Mersin?de Tramvaya Binmek

Mersin?de Tramvaya Binmek

Mersin?de Tramvaya Binmek

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 16 Ocak 2010, Cumartesi

Haberi Paylaşın:Mersin’de Tramvaya Binmek
 
2009 yerel seçimlerinde siyasetle uğraşan kişiler tarafından dile getirilen Mersin kentinin şehir içi trafiğinin rahatlatılması için; otoban kullanımından battı çıktı tabir edilen alt ve üst geçitlerin yanında, Mersin’in doğu girişinden batı çıkışına kadar transit yol yapımına kadar ilgi çekici projeler sunulmuştu. O günlerde gündem oluşturan Mersin Trafiğine sunulan en önemli projelerden biri de Hafif Raylı Sistem di.
Mersin Büyükşehir Belediyesi nin “MERAY” adlı “Hafif Raylı Sistem” projesi nüfus yetersizliği ileri sürülerek uygulama alanı bulamadı.
 Ama neden bulmasın?
Mersin Kamuoyu istediği anda bu proje hayata geçirilir. Bunun için biraz araştırma yaptım ve elde edilen bilgiler ışığında bir sonuca ulaştım. Ve o sonuç diyor ki, Mersin e Raylı Sistem yapılmalı.
Mersin’in iki yakansı bir araya getirecek olan Hafif Raylı Sistem projesi mutlaka yapılmalı. Yapılmasındaki yararları yazımızın sonuç bölümünde sizlerle paylaştım.
 
1880’ LERDEN BU YANA
DEMİRYOLU İLE İÇ İÇEYİZ
Mersin’de şehir içi trafiği rahatlatacak olan raylı sistemin gerçekleşmesi için adımların sıkça atılması gerekir. Düşünülmesi gereken konu yoğun bir trafik akışının rahatlatılmasıdır.
1880’lerden bu yana Mersin kenti demiryolu ile anılan bir kent olmuştur. Bu özelliğine has olarak; şehir içindede raylı sistem olmalı diyorum. Diğer yandan modern şehircilik anlayışı ile de örtüşen raylı sistem kesinlikle Mersin’in nüfusu ile de alakalandırılıp yok sayılamaz. Raylı sistem ile gelecek olan şehir görüntüsün Mersin kentinin çehresini değiştireceği gibi ulaşım sorununa da büyük ölçüde çare olacağından ben eminim. Ayrıca Raylı sistem ile harcanan mazotun en az üç adet metrobüslerin harcadığı mazot kadar olduğunu da işin uzmanları tarafından söylendiğini belirteyim. Bu kadar ekonomik, çevreci ve estetik bir raylı sistemi Mersin’e ve Mersinlilerin hizmetine sunmamak için hiçbir neden kabul edilemez. Bunun için başta Mersin Valisi olmak üzere, Büyükşehir ve alt birim belediye başkanları ile diğer STK yöneticileri bir araya gelerek komisyon oluşturup lobi faaliyetlerine girişerek hükümeti ikna etmeli ve Büyükşehir Belediyesi’nce hazırlanan MERAY Hafif Raylı Sistem için düğmeye basılmalıdır.
MERSİN’İN TARİHİNDE
RAYLI SİSTEM (TRAMVAY) HİÇ OLMAMIŞTIR
Yakın tarih dediğimiz 150 yıl öncesinden buyana Mersin kenti cazibe merkezi olarak kabul görmüş ve sürekli nüfus artışı ile gelişen ticareti ile, büyükşehir olmuştur. İnsanlar tarafından O günlerde Mersin’in tercih edilmesi için; liman kenti olması ve demiryolunun yapılması yeterliydi… Kereste, pamuk gibi ekonomik değeri yüksek malların Mersin limanından tüm dünyaya taşınması ancak demiryolu ve liman ulaşımı ile mümkündü.
Bunun için Yenice-Mersin Demiryolu hattı 1882 yılında yapılmıştır. O tarihten bu güne kadar demiryolu ile içli dışlı olan Mersinliler; şehir içi ulaşımda demiryolunu hiç düşünmemişlerdir.
Düşündü diyenlerin ileri sürdüğü raylı sistemleri ticari amaçlı olmuştur. Mersin’de liman vasıtası ile ticaret yapan bazı gayrimüslüm Türk vatandaşları mallarını limana taşıyabilmek için o günün liman çevresine döşedikleri küçük demiryolu güzergahları vardır. Bu raylarda tramvaylar çalışmamıştır. Ambar malzemeleri çekilmiştir. Onun ötesinde ciddi anlamda o günün şehir için trafiğini rahatlatacak bir tramvay çalışması yapılmamıştır. Yani diğer bir deyişle insan taşımacılığının düşünüldüğü bir raylı sistem Mersin’de hiç olmamıştır. Bu olmaması anlamında söylenen bir söz değildir. Tam aksine iki asır boyunca ray kullanan Mersinliler şehir içi trafiği yüzde yüz rahatlatacak raylı sisteme mutlaka kavuşmalı diyorum.
 
