24 saat eğlence

24 saat eğlence

24 saat eğlence

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 03 Ocak 2010, Pazar

Haberi Paylaşın:24 saat eğlence
2010 yılına merhaba dediğimiz gün ülkemiz insanlarının bir çoğu “yılbaşı” kutladı. Yeni yıla girmelerini, bir yaş daha kocamalarını kutlayan bu insanlarımızı bende kutluyorum. Eğlenme kültürünü 24 saata yayan Rahmetli Turgut Özal döneminden bu yana hep eğleniyoruz. Ulusal yayın yapan TV’lerimize bakın… 24 saat programlarının üçte ikisi eğlence kültürü ile doludur. Bu eğlence programları içeriği bakımdan da Türk kültüründen uzak bir yapısı vardır…
Bu tespitimi 2009 yılında eğlenmiş, 2010 yılında hep eğlenecek olan insanlar için yaptım. Düşünenlere ve düşüncelerini yazıya dönüştürenlere, düşüncelerini demokratik eylemle birleştirenlere bir sözüm yoktur.
 
Anlatmak istediğim sürekli eğlenme kültürü ile ülkemiz insanlarının hangi yönlere çekildiğidir. Eğlenen insan o an için eğlenmekten başka bir konu düşünmez. Bu işin nükteleri de vardır… Eğlence masasında oturan birine çalan telefonu uzatırsanız “ Ya kardeşim şurada bir kadeh tokuşturuyoruz, yani sıra sı mı şimdi” dediğinizi duyar gibiyim. Ya da “filmin tam heyecanlı anında olur mu be kardeşim” dediğiniz gibi. Örnekler daha çok verilebilir.
 
Eğlence kültüründen biraz zaman ayırıp, etrafımızda “şimdi tam zamanı, bundan iyi fırsat olmaz, haydi açılıma!” diyenlerin ne demek istediğini, Beni takip ediyorlar, sırtımdan vuracaklar diyenlerin neler anlatmak istediğini düşünelim; hatta Amerika’lıların bilgileri ile suikast iddialarını ortaya atanların; ‘Polat Alemdar hayranı’ olduğunu ben düşünmeye başladım bile.  
Öte yandan, Demokratik hakkını kullanan Tekel işçilerine neden biber gazı sıkıldığını ve “yetim hakkını işçilere yedirtmem” sözünün neden söylendiğini birazcık olsun eğlenceden kafamızı kaldırıp düşünsek olmaz mı? Daha durun, Memura %2,5 zam verilirken; tüketime %14 zammın neden yapıldığını, dahası vergilere, harçlara ve hayatımızın can damarı temel gıdalara, benzine sigaraya içkiye hep zam yapılırken biraz olsun neden diye sormayı düşünseniz, bu işi yapanlara “neden yapıyorsun be kardeşim” deseniz. Olmaz mı?
 
Evet eğlenelim ama birazda “bize ne oluyor, ” diyerek düşünelim. Ondan sonra hep birlikte, ortak değerlerimiz ile kültürümüz ile ve bir zaman diliminde eğlenelim. 24 saat değil.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri