Devlete ve vatandaşlığa sahip çıktılar

Devlete ve vatandaşlığa sahip çıktılar

Devlete ve vatandaşlığa sahip çıktılar

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 30 Kasım -0001, Pazartesi

Haberi Paylaşın:Kürtler, Türk Devletine ve
vatandaşlığına sahip çıktı
 
Terör örgütü ile işbirliği yaptıkları gerekçesi ile kapatılan DTP nin milletvekilleri sine-i millete döndüklerini açıkladılar ama geri çark ettiler. Dönemediler. 
Bir hafta içinde ülke savaş alanına döndü adeta isyan provası yaptılar. Onu da demokratik hak olarak nitelediler.
Peki elleri kanlı iken nasıl bir barış istiyorlar, nasıl bir demokrasi anlayışı bu? Bu anlayışın mazlum olduğunu ileri süren açılımcı kişilerin gerçek amacı nedir? Ve; Kapatılan DTP lilerin nasıl bir sine-i milleti var? Bahçeşehir Üniversitesinin yaptığı ankete bir bakalım.
Başbakanın tabiri ile “Sivas ın ötesine gidemeyen siyasetçilerin” aksine Bahçeşehir Üniversitesi Stratejik Araştırma Merkezi çalışanları gittiler: Yöre halkı (Kürt ler) ile sohbet edip, sorular sorup, niyetlerini içeren yanıtlarını alan bir araştırma yaptılar.
Sonuç: %97 si : “T.C. Devleti Benim için Önemlidir”; ve T.C. Vatandaşı Olmak Benim İçin Önemlidir.” Diyor.
Bu yanıtın sonucunda kapatılan DTP lilere tek bir yanıt verilebilir. Sizin sine-i milletiniz de Türk. Güneydoğu insanları Türk olarak yaşamak istiyorlar. Sonuç budur.
Bu sonucun gereğini yerine getirecek olan ise Siyasi erktir. Bu erk, Türk Milletini etnik sınıflara bölmeyi bırakıp; birleştirici olmalıdır.
***
Partileri kapatıldığı için terör yandaşları Mersin ilimizde de yasa dışı eylem yaptılar. Bu eylemlerinde bazı esnafların iş yerlerini ateşe verip yaktılar. İşyeri yanan esnaflar ellerine sopa alıp; “Devlet korumazsa biz koruruz” diyerek işyerlerini ve evlerini sabahlara kadar beklemeye başladılar. Ve verdikleri en önemli mesaj ise şuydu: “Bende Kürtüm ama bu işyerimi yakanlar eğer ki Kürt se ben Kürt değilim. Vaz geçiyorum Kürtlük ten”diyordu. Bunun anlamı şudur. Bahçeşehir Üniversitenin yaptığı anketin doğru olduğu, kesinlik kazanmıştır. Kürtler, PKK yı ve yandaşı partileri istemiyor.
O halde bu açılım hikayesinden hükümet ve bazı STK lar derhal vazgeçmelidir. Ve; herkes vatandaşlık bilinci içinde birer yurttaş olduklarını hatırlayıp birliğini ve beraberliğini korumalıdır.
***
Yazmadan geçemeyeceğim. Bu satırları yazdığım anlarda İnternet haberciliği bir haber geçti. AKP, DTP nin oylarına göz dikti diye…
DTP nin yüzde 5 oyu var. Onlardan alacağı oyun tamamı yüzde 5. Fazlası yok. O halde bu yüzde 5 oya ihtiyacı olan hükümet partisinin gerçekten ülke barajına düşme gibi bir korkusu mu var ? Ki, DTP nin oylarına göz dikti merak ettim.
Hadi göz dikti ama onların oylarını açılım yaptık diyerek almalarına imkan yok. Alamazlar. Ya nasıl alırlar. Aynı DTP lilerin yaptığı gibi oylar sandıkta çıkmazsa gösteririm keleş yüzümü ha demeleri gerekiyor. Ancak böyle yapılırsa AKP, DTP lilerin aldığı yüzde 5 oyunu alabilir ve yüzde 10 luk ülke barajına düşmezler.
İşin nüktesi de böyle idi... Sağlıcakla kalın.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/f48c132c2e1417ebb7ae8ebb9a8c1544.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42