RAYLI SİSTEM İLE MERSİN VE
MERSİNLİLER NE KAZANACAK?
 
Araştırmamın sonuç bölümünde Hafif Raylı Sistem ile Mersinlilerin elde edeceği yararları aktaracağım.
Şehir içine giren otomobillerde ve ticari araçlarda büyük ölçüde azalma olacaktır. Buda şehir içi trafiğin rahatlaması anlamına gelir. Bunun gerçekleşmesi için karar veren kurumlar cesaretle ilk adımı atması gerekiyor. Atıldığında ve Hafif Raylı Sistem Mersin’de işlemeye başladığında hem ekonomik açıdan hem de çevre açısından hem de şehrin estetiği açısından şu gelişmeleri gözlemleyebiliriz:
Raylı sistemde enerji sarfiyatı otobüslere göre çok düşük olacaktır. Mazottan tasarruf sağlanacaktır. Enerji depolaması gibi bir sorunla karşılaşılmayacaktır. Yakıt atıkları olmayacaktır. En önemlisi trafik kazalarındaki ölüm oranları, raylı sistemle hemen hemen sıfır noktasında olacaktır. Ayrıca, trafik kazaları ile ortaya çıkan araç zararları da ortadan kalkmış olacaktır. Otobüslerdeki personel sayısından çok daha azı ile raylı sistemde personel çalışacaktır. Ve raylı sistem ile daha çok yolcu taşınacaktır.
ÇEVREMİZ TEMİZ KALIR
Raylı sistem çevrecidir. Raylı sistem ile hava kirliliği önlenmiş olur. Geçiş güzergahları farklı yapıda olacağından şehir içi trafiğini de olumsuz etkilemeyecektir. Karayollarındaki gibi bozuk yollara sahip olmayacağından ulaşımda engellede karşılaşmayacaktır. Yazları serin, kışları sıcak, gürültüsüz, patırtısız, sakin huzurlu, zamanın da ve hızlı bir yolculuk raylı sistemle sağlanmış olacaktır.
ŞEHRE GÜZEL BİR ESTETİK KAZANDIRACAK
RAYLI SİSTEM İÇİN LOBİ OLUŞTURULMALI
Şehrin görüntüsüne estetik sağlayacak olan raylı sistemler ile birlikte yaşamak, yeni değerler kazanmak, kültür ve sanat oluşturmak istemez misiniz? Estetik güzelliklere sahip estetik bir şehirde soluk almanın zevkini ve gururunu yaşamayı kim istemez ki?   Onun için Mersinliler Mersin’e sahip çıkarak aidiyet duygusu içinde Hafif Raylı Sistem yapılması için lobi oluşturmalı diyorum ve ekliyorum Mersinde tramvaylara binmek istiyorum….

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/1a0cfd1070e850a95aa6704b041c157f.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42