsiz ekmek dağıtılmayacağını ima etmişti.


İneği yanan, sulama hortumları yanan, ağaçları yanan tüm insanlara en kısa zamanda yardımların iletileceği duyuruldu. Bu arada bir vatandaş ise 40 dönümlük arazisini ev yapmaları için mağdur köylülere bağışlamıştı Vali Aksoy’un huzurunda…


Bir bayanın “tuvalet sorun oluyor, yetersiz kalıyor.” Derken sesini duyuracak kimse yoktu yanında, gazetemiz haber müdüründen başka.


Mersin Valisi Hüseyin Aksoy bu gezisi ile vatandaşların hizmetinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin her zaman var olduğunu gösterdi.


 


***


HİZMET


KENAN YÜCESOY


 


Akdeniz Belediye Başkanı Kenan Yücesoy, ilçe sınırları içindeki hizmetlerinin bir kısmını oluşturan Park ve parkların içinde yapılan basket sahalarını konu aldı. Gülnar’da 3 bin dönüm yeşil alan bir anda yanarken, yeşil alanlar için kamu adına mücadele eden Akdeniz Belediye Başkanı Kenan Yücesoy biz basın mensuplarını yapacağı parkları ve yeşil alanları görmemiz için gezdirdi. Yerinde anlatımlar yaparak projeleri ve kamu adına elde edilen kazanımları iştahla “Devleti borçlandırmadan yaptık” diyerek bizlere anlattı. Öyle ki; İhsaniye mahallesinde  ilgi çeken bir park yeri yaklaşık 3500 m2 alanı ile açık oto Pazar yerinin kuzey kısmı kamuya kazandırılmış hem de hiç para ödenmeden değeri ise 750 milyar eder, dedi başkan Yücesoy. Buraya park yapılacak.


Şevket Sümer Mahallesinde yine bir park yeri kazandırılmış… Park yerinde bir vatandaş inek besliyor, sütünü satarak geçimini sağlıyor. Belediye bu alanı kamuya kazandırmış. İki yıl sürmüş mahkemesi ve içinde yaşayan vatandaş demiş ki ben yerimi vermem. Başkan anlatmış bir güzel park yapacağını ama vatandaş anlamıyor. Yine demiş ki; “ O zaman ineği de sen al” basın mensubu  olarak bu nükteleri geçtik. Çünkü Yeşil alan için Kamuya kazandırılan yerlerde verilen mücadeleyi bir yetkilisi bilir. Kullanan da günü gelince teşekkür ederse, yapandan  Allah razı olsun derse sanırım devlet için yeterli olacaktır.


 


SPOR


FINDIKPINARI


Köyler arası futbol turnuvası. Hemen hemen bir çok belediye başkanımız bu turnuvaları düzenliyor. Ben Fındıkpınarı-Bozon maçını izledim. Top sahasının kenar tepelerine kümelenmiş köylüler heyecanla takımlarının atacağı golü alkışlamak için hazır bekliyorlar. Güneşten korunmak için doğal olan ağaç dalları, otlar ile kapatılmış derme çatma talfar altındalar. Belediye Başkanı Ahmet Tırtarlı ve misafirler için çadır kurulmuş sadece… Maç heyecanını köylülerle birlikte birkaç dakika izledim. Ne sözler ne laflar ne heyecan izlenmezse anlatılmaz. Köyler arası bu kaynaşmayı yapan belediye başkanlarımıza teşekkür ederim.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/c1a744e50329d838b1b962886ce7c58e.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42